BIST 100 1.083,83 % -1,49
USD/TRY 7,3702 % 0,43
EUR/TRY 8,7269 % 0,59
Piyasalar
1.083,83
% -1,49
7,3702
% 0,43
8,7269
% 0,59
1,1843
% 0,23
13,83
0,00
1.945,12
% -0,44
44,80
% -0,36
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Turkcell'in yatırım planları

Turkcell'in yeni Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, şirketin Ukrayna'da satın alma, Belarus'ta ise çıkış opsiyonlarını değerlendirdiğini söyledi

Turkcell'in yeni Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, şirketin Ukrayna'da satın alma, Belarus'ta ise çıkış opsiyonlarını değerlendirdiğini söyledi
05 05 2015, 09:32

Turkcell'in yeni Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, şirketin Ukrayna'da satın alma, Belarus'ta ise çıkış opsiyonlarını değerlendirdiğini söyledi.

BloombergHT yayınında Açıl Sezen'in sorularını yanıtlayan Terzioğlu, “Bizim var olduğumuz pazarlarda birinci ya da ikinci oyuncu olma amacımız var. Birinci ya da ikinci olmadığımız alanlarda elimizden gelen her türlü organik ve inorganik alternatifleri değerlendireceğiz” dedi.

Terzioğlu'na göre Ukrayna da bu tanıma uyan bir pazar.

Turkcell özellikle son dönemde kur farkından dolayı gelirlerinde Ukrayna pazarındaki sıkıntıların olumsuz etkisini hissediyor. Terzioğlu, gelirlerdeki düşüşe ek olarak bayi yatırımlarını borçlanarak yapıyor olmalarının ekstra sıkıntı doğurduğunu söyledi.

Ancak son dönemde ülkede yüzde 4'lük bir pazar payı artışı sağladıklarını söyleyen Turkcell CEO'su, kur farkından dolayı yaşanan zararlara rağmen Ukrayna'nın önemli bir pazar olduğunu vurguladı.

“Bizim orada 10 milyonun üzerinde abonemiz var. Nüfusu 40 milyon. Sonsuza dek de bu problemleri yaşamayacak. Burada çok önemli ve inandığımız bir pazar olduğunu, dolayısıyla da oradaki faaliyetlerimizin başarılı olması dışında hiçbir opsiyonumuz olmadığını görüyorum” dedi.

Terzioğlu şirketin daha önce de açıkladığı gibi Belarus pazarındaki opsiyonları da değerlendirdiğini ve beklenilenin bulunamaması durumunda çıkışın da alternatifler arasında olduğunu söyledi.

Orta Asya, Ortadoğu ve Balkanlar bizim için önemli pazarlar diyen Terzioğlu, “Turkcell'i artık mobil operatör olarak değil, bir entegre telekomünikasyon hizmet şirketi olarak göreceksiniz” dedi.

FİBER OPTİK

Terzioğlu ayrıca fiber optik yatırımları konusunda diğer operatörlerle işbirliği yapmaya açık olduklarını söyledi.

Terzioğlu, “Burada rekabet olmaz, bu Türkiye'nin altyapısıdır. Bunu en hızlı şekilde tamamlamak için elimizden geleni yapmamız lazım. Daha sonra eşit şartlarda operatörlerin erişim haklarını düzenlememiz lazım diyedüşünüyorum” dedi.

Yukarı

Business HT×