BIST 100 117.741 % -0,56
USD/TRY 6,8559 % -0,14
EUR/TRY 7,8198 % -0,07
Piyasalar
117.741
% -0,56
6,8560
% -0,13
7,8194
% -0,08
1,1405
% 0,04
10,22
0,00
1.811,66
% 0,13
43,71
% 1,89
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Havelsan çalışmaya başladı

HAVELSAN'ın mühendisleri akıllı cep telefonları üzerinden genel ve yerel seçimler ya da anayasa referandumunda oy kullanımına imkan sağlayacak teknoloji üzerinde çalışıyor.

Havelsan çalışmaya başladı
AA 08 04 2015, 11:57

Türkiye'nin önde gelen savunma firmalarından HAVELSAN'ın mühendisleri, yakın gelecekte akıllı cep telefonları üzerinden genel ve yerel seçimlerde oy kullanımına imkan sağlayacak teknoloji üzerinde çalışıyor.

AA muhabirinin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan HAVELSAN Yargı, Sağlık ve Enerji Programı Müdürü Eray Kılıç, şirket olarak mobil oy kullanımı konusunda çalışma yaptıklarını ve istenirse bir yıl içerisinde bunu hayata geçirebilecek kapasitede olduklarını söyledi.

HAVELSAN tarafından dünya standartlarında hazırlanan Sandık Sonuçları Paylaşım Sistemi'nin (SEÇSİS) geliştirmeye son derece açık bir platform olduğunu belirten Kılıç, ilk taslaklarını hazırladıkları dijital cihazlardan oy kullanma projesinin de SEÇSİS'e rahatlıkla entegre edilebileceğini kaydetti.

"SEÇSİS, Yüksek Seçim Kurulunun seçim faaliyetlerini destekleyen bir yazılım. Kendisi bir karar vermiyor, üzerinden bir oylama yapılmıyor. Bütün yaptıklarınız aslında, YSK'nın daha önce elle, kağıt üzerinde yaptığı işleri otomasyonla yaptığı ve işlemleri büyük ölçüde hızlandıran bir sistem" diyen Kılıç, seçim günü yapılan birtakım işlemler bulunduğunu, bunlar ise şu an otomasyonda olmadığını söyledi.  Kılıç, şöyle devam etti:

"Bunlar da otomasyona geçirildiğinde, o zaman SEÇSİS'e 'Seçim Yönetim Sistemi' diyebiliriz. 'Uçtan uca tüm seçim faaliyetlerinin yapıldığı bir sistem' diyebiliriz ama şu an orta kesimi eksik. Buna YSK'nın karar vermesi lazım.

Dünyanın farklı ülkelerinde bu gerçekleştiriliyor, hatta Türkiye'den daha kalabalık ve eğitim seviyesi daha düşük ülkelerde bile bu yapılıyor. Pakistan, Hindistan ve Brezilya gibi ülkelerde elektronik oylama sistemi kullanılıyor. Dünya üzerinde oylama elektronik sandık türü cihazlarla başlıyor sonra internet oylamasına doğru gidiyor. Avrupa'nın birçok ülkesinde var. İster cep telefonunuzdan ister bilgisayarınızdan yapabiliyorsunuz. Altyapı ve donanım olarak bunu yapabilecek kapasitedeyiz, yeter ki siyasi irade 'hadi bunu yapın' desin."

Yukarı

Business HT×