BIST 100 98.455 % 1,69
USD/TRY 5,3243 % -0,27
EUR/TRY 6,0497 % -0,72
Piyasalar
98.455
% 1,69
5,3243
% -0,27
6,0497
% -0,72
1,1364
% -0,25
18,19
0,00
1.282,11
% -0,77
62,70
% 2,48
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

BDDK'nın OTAŞ düzenlemesi yürürlükte

BDDK, bankaların izne tabi işlemleri ile dolaylı pay sahipliğine ilişkin yönetmelikte değişiklik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

BDDK'nın OTAŞ düzenlemesi yürürlükte
14 08 2018, 08:56

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) çağrı muafiyeti ile ilgili düzenlemesinin ardından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) Türk Telekom'a ilişkin olduğu belirtilen düzenlemesi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre ilgili yönetmelikte yer alan "Alım satım amaçlı yapılan hisse senedi yatırımları, alacakların tahsili amacıyla yapılan hisse edinimleri ve ortaklıkların sermaye artırımlarına katılımla ilgili olarak bu fıkra hükmü uygulanmaz" şeklindeki son cümle şununla değiştirildi:

"Alım satım amaçlı yapılan hisse senedi yatırımlarında, alacakların tahsili amaçlı pay edinimlerinde, ortaklıkların sermaye artırımlarına katılımlarda ve bankanın söz konusu ortaklığı tek başına ya da birlikte kontrol etmesi sonucunu doğurmaması, ortaklıktaki toplam payın kendi özkaynağının binde üçünü geçmemesi ve ortaklığın faaliyet alanını ayrıntılı olarak açıklayan bir raporla birlikte en az otuz gün önceden Kuruma bildirilmesi kaydıyla, kanun, kanun hükmünde kararname veya Bakanlar Kurulu Kararı ile oluşturulan ve hizmetlerinden yararlanılabilmesi sermayesinde pay edinimi şartına bağlı tutulan ortaklıklar ile risk yönetimi uygulamaları çerçevesinde birden fazla banka veya finansal kuruluş tarafından kurulan ortaklıklardaki pay edinimlerinde, bu fıkra hükümleri uygulanmaz."

Yapılan değişiklik ayrıca "Kanun Hükmünde Kararname ve Bakanlar Kurulu kararı ile oluşturulan ve hizmetlerinden yararlanılabilmesi sermayesinde pay edinimi şartına bağlı tutulan ortaklıklardaki pay edinimlerini de kapsar" şeklinde yedinci fıkrayı geçmişe dönük olarak işleten geçici bir maddeyi de kapsıyor.

BANKALAR SORUNLU ŞİRKETLERE ORTAK OLABİLECEK

Alınan karar gereği bankaların finansman geri ödemelerinde problem yaşayan şirketlere ortak olabilmesinin yolu da açılmış oldu. 

OTAŞ, Türk Telekom’u satın almak için bankalardan kullandığı kredinin yeniden finansmanı için 2013’te aldığı 4.75 milyar dolar krediyi ödeyememişti.

Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası’nın Türk Telekom’daki yüzde 55 Ojer Telekomünikasyon A.Ş. (OTAŞ) hissesini devralmak için Rekabet Kurumu’na başvurmuştu.

OTAŞ’a verilen kredide Akbank yaklaşık 1.5 milyar dolar, Garanti 1 milyar dolar, İş Bankası ise 500 milyon dolar paya sahip.

SPK DA ADIM ATMIŞTI

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) pay alım teklifinde bulunma zorunluluğuna getirdiği muafiyet Türk Telekom için olumlu olarak değerlendirilmişti.

TEB Yatırım, yeni muafiyetin Otaş’ın durumu ve Türk Telekom hisseleri için geçerli olabileceğini düşündüklerini ifade etti.

TEB Yatırım, "Bankaların Otaş’taki durumu çözebilmek ve bu şirketteki Türk Telekom hisselerini almak için özel amaçlı işletme kurabileceği düşünülüyordu. Bu durumda oluşabilecek bir çağrı yükümlülüğü engellenmiş olurken bankalara çağrıdan gelebilecek ekstra maliyette ortadan kalkmış olacaktır. Bu anlamda bankalar için olumlu bir düzenleme olarak görüyoruz." dedi.

 

Yukarı

Business HT×