BIST 100 97.955 % 0,00
USD/TRY 5,3394 % 0,30
EUR/TRY 6,0667 % 0,16
Piyasalar
97.955
% 0,00
5,3390
% 0,30
6,0681
% 0,20
1,1358
% -0,10
18,04
0,00
1.278,04
% -0,19
62,23
% -0,81
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Boyabat Elektrik'te ödemeler aksadı

Boyabat Elektrik'te ödemeler zamanında yapılamadığı için kredi, bankalar tarafından tahsili gecikmiş alacaklar sınıfına alındı.

Boyabat Elektrik'te ödemeler aksadı
CEREN DİLEKÇİ 03 08 2018, 09:13

Enerji sektörü üzerindeki maliyet baskısının artmasıyla son dönemde yeniden yapılandırmaya giden şirket sayısı artarken bankacılık sektörü üzerindeki yük de büyüyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben'in açıklamasına göre 2017 yılı sonu itibariyle 78 milyar TL'lik yeniden yapılandırmaya gidildi. Bu yılın başından beri devam eden büyük grupların yapılandırma başvuruları da artış eğiliminin sürdüğüne işaret ediyor.

Unit Investment’in Doğan Holding ve Doğuş Holding ile ortak olduğu Boyabat Hidroelektrik Santrali kredisinin takibe atıldığı bildirildi. Garanti, Akbank, İş Bankası, Yapı Kredi ve TSKB'den alınan kredi, ikinci çeyrek itibariyle tahsili gecikmiş alacaklar sınıfına alındı.

Boyabat Elektrik Üretim ve Ticaret Limited Şirketi’nin, yürütmekte olduğu 513 MW kapasiteli hidroelektrik santrali projesi kapsamında 2010 yılında bankalardan sağladığı 750 milyon dolar tutarında kredinin yeniden yapılandırma görüşmelerinde henüz ilerleme sağlanamadı.

Konuya yakın kaynaklar, Business HT'ye yaptığı değerlendirmede, faiziyle birlikte 900 milyon dolara ulaşan kredinin ikinci çeyrek itibariyle takibe girdiğini belirtti.

Üç büyük grubun da kredinin ana para ödemesini yapmadığı bildirildi.

Altı ayda bir faiz ödemeleri yapılacak olan kredinin ana para geri ödemesinin ise elektrik üretimine geçilmesinden sonra başlaması ve altışar aylık 15 eşit taksit ile 2020 yılında tamamlanması öngörülüyordu.

BANKACILAR: ORTA VADEDE İYİ HABERLER GELEBİLİR

Garanti, Akbank, İş Bankası, Yapı Kredi ve TSKB yöneticileri, yapılan telekonferansta isim vermeden bir enerji kredisini Grup 2'den tahsili gecikmiş alacaklar sınıfına alındığını söylediler.

Yapı Kredi Genel Müdürü Gökhan Erun, ikinci çeyrekte, biri küçük montanlı tarım sektörü diğeri enerji sektöründen olmak üzere iki  krediyi izlediklerini belirtti.

Enerji kredisini takibe aldıklarını kaydeden Erun, kredinin hemen olmasa da yeniden yapılandırılacağına ilişkin umutlarının olduğunu, doğru zaman geldiğinde kredi için daha az karşılık ayıracaklarını söyledi.

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil ise bankanın toplam kredileri içerisinde enerjinin payının düşük olduğuna dikkat çekerek kredilerin üçte ikisinin devlet garantili olduğunu bildirdi.

Enerji sektöründe yeniden yapılandırılan bir kredinin görüşmelerinin beklenenden uzun sürmesi nedeniyle takibe aldıklarını ifade eden Binbaşgil, teminatının olması nedeniyle kredinin ödeneceğine dair güvenlerinin olduğunu, orta ve uzun vadede iyi haberler gelebileceğini söyledi.

Garanti Bankası'nda 2.çeyrek sonu itibariyle toplam kredilerinin yuzde 12.2'si enerji sektörüne verilirken, Akbank'ta bu oran yüzde 5,5 seviyesinde bulunuyor. Yapı Kredi'nin Grup 2 kredilerindeki enerji sektörü pozisyonu ise yüzde 10 seviyesinde.

BDDK'nın haftalık bültenine göre, bankacılık sektöründe brüt takipteki alacaklar, 29 Haziran ile biten haftada 3.7 milyar lira yükselerek haftalık bazda 15 yılın en büyük yükselişi gerçekleştirmişti.

Yukarı

Business HT×