BIST 100 98.017 % 1,24
USD/TRY 5,3617 % 0,46
EUR/TRY 6,1143 % 0,35
Piyasalar
98.030
% 1,25
5,3615
% 0,44
6,1147
% 0,34
1,1404
% 0,10
18,19
-0,17
1.282,65
% -0,73
61,97
% 1,29
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Enerji devinden zam analizi

Aksa Enerji, elektrik üretimi için kullanılan doğal gaz fiyatına gelen yüzde 49,5 zammı değerlendirdi. Şirket, fiyat artışının kendilerine etkisini, "Toplam faaliyetlerimizin küçük bir kısmını oluşturan Türkiye operasyonlarının maliyetlerinde oluşan değişiklikler şirketimize olan etkiyi azaltmaktadır" ifadeleriyle değerlendirdi.

Enerji devinden zam analizi
BUSINESSHT 01 08 2018, 17:48

Türkiye'nin en büyük ikinci bağımsız enerji üreticisi Aksa Enerji, elektrik üretimi için kullanılan doğal gaz fiyatına gelen yüzde 49,5 zammı değerlendirdi.

Aksa Enerji, "Üretilen elektriğin yüzde 31'inin doğal gaz enerji santrallerinde gerçekleştiği ülkemizde, spot elektrik fiyatları ve Dolar/TL paritesi arasında çok sıkı bir korelasyon beklenmektedir." dedi.

FAVÖK'ünün yüzde 82'sinin döviz bazlı yurt dışı satışlardan oluştuğuna dikkat çeken Aksa Enerji, "Bu satışlar toplam faaliyetlerimizin küçük bir kısmını oluşturan Türkiye operasyonlarının maliyetlerinde oluşan değişikliklerin şirketimize olan etkisini azaltmaktadır" dedi.

Aksa Enerji, fiyat artışının kendilerine etkisini şu şekilde değerlendirdi:

"Fiyatlar- Fiyat artışı açıklamasının ardından gün öncesi piyasa fiyatı 300 TL'nin üzerini görmüş; ortalama günlük spot fiyat 185 TL'den 277 TL'ye yükselerek % 50'lik bir artış kaydetmiştir. Dolayısıyla, doğal gaz enerji üretim santrallerinin piyasada fiyat belirleyici konumda olması sayesinde spot fiyatlar doğal gaz fiyat artışı karşılamış olup, önümüzdeki dönemde de büyük ölçüde karşılaması beklenmektedir.

Üretim ve Satış- Aksa Enerji'nin Antalya'da 1.150 MW kapasiteli ve yüksek verimlilikteki (%59) türbinli doğal gaz kombine çevrim santralinin yanı sıra Manisa (115 MW) ve Şanlıurfa'da (147 MW) spot fiyatların yükseldiği dönemlerde (gün içi enerji fiyatları değiştiğinde esnek aç/kapa imkanı) devreye alınan motorlu doğal gaz kombine çevrim santralleri bulunmaktadır. Aksa Enerji geçen sene sonuna doğru satışlarını ağırlıklı olarak spot piyasaya kaydırmıştır. 1Ç2018 itibarıyla Türkiye'deki satışların yalnızca %26'sı ikili anlaşmalardan elde edilmektedir. Bu nedenle üretim portföyümüzdeki doğal gaz santrallerinin satış fiyatları spot piyasadaki fiyat düzeltmelerinden yararlanacak ve marjlarının büyük kısmını koruyabilecektir. Fakat yüksek doğal gaz fiyatları, özellikle motorlu Manisa ve Şanlıurfa doğal gaz santralleri için daha düşük kapasite kullanımı anlamına gelmektedir.

Olumlu etki – Aksa Enerji'nin yerli kömürle üretim yapan 270 MW kapasiteye sahip Bolu santralinin yaptığı satışlar spot piyasada yükselen elektrik fiyatlarından yararlanacaktır. Yerli kömürle çalışan enerji santrallerinin üretim maliyetleri ithal kömür veya doğal gaz ile çalışan enerji santrallerinden çok daha düşüktür. Ayrıca Bolu santralimiz elektrik üretiminin yarısını, hükümetin yerli kömürden elektrik üretimine verdiği destek kapsamında fiyatı her çeyrek TÜFE ve ÜFE oranında revize edilecek şekilde 2024 yılı sonuna kadar EÜAŞ'a (TETAŞ ve EÜAŞ, EÜAŞ altında birleşmiştir) satacaktır. Üçüncü çeyrek için belirlenen 226,22 TL'lik günümüze kadarki yıllık ortalama spot piyasa fiyatlarının %22 üzerindedir. Bolu santrali, üretiminin diğer yarısını ise ağırlıklı olarak spot piyasaya satmakta olup, düşük üretim maliyetleri ve artan spot fiyatlar sayesinde daha yüksek marja sahip olacaktır.

Özetle, doğal gaz santrallerinde düşük kapasite kullanımı beklenmekle birlikte, spot piyasa fiyatlarındaki düzeltme ve satış portföyünün ağırlıklı olarak spot piyasaya yapılıyor olması sayesinde marjların büyük bölümünün korunması beklenmektedir. Ayrıca doğal gaz santrallerindeki marj kayıplarının bir kısmının Bolu Termik Santrali satışlarındaki marj artışıyla telafi edileceği öngörülmektedir. Son olarak, Aksa Enerji'nin FAVÖK'ünün %82'sini döviz bazlı yurt dışı satışları oluşturmakta, bu satışlar toplam faaliyetlerimizin küçük bir kısmını oluşturan Türkiye operasyonlarının maliyetlerinde oluşan değişikliklerin Şirketimize olan etkisini azaltmaktadır"

 

Yukarı

Business HT×