BIST 100 96.725 % 1,38
USD/TRY 5,3708 % 0,66
EUR/TRY 6,1376 % 0,89
Piyasalar
96.725
% 1,38
5,3708
% 0,66
6,1376
% 0,89
1,1402
% 0,07
18,29
0,07
1.293,83
% 0,01
60,33
% -1,61
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Yabancı yatırımcı Albayrak'ın sunumunu nasıl değerlendirdi?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın 6 bine yakın katılımcı ile yaklaşık olarak 45 dakika süren telekonferansında yabancılar özellikle sermaye kontrolleri ve IMF konusuna odaklandı. Konferanstan tatmin edici mesajlar aldığını söyleyen yatırımcılar kadar, kafasında soru işaretleri kaldığını söyleyenler de oldu.

Yabancı yatırımcı Albayrak'ın sunumunu nasıl buldu?
AA, BLOOMBERG 17 08 2018, 08:54

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yabancı yatırımcılara hitap ettiği telekonferansta yatırımcılar özellikle sermaye kontrolleri ve IMF konusundaki mesajları takip ederken, kimi yatırımcılar konferanstan sonra Türkiye'ye ilişkin güvenlerinin tazelendiğini söylerken, kimi yatırımcılar da kafalarında soru işaretlerinin devam ettiğini belirtti. 

Amundi EM Tahvil Müdürü Esther Law, telekonferanstan sonra bir parça daha güvenlerinin arttığını söyledi. Investec Bank trader'ı Julian Rimmer ise Bakan Albayrak'ın harcamaları kısma konusunda kararlı olduğunu ve buna halihazırda başlanmasının cesaret verici olduğunu belirtti. 

Bluebay Asset Management Stratejisti Timothy Ash ise Albayrak’ın iyi bir performans sergilediğini belirtirken, "Sermaye kontrolleri üzerinde çalışmıyor olmalarını duymak güven verici" ifadelerini kullandı.

Allianz SE Baş Ekonomi Danışmanı ve Bloomberg Opinion yazarı Mohamed El-Erian ise konferans sonrası yaptığı açıklamada Türkiye riskini azaltmanın zamanının geldiğini belirtti. Erian, "Türkiye, gelişen ülke piyasaları için kriz yönetiminde oyunun kurallarını yeniden yazmaya çalışıyor. Faiz artışı ve IMF olmadan devam etmek istiyorlar. Bu zor bir tercih. İmkansız değil ama zor. Swap kısıtlamaları kısa vadeli bir rahatlık sağlayacak. Türkiye riskini azaltma zamanı geldi" ifadelerini kullandı. 

 

AllianceBernstein EM Tahvil Direktörü Shamaila Khan, asıl sorunun ekonomi politikaları olduğunu ifade ederken, "Eğer Türk hükümeti ortodoks politikaları takip etseydi, ABD yaptırımlarına piyasa tepkisi çok farklı olabilirdi" diye konuştu.

ALBAYRAK: SERMAYE KONTROLLERİ GÜNDEMİMİZDE DEĞİL, IMF İLE HERHANGİ BİR GÖRÜŞMEMİZ YOK 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 6 bin 100 uluslararası yatırımcıyla yaptığı telekonferans görüşmesinde, "IMF ile herhangi bir görüşmemiz yoktur. Bundan sonra da şimdiye kadar olduğu gibi yabancı para fonlamalarımızı uluslararası piyasalardan sağlamaya devam edeceğiz." ifadesini kullanmıştı. 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Bakan Albayrak'ın, bugün yaklaşık 6 bin 100 uluslararası yatırımcıyla gerçekleştirdiği telekonferans görüşmesinde, Türkiye ekonomisinin öncelikleriyle kısa, orta ve uzun vadede atılacak adımlara ilişkin bilgi verdiği, yatırımcıların sorularını yanıtladığı belirtildi.

Açıklamada, Albayrak'ın yatırımcılara yönelik mesajlarına yer verildi.

Buna göre Albayrak, bugün içinden geçilen süreçte yaşanan dalgalanmaların ve karşılaşılan zorlukların farkında olduklarına işaret ederek, "Ülkemizin potansiyelini de biliyoruz. Atacağımız adımlarla süreçten daha güçlü çıkacağız." değerlendirmesinde bulundu. 

 

IMF ile herhangi bir görüşmelerinin olmadığını vurgulayan Albayrak, şunları kaydetti:

"Bundan sonra da şimdiye kadar olduğu gibi yabancı para fonlamalarımızı uluslararası piyasalardan sağlamaya devam edeceğiz. Temel amacımız doğrudan yatırım çeken, bölgenin yatırım merkezi bir ülke olmaktır. Piyasalarda son dönemde yaşanan dalgalanmaların Türkiye ekonomisinin temel göstergeleriyle ilgisi yoktur. Bu durum tamamıyla politik gelişmeler ve yatırımcıların Türk bankacılık sektörüyle ilgili algılarındaki bozulmayla ilgilidir. Türkiye hiçbir zaman piyasa dışı kuralları hayata geçirmemiştir. Sermaye kontrolleri hiçbir zaman gündemimizde olmadı ve olmayacak."

Albayrak, Türk bankacılık sisteminin sağlıklı ve güçlü olduğunu, açık döviz pozisyonu da bulunmadığını belirterek, sektörün mevcut volatiliteyi yönetebilecek kapasitede olduğunu bildirdi. Bankalardan son dönemde büyük bir mevduat çıkışı yaşanmadığına dikkati çeken Albayrak, "Bankacılık sektörüne destek verme konusunda tereddüt etmeyeceğiz." ifadesini kullandı. 

 

Enflasyonu düşürmenin en önemli öncelikleri olduğunu aktaran Albayrak, mümkün olduğunca kısa sürede enflasyonu tek haneye indirmek istediklerini, enflasyonla mücadelede para politikalarının tek başına yeterli olmadığını, Merkez Bankasını mali politikalarla destekleyeceklerini belirtti.

Albayrak, para politikaları ve mali politikaların koordineli ve dengeli olması gerektiğinin altını çizerek, mali disiplinden taviz vermeyeceklerini vurguladı.

Bakan Albayrak, şu ifadeleri kullandı:

"Yapısal reformları önceleyeceğiz. Mali disiplin ekonomimizin en temel çıpalarından biri olacak. Çok ciddi bir tasarruf politikasına gidiyoruz. Tüm bakanlıklara bu konuda hedefler verildi. Bunun yanında gelir tarafında da pozitif performans gözlemliyoruz. Yeni makro ihtiyati tedbirler, sıkı makro ve mali politikalarla daha sürdürülebilir bir büyümeyi yakalayacağız." 

Yukarı

Business HT×