BIST 100 98.455 % 1,69
USD/TRY 5,3243 % -0,27
EUR/TRY 6,0497 % -0,72
Piyasalar
98.455
% 1,69
5,3243
% -0,27
6,0497
% -0,72
1,1364
% -0,25
18,19
0,00
1.282,11
% -0,77
62,70
% 2,48
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Erdoğan: Onların iPhone'u varsa bizde de Venus var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomideki son gelişmelere dair değerlendirmede bulundu. Erdoğan, "Ekonominin gerektirdiği teknik tedbirleri aldık, alıyoruz. "dedi.

Erdoğan: Tüm tedbirleri aldık
14 08 2018, 11:37

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye yönelik açık bir ekonomik saldırı olduğuna yeniden vurgu yaparak, tüm tedbirlerin alındığını söyledi.

Ayrıca Erdoğan, Amerikan elektronik ürünlerine boykot  ilan etti.

Erdoğan, "Onların iPhone'u varsa, diğer tarafta Samsung var, ülkemizde Vestel var. Daha çok üreteceğiz." dedi.

17. yılında AK Parti Sempozyumu kapsamında konuşan Erdoğan, "Ekonominin gerektirdiği teknik tedbirleri aldık, alıyoruz. "dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'ye yönelik açık bir ekonomi saldırı var. İşin arkasında başka niyetlar var o nedenle bizim de kendimizi buna göre konumlandırmamız lazım." dedi.

Erdoğan, "Ekonomimiz tıkır tıkır çalışıyor. Turizmde patlama yaşayan ülke konumundayız." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şu ifadelerle devam etti:

"ABD sadece ülkemizi değil birçok ülkeyi ekonomik bakımdan hedef almış durumda. Türkiye dünyada en sağlam bankacılık sistemlerinden birine sahip. İşin ekonomik tarafının küresel boyutu açıktır.

"TÜRKİYE'YE YÖNELİK AÇIK BİR SALDIRI VAR"

Son günlerde yaşanan hadiseleri bu çerçevede değerlendiriyorum. Türkiye'ye yönelik açık bir saldırı var. Eskiden bu saldırılar daha kapalı yapılırdı, şimdi doğrudan üzerimize geliyorlar. Bunlara karşılık ekonomik ve siyasi tavırla karşılık verilir. Ekonomik olarak tüm tedbirleri aldık, gerekli cevabı veriyoruz. Yapabileceğimiz ikinci ve asıl önemli husus siyasi duruşumuzu sağlam tutmaktır. Maruz kaldığımız saldırının ekonomiyle ilgisi yoktur, bizim de kendimizi buna göre konumlandırmamız gerekiyor. Cari açık, faizler, enflasyon başta olmak üzere çözmemiz gereken bazı sorunlar var.

"ÜLKEMİZİN EKONOMİK VERİLERİNİ KİME GÖSTERİRSENİZ GÖSTERİN BİR GARİPLİK OLDUĞUNU FARK EDECEKTİR"

Ülkemizin ekonomik verilerini kime gösterirseniz gösterin bir gariplik olduğunu fark edecektir. Dolar ülkemizin parası karşısında 4,8 seviyesinden 7'lere fırladı? 15 Temmuz sabahı 2,8 seviyesinde olan kurun 4,8 seviyesine çıkması anlamsızken bu durumu nasıl izah edeceğiz? Anormallik var mı diye baktığımızda manzara şudur: Bankalar mı battı? Bugün ülkemiz dünyadaki en sağlam bankacılık sektörüne sahip.

EKONOMİMİZ TIKIR TIKIR ÇALIŞIYOR

Kamu borç stoğunun milli gelire oranında Avrupa'nın en iyilerindeniz. Ekonomimiz tıkır tıkır çalışıyor. Dünyada örnek gösterilen turizmde patlamaya yaşayan ülke konumundayız. Savaşa mı girdik, işgale mi uğradık, siyasi veya sosyal kaos mu yaşıyoruz? Bu soruna her zamanki klasik bakış açısının dışında bakmak zorundayız.

"ÜLKEMİZE YÖNELİK DAHA DERİN BİR OPERASYON VAR"

İşin ekonomi tarafının küresel boyutunun olduğu açıkça ortadadır. ABD, Çin'den Rusya'ya kadar pek çok yeri ekonomik bakımdan hedef almış durumdadır. Bu durum tek başına ülkemizde yaşananları izaha yetmiyor. Ülkemize yönelik daha derin bir operasyon var. 16 yılda ülkemizi 3,5 kat büyütmekle büyük bir sıçrama yaptık. Bundan rahatsız olanlar gayet tabiidir.

Kendimiz kazandığımız kadar, iş yaptığımız yerlere kazandırmaya dikkat ediyoruz. Dış ticaret rakamlarımıza baktığımızda ticari ilişkilerimizde karşı tarafın bizden fazla kazandığını görüyoruz. Bunu söylerken kendimizi dev aynasında görmek gibi yanlışa kapılmıyortuz. Kendimize güveniyoruz ama eksiklerimizi de iyi biliyoruz.

AK Parti döneminde en önemli değişim, devletimizle milletimizi barıştırarak ekonomimizi çok ileri taşımamış olmamız. Rahatsızlık burada birileri hazımsılık burada. Birileri ekonomiyi silah olarak kullanmaktan çekinmiyor. Adımlarımızı bu denli dikkatli atmamızın sebebi budur. Biz sizinle stratejik ortak değil miyiz? Afganistan'da, Somali'de, Kosava'da birlikte olmadık mı? Bu yaptığınız nedir, nereye varmak istiyorsunuz? Bu milletin karakteri sağa sola savrulan bir karakter değildir. Yaşadığımız sürecin bir maliyeti var ama operasyonu gerçekleştirenlere de bir maliyeti olduğu şüphesiz.

15 Temmuz bunun en somut ve en büyük örneğidir. Tankların, topların, uçakların, namluların karşısında dimdik durduk. Hiç kimsenin şüphesiz olmasın ki, doların, kurun, faizin karşısında aynı kararlılıkla duracağız. Milletime inanıyorum. Onlar yoğun bir şekilde TL'yi hemen alıp, doları bozdurduğunu görüyorum. Dolar hemen bozdurulup TL'nin onurunu korumamız en güzel cevap olacak. Dün siyasi özgürlüğümüzü birbirimize kenetlenip korumuştur. Bugün de birbirimize kenetlenip imkanlarımızı seferber ederek koruyacağız.

"ABD'NİN ELEKTRONİK ÜRÜNLERİNE BİZ BOYKOT UYGULAYACAĞIZ"

Buradan iş dünyamıza sesleniyorum. En güzel cevap işimize 4 elle sarılmak olacaktır. Daha çok üreteceğiz, daha çok ihraç edeceğiz. ABD'nin elektronik ürünlerine biz boykot uygulayacağız. Onların iPhone'u varsa öbür tarafta Samsung var, Venüs var Vestel var. Ne yaptığımızı anlasınlar. Biz kendimize yeteceğiz.

KÖTÜ KOMŞU BİZİ EVSAHİBİ YAPTI, BUNLARI ÜRETİYORUZ

Biz insansız hava araçlarını istediğimizde 'Kongre izin vermiyor' diyorlardı. Kötü komşu bizi evsahibi yaptı. Bunları üretiyoruz. Sıkıntımız yok. Batıda yapacağımız pek çok görüşme olacak. Batı'dan dostlar arıyor, görüşüyoruz, görüşmeye devam edeceğiz. Türkiye'de bir araya gelmenin gayretleri içerisindeyiz, bir araya geleceğiz. Gayretlerimizi sürdüreceğiz.

Yukarı

Business HT×