BIST 100 96.817 % 1,47
USD/TRY 5,3516 % 0,30
EUR/TRY 6,1035 % 0,31
Piyasalar
96.817
% 1,47
5,3516
% 0,30
6,1035
% 0,31
1,1381
% -0,11
18,36
0,14
1.291,98
% -0,13
61,11
% -0,34
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Suudi Arabistan Tesla'daki elini büyütmek istiyor

Suudi Arabistan'a ait "Kamu Yatırım Fonu"nun Tesla'daki hisselerini artırmayı planladığı iddia edildi

Suudi Arabistan Tesla'daki elini büyütmek istiyor
BLOOMBERG NEWS 13 08 2018, 11:47

Elektrikli otomotiv devi Tesla'nın CEO'su Elon Musk'ın şirketini hisse başına 420 dolardan borsadan çekmeyi düşündüğünü açıklamasının ardından bir hafta geçmeden Suudi Arabistan'dan konuyla ilgili önemli bir hamle geldi.

Bloomberg News'a konuşan kaynakların verdiği bilgiye göre geçen hafta Tesla'dan yaklaşık yüzde 5 oranında hisse satın alan Suudi hükümetine ait "Kamu Yatırım Fonu" şirketteki payını artırmak istiyor. Kaynaklar, 82 milyar dolar değer biçilen transfere rağmen Tesla'nın nakit para için başka kaynaklar bulması gerektiğini söylüyor.

Musk'ın "Borsadan çekilmeyi"  bir tweetle duyurduğu 7 Ağustos'tan beri görüşmeleri devam ettiren Suudi yönetiminin bu hamlesi, petroldeki kayıpları telafi etmenin stratejik bir yolu olarak yorumlanıyor. Ancak "Kamu Yatırım Fonu"nun pay artırım kararının kesinleştiği ya da ne kadar olacağı yönünde bir netlik yok.

Tesla'nın Yönetim Kurulu, Musk'ın "Borsadan çekilme" teklifini tartışmak için bu hafta içerisinde finans danışmanlarıyla bir araya gelecek. Musk, bir ya da iki büyük hissedar olmasından kaçınırken daha büyük grupların fonlarını birleştirmeyi tercih ediyor.

MUSK'IN TWEETİNE SORUŞTURMA

Elon Musk'ın "Finansman garantilendi" diyerek paylaştığı tweeti yatırımcılar arasında şok etkisi yaratmıştı.

Musk ayrıca, "Borsadan çekilmemiz durumunda umarım şu anki bütün yatırımcılar Tesla'da kalır" yorumunu yapmıştı. Tesla'nın hisse başına 420 dolardan borsadan çekilmesi durumunda şirketin değerinin 70,6 milyar dolar olması bekleniyor.

Bloomberg News'a konuşan aktardığı bilgiye göre ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC), Musk'ın tweetinin gerçekçi olup olmadığı hakkında tahkikat başlattı. En az iki yatırımcı, Musk'ı ve Tesla'yı "hisse manipülasyonu yapmak" suçlamasıyla mahkemeye verdi. Elon Musk, şirketinin yüzde 20'sine sahipken, Tesla'yı hissedarlardan satın almak için 60 milyar dolara ihtiyaç var.

Bloomberg NEF analistlerinden Nannan Kou'ya göre Tesla'nın bu finansmanı sağlaması o kadar kolay olmayacak. "Akıllardaki soru Tesla'nın gelecekte ne kadar satış yapacağı" diyen Kou, "Bu aslında tavuk-yumurta problemi. Bu aşamada Tesla'nın teslimatların hızlanacağı konusunda yatırımcıları ikna etmesi zor. Bu nedenle potansiyel yatırımcı sabırlı ve strateji arayışında olması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Tesla'nın özelleştirilmesi ile ilgili görüşmeler daha önce başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Musk ve Softbank'ın İcra Kurulu Başkanı Masayoshi Son geçen yıl bir araya gelmiş ancak "mülkiyetin kimde olacağı" konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle herhangi bir sonuç çıkmamıştı.

Yukarı

Business HT×