BIST 100 94.802 % 1,75
USD/TRY 5,3632 % -1,37
EUR/TRY 6,1138 % -1,51
Piyasalar
94.800
% 1,75
5,3646
% -1,35
6,1161
% -1,48
1,1395
% -0,15
18,22
0,23
1.290,71
% 0,09
60,33
% -0,51
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

TÜSİAD Başkanı: Teşvik, adı üstünde doğal olmayan parça eklemesi

"Her bakanlığın ortaya koyduğu yüzlerce teşvik var" diyen TÜSİAD Başkanı Bilecik, "Teşvik sistemi konusunda müthiş bir adet zenginliği var. Bunların sadeleştirilmesi gerek" ifadelerini kullandı

TÜSİAD Başkanı: Teşvik, adı üstünde doğal olmayan parça eklemesi
AA 05 08 2018, 12:58

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, teşvike ihtiyaç duyan bir sektör olup olmadığına yönelik olarak şunları söyledi:

"Teşvik, adı üstünde doğal olmayan bir parça eklemesidir. Dönem dönem çok faydası olmuş. Bunu yok saymak mümkün değil. Ama bugün Türkiye'deki bütün teşvik sistemine bakıldığında, bunun haritasını hiçbir şirket tek başına çıkaramaz bir hale gelmiş vaziyette." 

Bugün herhangi bir firmanın herhangi bir teşvikten faydalanmak istediğinde ilk yaptığı işin bir danışmanlık firmasından destek almak olduğunu dile getiren Bilecik şöyle devam etti:

"Düşünün her bakanlığın veya ilgili yapının toplamda ortaya koyduğu yüzlerce, neredeyse binlere yakın teşvik var. Teşvik sistemi konusunda hakikaten müthiş bir adet zenginliği var. Bunların sadeleştirilmesi gerek. Elbette topyekun kaldırılsın demiyorum ama bunlar geride bıraktığımız şeyler olmalı. Hatta birçoğu var ki yıllardır gündemde ama çalışmıyor. Bunların etki analizlerinin yapılması, hakikaten faydalı değilse de ya durdurulması ya da güncellenmesi gerekir diye düşünüyorum."

Bilecik, ihracat hamlesi getirecek, büyümeye ve enflasyon hedeflerine katkı sağlayacak, katma değerli üretim ortaya koyacak projelere özgü teşviklerin daha doğru olduğunu belirterek, "Bunlar da yok değil elbette ama her ufak sıkıntıda veya sevinç anımızda ortaya bir teşvik paketiyle çıkan bir ekonomimiz var. Her zaman olmasının ekonominin rutinlerini bozduğunu düşünmüyorum" yorumunu yaptı.

Avrupa Birliği Bakanlığı'nın Dışişleri Bakanlığı içinde yer almasının en ufak bir markaj kaybı getirmeyeceğini aktaran Bilecik, "Özel sektör olarak bütün kaslarımızla bu konunun çok içindeyiz ve katkı yapmaya hazırız. Gümrük Birliği güncellemesi ve AB mevzusu iş dünyasının en fazla etkilendiği noktalarda ilk 3 arasında kalır." diye konuştu.

Bilecik, mart ayında yapılacak yerel seçime yüksek odaklanmadan ekonomiye bakılması gerektiğini dile getirerek, "Seçimler vakti gelince yapılır. Bir an önce reform kararının alınması gerekir. Bunu alabilecek motivasyonu olan bir yapı oluşmuş vaziyette. Bu Türkiye'nin önemli bir avantajı. Bu memnuniyet duyduğumuz bir tablo. Biz de elimizi taşın altına sokmak ve fikirlerimizi paylaşmak isteriz." ifadelerini kullandı.​

Yukarı

Business HT×