BIST 100 94.299 % 1,21
USD/TRY 5,3844 % -0,99
EUR/TRY 6,1352 % -1,17
Piyasalar
94.289
% 1,20
5,3842
% -0,98
6,1358
% -1,16
1,1388
% -0,21
18,22
0,23
1.289,36
% -0,01
60,36
% -0,46
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Elektrik ve doğalgaza zam hangi hisseyi nasıl etkiler?

BOTAŞ'ın elektrik üretim santrallerinin ve konut ile sanayinin kullandığı doğalgaza yaptığı zammı takiben EPDK da konutta ve sanayide kullanılan elektriğe sırasıyla yüzde 9 ve yüzde 14 zam yaptı. Analistler zamların hisselere etkisini masaya yatırdı.

Elektrik ve doğalgaza zam hangi hisseyi nasıl etkiler?
BUSINESSHT 01 08 2018, 14:03

Ekonomistler elektrik ve doğalgaz zamlarının enflasyon tahminleri üzerine etkisini tartışmaya devam ederken zamların hisselere etkisi de merak ediliyor.

Deniz Yatırım, "Elektrik ve doğalgaz tarifelerindeki her yüzde 10'luk değişimin TÜFE'ye sırasıyla yüzde 0,24 ve yüzde 0,14'lük bir etkisi olduğunu hesaplıyoruz." dedi.

"Zamların elektrik tarifelerine tam olarak yansımadığı göz önüne alındığında, doğalgaz santralleri ile elektrik üreten şirketlerin karlılık görünümleri için negatif bir gelişme olarak değerlendiriyoruz" ifadelerine yer veren Deniz Yatırım, bu şirketler arasında, Akenerji, Aksa Enerji, 2019'dan sonra Enka İnşaat, Soda Sanayi, borsaya kote olmayan elektrik üreticisi Enerjisa üzerinden Sabancı Holding ve Turcas'a dikkat çekti.

Ak Yatırım, zamlardan kaynaklanacak etkiyi en yüksek hissedeceğini tahmin ettiği şirketler için benzer bir liste paylaştı:

AKSA ENERJİ

"Yüzde 49,5'lik artışın doğalgaz çevrim santrallerinin toplam portföy içerisindeki payının yüksek olmasından kaynaklı Akenerji'nin marjları açısından olumsuz olabileceğini değerlendiriyoruz. Aksa Enerji'de ise yıllık faaliyet karının yaklaşık üçte ikisinin Afrika'daki operasyonlarından sağlanması dolayısıyla etki sınırlı olabilir."

ZORLU ENERJİ

"Türkiye'de bulunan ve aktif olarak çalışan doğalgaz çevrim santrallerinin Zorlu Enerji'nin toplam kurulu gücü içerisindeki payının sadece yüzde 1 civarında olmasından kaynaklı olarak olumsuz etkinin sınırlı olması beklenebilir"

ENKA İNŞAAT

"Enka İnşaat'ın Türkiye'de kurulu 4bin MW kapasiteli doğalgaz çevrim santralleri dolayısıyla söz konusu doğalgaz maliyet artışından olumsuz etkilenmesi beklenebilir. Ayrıca, Şirket'in 2018 sonundan itibaren al-veya-öde kapsamındaki satışlarının sona erecek olması da enerji segmenti karlılığını baskılayacak bir diğer unsur olarak ön plana çıkacaktır."

SODA SANAYİ

"Soda Sanayi'nin de BOTAŞ'ın doğalgaz fiyat artışından belirgin şekilde etkilenecek şirketlerden biri olacağını düşünüyoruz. Şirket üretimde girdi olarak kullandığı buharı iki kaynaktan elde etmektedir: Sahip olduğu doğalgaz çevrim santralindeki elektrik üretimi sürecinde yan ürün olarak ve kömürle çalıştırılan buhar kazanından. 1Y18 itibariyle doğalgaz maliyetleri şirketin toplam üretim maliyetlerinin yüzde 15'ini oluşturmaktadır. Buradan hareketle, doğalgaz maliyetindeki yüzde 49.5'lik artışın şirketin FAVÖK marjında yıllık bazda 5 puanın üzerinde bir baskı yaratması beklenebilir (diğer faktörler eşit)). 2018 yılı özelinde ise, yılsonuna kalan 5 aylık sürede bu olumsuz etkinin 2 puanın üzerinde olması beklenebilir. Soda Sanayi 1Y18'de yüzde 26,3 FAVÖK marjı elde etmişti. Bizim yıl sonu tahminimiz ise yüzde 25,5 marj yönündeydi. Buna göre, Soda Sanayi için tahminlerimizde aşağı yönlü bir risk söz konusudur. Diğer yandan, elektrik fiyatlarının da artırılmış olması bu olumsuz etkiyi bir miktar törpüleyecektir."

CAM ŞİRKETLERİ

"Sanayide kullanılan doğalgaz fiyatının artırılması Anadolu Cam ve Trakya Cam'ın karlılıkları üzerinde baskı oluşturabilir. Doğalgaz maliyetleri sözkonusu şirketlerin maliyetleri içinde sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 30 paya sahiptir

Doğalgaz fiyat zammı Anadolu Cam, Trakya Cam ve Soda Sanayi'nin ana şirketi olan Şişe Cam'ın da karlılığını olumsuz etkileyebilir. Kabaca, doğalgaz maliyetlerinde ortaya çıkacak yüzde 10'luk bir artışın Şişe Cam'ın FAVÖK marjında yıllık olarak 0,6 puanlık bir olumsuz etki yaratacağı söylenebilir. Ancak elektrik üretimine yönelik doğalgazdaki yüzde 49,5''lik artışın Soda Sanayi'de yaratacağı etkinin Şişe Cam'ın FAVÖK marjında tek başına yıllıklandırılmış bazda 1 puanlık bir baskı yaratabileceğini hesaplıyoruz. Şişe Cam 1Y18'de konsolide olarak yüzde 21,7'lik bir FAVÖK marjı açıklamıştı. Biz yukarıda bahsedilen doğalgaz zammı öncesi şirketin FAVÖK marjının 2018 yıl sonunda 1Y18'deki gerçekleşmenin hafif altında olacağını öngörmüştük. Buna göre, Şişe Cam için tahminlerimizde aşağı yönlü bir risk söz konusudur."

ÇİMENTO ŞİRKETLERİ

"Çimento şirketleri elektrik tüketimi yoğun (toplam maliyetlerin yüzde 20-25'i elektrik) olan bir sektördür. Elektriğe yapılan yüzde 14'lük zam diğer değişkenlerin sabit kalması kaydıyla, çimento şirketlerinin FAVÖK marjını yaklaşık 1,5 puan düşüreceğini hesaplıyoruz."

SANAYİ ŞİRKETLERİ

"BOTAŞ'ın sanayide kullanılan doğalgaza yaptığı yüzde 14'lük zam Petkim ve Tüpraş'ın maliyetlerini artırıcı etki yaratacaktır."

BOTAŞ elektrik üretim santrallerinin kullandığı doğalgaza yüzde 49,5, konutta kullanılan doğalgaza yüzde 9 ve sanayide kullanılan doğalgaza yüzde 14 zam yaptı. Akabinde, EPDK da konutta ve sanayide kullanılan elektriğe sırasıyla yüzde 9 ve yüzde 14 zam yaptı. Ayrıca, BOTAŞ'ın elektrik üretim santrallerine sattığı doğalgazın ödemesini artık dolar üzerinden alacağı belirtildi.

Yukarı

Business HT×