BIST 100 97.955 % -0,51
USD/TRY 5,3374 % 0,27
EUR/TRY 6,0694 % 0,34
Piyasalar
97.955
% -0,51
5,3362
% 0,24
6,0678
% 0,31
1,1364
% -0,00
18,04
-0,15
1.280,39
% -0,13
62,89
% 0,30
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Cezayir'in 9 yıldır el koyduğu 3 Türk gemi yurda döndü  

Cezayir hükümetinin, 9 yıl önce "kaçak balıkçılık" yaptıkları gerekçesiyle personeline hapis cezası verdiği ve 70 milyon euro para cezası verdiği Akua Group, hukuk mücadelesini kazandı. Şİrketin el konulan 3 gemisi de bugün Türk sularına giriş yaptı

Cezayir'in 9 yıldır el koyduğu 3 Türk gemi yurda döndü  
BUSINESSHT 31 07 2018, 10:09

Balıkçılık ve avcılık sektöründe hizmet veren İstanbul merkezli Akua Group, gemilerinin Cezayir sularında alıkonulmasına yol açan dokuz yıllık hukuk mücadelesini kazandı.

"Atlantik Ton Balıklarının Korunması Uluslararası Komisyonu", 2008 yılında Cezayir'in kendilerine verilen avcılık kotasını dolduramadıklarını açıklamıştı. Bunun üzerine Akua Group, orkinos avcılığını öğretmek amacıyla Cezayirli yetkililerle görüşmeye başlamıştı. Görüşmeler kapsamında İstanbul merkezli grup, Cezayirli balıkçılara orkinos avcılığını öğretecek, beraber balığa çıkılacak ve karşılığında toplanan balıkları uluslararası fiyatlardan satın alacaktı. Cezayir Denizcilik Bakanlığı tarafından uygun görüldü ve aynı yıl Türk tekneleri Cezayir'e gitti.

Akua Group Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kocaman'ın aktardığına göre Cezayir Denizcilik Bakanlığı ile anlaşma olmasına ve tüm izinlerin alınmasına rağmen 2009'da üç gemiye "kaçak balıkçılık yapıldığı gerekçesiyle" el konuldu. Personeline altışar yıl hapis cezası verildi ve 70 milyon euro para cezası kesildi.

Anlaşmadan sonraki ilk yıl Cezayirli balıkçılarla birlikte avcılık yaptıklarını söyleyen Kocaman, süreci şu şekilde anlattı:

"İkinci yıl onlar bize, 'Biz avı öğrendik, avcılığı biz yapalım, siz sadece avlanan balıkları Türkiye'ye transfer etmek için çekici tekne getirin' dediler. Biz de 3 tane kafesli çekici römorkör tekneyi 2009 Mayıs'ta Cezayir'e gönderdik. Cezayirli balıkçılar, avcılığı yaptıktan sonra balıkları Türk teknelerine transfer etti ve prosedür olarak ilgili bakanlığa bildirim yapıldı. Balıkları Türkiye'ye getirmek için bakanlığın iznini beklemeye başladık. Biz bakanlıktan 'olur' cevabı beklerken Cezayir sahil güvenliği teknelerimizi karasularına çağırdı. Biz de kontrol amaçlı olduğunu düşünerek kafeslerle birlikte gittik. Bize, 'Siz kaçak avcılık yapıyorsunuz, kafesleri limana çekin. Hakkınızda soruşturma var' dediler. Öyle bir şey söz konusu değildi tabii ki: O kafeslerle limana da giremezdik. Ancak limanın açığında demirledik. Demirleyince kafesler 3-4 gün sonra patladı ve balıklar kaçtı. Sonrasında tekneleri limana bağladık. Akabinde personelimiz ağır bir sorgulamadan geçti, mahkemeye sevk edildiler ve duruşmalar başladı. Tanıklar dinlenildi. Bizi kaçak avcılıkla suçladılar ancak biz istesek de o teknelerle avcılık yapamazdık, zira buna uygun donanımları yoktu. Ayrıca bizim tüm izinlerimiz vardı, evraklarımız tamdı” dedi. 

Dokuz yıllık süreçte hiçbir personel hapis yatmadı ya da ülkeden çıkma cezasıyla karşı karşıya kalmadı. Tekneler hiç boş bırakılmadı. Altı ayda bir personel değiştirildi. Ancak bu da şirkete ciddi bir maliyet oluşturdu. 12 milyon değerindeki 3 tekne hurdaya çıktı. Dokuz yılda tekneleri bekleyen personele, mahkeme süreçleri gibi konulara 5-6 milyon dolar harcandı.

Cezayir Yargıtay’ı tarafından üç kez haklı bulunan Akua Group'un  üç  gemisi dokuz yıl sonra bugün Türk karasularına giriş yaptı.

 “Ortaklarımızla birlikte bedeli ne olursa olsun hukuki süreci sürdürmekte son derece kararlıydık" diyen ve kurgu bir mahkemeyle karşı karşıya kaldıklarını aktaran Kocaman, “Her şeyden önemlisi bir Türk şirket kaçak avcılıkla suçlandı. Bu bizim için çok ciddi moral kaybına neden oldu. Bu süreçte maddi olarak 30 milyon dolar gibi kaybımız oldu. Neyse ki sektördeki prestijimiz pek sarsılmadı" ifadelerini kullandı.

Akua Group Yönetim Kurulu Başkanı, "Bize hiç dostane davranılmadı. 9 yıl sonra gelen adalet sonrası ciddi bir tazminat davası açmaya karar verdik. En az 30-40 milyon dolarlık bir tazminat davasını Cezayir devletine açacağız. Fırsat maliyetlerimiz ve engel oldukları ticaretle birlikte zararımız en az bu kadar" diye konuştu. 

Bu davayı açmalarına rağmen Cezayir'de balıkçılık yapmaya devam edeceklerini aktaran Kocaman, "Cezayir'de balıkçılık yapmamızın önünde bir engel yok. Yasalara uygun çalışıyoruz. Engellerlerse yine dava açarız. Bu milli bir mesele, hiç korkmuyoruz. Fas'ta ve Moritanya'da da balıkçılık yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Yukarı

Business HT×