BIST 100 94.822 % 1,77
USD/TRY 5,3640 % -1,36
EUR/TRY 6,1144 % -1,49
Piyasalar
94.822
% 1,77
5,3640
% -1,36
6,1144
% -1,49
1,1394
% -0,15
18,22
0,23
1.291,13
% 0,13
60,31
% -0,54
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Albayrak ekonomistlerle ne konuştu?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın ekonomistlerle biraraya geldiği toplantıya katılan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Saltoğlu ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Murat Sağman toplantıda verilen mesajlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Albayrak ekonomistlerle ne konuştu?
BUSINESSHT 23 07 2018, 16:18

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Dolmabahçe'de ekonomistlerle bir araya geldiği toplantıda yeni dönemde iletişimin önemine vurgu yaptı. 

Berat Albayrak da Twitter hesabından yaptığı açıklamada bu konuya dikkat çekti. Albayrak, "Bugün akademisyenlerimiz ve ekonomistlerimiz ile ekonomi alanında hayata geçirmemiz gereken politikalara ilişkin verimli bir istişare toplantısı gerçekleştirdik. Bu gibi toplantıları düzenli hale getirerek her kesimden alacağımız katkılar ile yol haritamızı ortaya çıkaracağız." ifadelerini kullandı. 

 

Toplantıya katılan ekonomistler arasında yer alan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Saltoğlu ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Murat Sağman Bloomberg HT yayınında toplantıda iletişimin önemine dikkat çekildiğini vurguladı. 

Saltoğlu, Bakan Albayrak'ın konuşmasında piyasa ve bankacılık aktörleri ile bu tip etkinliklerin daha çok yapılacağını söylediğini aktardı. 

Saltoğlu katılımcılarla bakan arasında geçen konuşmalarda ağırlıklı olarak ortodoks politikalarının konuşulduğunu, bunun da olumlu olduğunu söyledi. 

Burak Saltoğlu, bakanın en önemli mesajlarından bir tanesinin daha önceki dönemde olduğu gibi ekonomide 4-5 bakanın mesaj verdiği bir dönem olmayacağını vurgulaması olduğunu belirtti. 

Sağman, toplantıda cari açığa ilişkin önlemlerin ve özel sektör borcunun da gündeme geldiğini söyledi. Sağman'ın aktardığına göre Albayrak özel sektör borçlarının yönetilebilir olduğunu söyledi. 

Albayrak'ın, Orta Vadeli Program'ın isminin de değişebileceğini söylediği belirtildi. 

Toplantıya katılanlar arasında yer alan Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Arzova ise toplantıdaki izlenimlerini şöyle aktardı: 

"Ekonominin genel gidişatına ilişkin eleştirileri Bakan Bey not aldı. Tek tek herkesi dinledi, toparlama konuşması yaptı. Toplantının sürekli hale geleceğini ve bunu sıklıkla yapacağından bahsetti. Toplantının sonunda söyledikleri çok önemliydi. Yeni OVP'nin eskisi gibi olmayacağını, diğerlerinden farklı olarak reel ve bankacılık sektörüyle ilgili olarak da çeşitli öngörüler içereceğini söyledi. İsmini değiştireceğiz, ismi OVP değil, daha kolay, anlaşılabilir ve ismi itibariyle piyasa dostu bir isim olacak dedi. Piyasaya yönelik söylemleri çok olumluydu.

Hem içeride hem de dışarıda kavga etmeyeceğiz ama biat da etmeyeceğiz dedi. Uyumlu bir ekonomi politikası uygulayacağız. Ekonomide çok seslilik olmayacağından bahsetti. Tek olarak kendisinin konuşacağını, bir çok bakan ve danışmanlarla bu konuyu konuştuğunu, ekonomideki çok sesliliği önlemenin önemli olduğundan bahsetti. Piyasanın her söylemine karşı çıkıp da onlara tek tek cevap vermeyeceğiz, uzun vadeli bakıyoruz o nedenle gündelik cevaplar vererek enerjimizi tüketmeyeceğiz dedi. Söylemlerden çok eylemlere önem vereceğiz, eyleme yönelik çalışacağız. Yönetmelik ve mevzuatları tek tek tarayıp çok ciddi reform yapılabilecek olanları hemen hayata geçirmek istiyorlar.

Kararnameler konusu var. En sonda kanunlarla bunları pekiştireceğiz. Vergi Usul Kanunu kolay anlaşılabilir bir kanuna dönüşecek. Farklı düşünebiliriz, önemli olan niyetlerimizin iyi olması. Yapıcı uslupla yapılan eleştirilerin tümü kabulümüzdür. Sanayi dönüşümünde başarılı kişilerle çalışacağız. Altımda çalışan kişilerin başarılı olmasını isterim çünkü onlar da beni başarıya götüreceklerdir dedi. Liyakata hem hükümetin genelinde hem de kendi bakanlığında hakim olacağından bahsetti."

TOPLANTIYA KATILAN EKONOMİSTLERİN TAM LİSTESİ

Bakan Albayrak'ın düzenlediği toplantıya katılan isimler şöyle sıralandı:

Deniz Gökçe

Kerem Alkin

Burak Saltoğlu

Burak Arzova

Erhan Aslanoğlu

Tahsin Yazar (Bakan Danışmanı)

Ömer Demirhan (Bakan Danışmanı)

Murat Sağman

Nurullah Gür

Şant Manukyan

Özcan Kadıoğlu

Bülent Aksu (Bakan Danışmanı)

Ertuğrul Altan (Bakan Danışmanı)

Erdal Sağlam

Atılım Murat

Cem Demiroğlu

Haluk Bürümcekçi

Cevdet Akçay

Şeref Oğuz 

 

Yukarı

Business HT×