BIST 100 91.387 % 1,48
USD/TRY 5,3457 % 0,01
EUR/TRY 6,0779 % -0,05
Piyasalar
91.387
% 1,48
5,3444
% -0,02
6,0759
% -0,08
1,1347
% -0,19
21,56
0,20
1.241,98
% -0,30
60,26
% 0,18
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Seçim sonrası borsa ne olur?

Borsa İstanbul'da seçim sonrası beklentiler seçimden çıkacak senaryolara göre şekilleniyor. Anadolu Yatırım'a göre erken seçim sonrasında seçimlerin yeniden tekrarlanma olasılığını en kötü senaryo. . İş Yatırım ise "Türk lirasının seyri borsadaki satışların şiddetinin belirlenmesinde etkili olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Seçim sonrası borsa ne olur?
BUSINESSHT 22 06 2018, 15:54

Borsa İstanbul'da seçime bir kala bankacılık endeksi ve sanayi endeksi yüzde 1'in üzerinde değer kazanırken BIST100 de yüzde 1 kadar değer kazanıyor.

Analistlerin yanıt aradığı soruların en başında ise seçim sonrası borsa bulunuyor.

Seçimden sonra borsa ne olur?

Odeabank, hafta sonu yapılacak seçimler öncesinde oynaklığın yüksek olabileceğine dikkat çekerken İş Yatırım borsada yönün dolar kurundan etkilenebileceğini ifade etti. İş Yatırım, "Türk lirasının seyri borsadaki satışların şiddetinin belirlenmesinde etkili olacak." dedi.

EN KÖTÜ SENARYO TEKRAR SEÇİM

Anadolu Yatırım'ın seçimden sonra borsanın yönüne ilişkin analizi ise şu şekilde oldu:

"Pazar günü gerçekleşecek kritik seçim öncesinde bugün son işlem günü. Seçimden nasıl bir hükümet kurulacağı, cumhurbaşkanının kim olacağına dair belirsizlikler seçime iki gün kala devam ediyor. Bu açıdan da piyasalar yönünü net olarak ortaya koyamıyor.

Yüksek faize karşılık Türk Lirası'nda değer kazanımı yaşanamazken, BIST'te yaşanan hızlı düşüş sonrasında tepkiler sınırlı kalıyor.

Erken seçim sonrasında seçimlerin yeniden tekrarlanma olasılığını en kötü senaryo olarak değerlendiriyoruz. Cumhurbaşkanı'nın faizler ve kurumların bağımsızlığı konusundaki söylemlerini sürdürmesinin de cumhurbaşkanlığını kazanması durumunda risk olarak algılandığını görüyoruz.

Tahminlerin net olarak ortaya konmadığı bugünde risklerin minimumda tutulmasının yatırımcılar açısından uygun olacağını düşünüyoruz. " 

"GÜN SONUNA DOĞRU SATIŞ GELEBİLİR"

Şeker Yatırım'dan yapılan gün içi değerlendirmede, "Seçim öncesi son işlem gününde ikinci yarıda dalgalı seyrin devamını etmesi beklenir. Her ne kadar BIST'teki teknik görünüm tepki alımlarının devam edebileceğine işaret etse de seçim öncesi risk almak istemeyen yatırımcılardan gün sonuna doğru gelecek satışlarla endeks eksi tarafa geçebilir. İkinci yarıda kısmen dar bir bantta dalgalanma devam edebilir." denildi.

 

Yukarı

Business HT×