BIST 100 92.034 % 1,05
USD/TRY 5,3209 % -0,45
EUR/TRY 6,0717 % -0,10
Piyasalar
92.035
% 1,05
5,3209
% -0,45
6,0720
% -0,09
1,1407
% 0,37
20,87
-0,36
1.249,12
% -0,02
56,57
% 0,55
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

İlk F-35 teslimatı yapıldı

Türkiye ile ABD arasında bir süredir kriz yaşanan F-35 savaş uçağı teslimat töreni imalatçı Lockheed Martin şirketinin Teksas'taki tesislerinde gerçekleştirildi

İlk F-35 teslimatı yapıldı
HABERTÜRK 21 06 2018, 18:42

ABD'nin ürettiği ve Türkiye'ye teslimatı bir süredir yılan hikâyesine dönen F-35 savaş uçaklarıyla ilgili ilk tören gerçekleştirildi. İmalatçı firma Lockheed Martin'in Teksas Eyaleti’ndeki Fort Worth kentinde yer alan tesislerindeki törenle birlikte ilk teslimat yapılmış oldu. 

18-0001 kuyruk numarasıyla teslim alınan ilk F-35 uçağı pilot eğitimlerinde kullanılmak üzere Arizona'da yer alan Luke Hava Üssü'nde görevlendirilecek.

İlk uçağın ardından önümüzdeki günlerde ikinci uçak, Mart 2019'da ise üçüncü ve dördüncü uçak teslim edilecek. Türk pilotların eğitimi süresince bu uçaklar ABD'de kalacak.

Türkiye'ye teslim edilecek beşinci ve altıncı uçaklar ise Kasım 2019'da üretimlerinin tamamlanmasının ardından doğrudan Türkiye'ye gelecek.

HALİ HAZIRDA 30 UÇAĞIN SİPARİŞİ VERİLDİ

Teslim alınan ilk F-35 uçağı, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine giren ilk beşinci nesil savaş uçağı olma özelliği taşıyor.

Sahip olduğu düşük görünürlük, sensör teknolojileri ve radar sistemi gibi üstün yeteneklerle Hava Kuvvetleri Komutanlığının operasyonel etkinliğinde çarpan etkisi oluşturacak F-35 uçaklarından Türkiye, yıllara sari olacak şekilde 100 adet tedarik etmeyi planlıyor. Bu kapsamda hali hazırda 30 adet uçağın siparişi verildi.

F-35 Projesi, Türk Hava Kuvvetlerinin yeni nesil savaş uçağı ihtiyacını karşılamanın, Türk Silahlı Kuvvetlerinin caydırıcılığını topyekun artırmanın yanı sıra Türk savunma sanayisi firmalarına yeni iş fırsatları yaratacak.

Aralarında Alp Havacılık, AYESAŞ, Kale Havacılık, Kale Pratt&Whitney ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ'nin yer aldığı Türk havacılık ve savunma sanayisi firmaları tarafından üretilen parçalar, ilk F-35 uçağından bu yana tüm uçaklarda yer alıyor.

DOKUZ ÜLKE VAR

F-35 geliştirme programına ABD, İngiltere, İtalya, Hollanda, Kanada, Avustralya, Danimarka, Türkiye ve Norveç olmak üzere dokuz ülke ortak. 

Bu ülkelerden Kanada, Danimarka ve Türkiye haricindekiler uçakları teslim almaya başladı. Bu dokuzlu arasında yer almayan Japonya, Güney Kore ve İsrail de yabancı askeri satışlar kapsamında jetlerden teslim aldı.

ABD SENATOSU'NUN İTİRAZI

ABD Savunma Bakanlığı, Bütçe Yasa Tasarısı'nda Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füzesi alması nedeniyle F-35 teslimatı için çekinceler eklemiş, konuyla ilgili olarak Amerikan Savunma ve Dışişleri Bakanlığı'nın 60 gün içinde rapor hazırlayacağı duyurulmuştu.

ABD Senatosu'nun Savunma Yasası'na verdiği ve Türkiye'nin teslim almasını engelleyen son hali ise henüz Başkan Trump tarafından onaylanmadan önce bazı süreçlerden geçecek ve son hali öyle verilecek.

Savunma Yasa Tasarısı'nın Türkiye ile ilgili bölümünde, “Ankara’nın Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almasının iki ülke arasındaki tansiyonu yükselttiği” ve “Amerikalı rahip Andrew Brunson’ın salıverilmesi gerektiği” iddia edildi.

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 almasının ABD ile Türkiye arasındaki ortak silah sistemlerini geliştirmeyi olumsuz etkileyebileceği ileri sürülen ve bu adımın NATO’daki ortak çalışabilirliği etkileyebileceği savunulan tasarıda, bu gerekçelerle F-35 savaş uçağı, Patriot hava savunma sistemleri, Chinook tipi ağır nakliye helikopteri, AH-1 tipi Cobra, H-60 Black Hawk tipi helikopterleri ile F-16 uçaklarının Türkiye’ye satılmasının bloke edilmesi gerektiği belirtildi. 

Mevcut tasarının yürürlüğe girebilmesi için Temsilciler Meclisi ve ABD Başkanı Donald Trump tarafından onaylanması gerekiyor. ABD medyasında Savunma Bakanı Mattis'in, Kongre üyeleri ile satıştan yana temasta olduğu ve Trump'ın imzasına sunulmadan önce yasanın değişebileceği yorumları yer aldı.

Yukarı

Business HT×