BIST 100 86.796 % -0,47
USD/TRY 6,0494 % 0,05
EUR/TRY 6,7523 % -0,37
Piyasalar
86.796
% -0,47
6,0494
% 0,05
6,7523
% -0,37
1,1161
% -0,17
26,10
0,10
1.277,53
% -0,71
72,21
% -0,56
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

"Dolar satıp Türkiye’ye yatırım yaptık"

Zurich Sigorta CEO’su Yıldız “Her gün Türkiye tahvili aldık. Bu çalkantılar Türkiye’de hep olur. Orta ve uzun vadede Türkiye’nin yönü hep yukarıdır" dedi

Dolar satıp Türkiye’ye yatırım yaptık
GAZETE HABERTÜRK 28 05 2018, 10:11

İsviçre merkezli Zurich Sigorta'nın CEO'su Yılmaz Yıldız, mevcut coğrafyada Türkiye dışında yatırım yapılacak başka bir ülke olmadığını söyleyerek “Çalkalanmaya rağmen 1 liralık döviz almadığımız gibi döviz sattık. Her gün bono ve tahvil aldık. Orta ve uzun vadede Türkiye’nin yönü hep yukarıdır ve Türkiye’ye yatırım yapan her zaman kazanmıştır" dedi.

Gazete Habertürk'ten Rahim Ak'ın haberine göre Türkiye'nin Çin ile birlikte dünyanın en yüksek büyüme rakamını yakaladığını vurgulayan Yıldız, ülkede ciddi bir ihracat performansı olduğunu, yüzde 25 seviyesindeki hane halkı borçluluğunun GSMH’ye oranının makul seviyede seyrettiğini söyledi.

"EMEKLİLERE BİRKAÇ MAAŞ VERİLDİ DİYE BÜTÇE AÇIĞI ARTMAZ"

Olumsuz tarafta cari açık ve cari açıkta petrol ve altının etkisini hatırlatan Yıldız, yüksek büyüme oranı ile birlikte açığın artmasının beklendiğini ifade ederek, “Türkiye’de sorun büyümenin finanse edilmesi. Türkiye son dönemde paradigma değişikliğinden kaynaklı dış finansman yerine, iç finansmana yöneldi. Kredi Garanti Fonu gibi. Şimdi ise vergi indirimleri ve belli teşviklerle iç finansman sağlanmaya çalışılıyor. Borç stokunun bütçe açığının az olması Maliye politikalarının bir süre genişlemeci olması için rahatlık sağlıyor. Emeklilere birkaç maaş verildi ve ÖTV, KDV indirimi yapıldı diye bütçe açığı sorun yaratmaz” diye konuştu.

GELECEK 10 YIL DA AYNI OLACAK

Türkiye’de sigortanın 35 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştığı bilgisini veren Yıldız, her yıl sigortacılığın yüzde 15-20 büyüdüğünü ifade ederek,”Biz Zurich grubu olarak geçmiş 10 yılda olduğu gibi gelecek 10 yılda da bu büyüme hızının süreceğini düşünüyoruz. Türkiye 10 yıl önce de çok cazipti bugün de öyle” diyerek “Türkiye’nin demografisiyle sigortacılık açısından en ideal ülke” olduğunu belirtti. Son günlerde Türkiye ile Arjantin’in kıyaslanmaya çalışıldığını vurgulayan yıldız, “Türkiye’nin çok geniş bir sanayi altyapısı, ihracat ve hizmet performansı var. Her kim ki Türkiye ile Arjantin’i kıyaslar Türkiye’yi bilmiyordur” diye konuştu.

'NAKDİ İYİ YÖNETEN ZAM YAPMAZ'

Kurdaki artış nedeniyle hasar ödemelerinde belirli bir artış olacağını ifade eden Yıldız, ancak sigorta şirketlerinin elindeki nakdi iyi nemalandırması durumunda maliyet avantajı sağlayıp fiyatlamayı iyi yapabileceğini kaydetti. Şu anda bir fiyat ayarlaması yapmadıklarını ve kısa sürede de yapmayı düşünmediklerini anlatan Yıldız, Zurich Sigorta’nın 1 milyar liralık nakdi olduğunu ve bunun yüzde 55’inin mevduat, yüzde 25’inin özel sektör tahvili ve yüzde 25’inin ise bono yatırımı olarak  değerlendirildiğini söyledi.

‘ŞİRKETLER YÖNETİM BECERİKSİZLİĞİNİ TÜRKİYE’YE YIKMASIN’

Yıllarca trafik sigortalarında dampingli fiyatlar uyguladıktan sonra şimdi bunun ceremesini çektiklerini belirten Yıldız, şunları kaydetti: “Bu şirketler kendi yönetimlerinin suçlarını Hazine’de, Türkiye’deki kanun koyucularda görmesinler. Dağıtım kanalı, ürün çeşitliliği sağlayan bilançoyu doğru yönetenler Türkiye’de mutlu mesut kalacak ve kârlarını artırarak yollarına devam edecek. Türkiye’deki sigortacılık mevzuatı da hem yabancı hem Türkiye’deki şirketler için.

Eğer yıllarca bazı şirketler doğru karşılık ayırmadı ise fiyatlarını doğru tespit etmedilerse bunun faturasını Türkiye’ye çıkarmaya hakları yoktur.”

HAYAT PAHALI, YANGIN VE KONUT YÜZDE 30 UCUZ

Yıldız, hayat sigortalarının satışın bankalar üzerinden yapıldığı için fiyat araştırması yapmadan alındığını bu nedenle fiyatların yüksek olduğunu otomobil, yangın ve benzeri sigortaların ise ucuz olduğunu kaydetti. Deprem nedeniyle sigorta şirketlerinin reasürans satın aldıklarını ve bunun maliyet yarattığını ifade eden Yıldız, “Yangın ve konut sigortasında deprem riski nedeniyle fiyatların yüzde 25-30 daha pahalı olması gerekiyor” dedi. 

Bireysel siber sigortada 100 bin poliçeye ulaştıklarını belirten Yıldız, şimdi ise büyük şirketlerin risklerinin tespit edilip buna uygun çözümler üretecekleri kapsamlı ürün ve koruma sigortası üzerinde çalıştıklarını belirti. Büyük şirketlerdeki risklere yönelik checkup yapıldıktan sonra bu sonuca göre erken uyarı ve tazminat ödeme biçiminin belirleneceğini anlatan Yıldız, “Bu proje dünyada da ilk olacak. Biz Türkiye’nin tüm siber riskine talibiz” dedi.

Yukarı

Business HT×