BIST 100 86.796 % -0,47
USD/TRY 6,0594 % 0,13
EUR/TRY 6,7699 % 0,34
Piyasalar
86.796
% -0,47
6,0594
% 0,13
6,7701
% 0,34
1,1166
% 0,06
26,10
0,10
1.278,61
% 0,08
73,34
% 1,56
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Merkez'den sadeleştirme vurgusu

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya: Önümüzdeki günlerde haftalık repodan fonlama yapmayı, belli seviyenin etrafında dar bir bantı işleve geçirmeyi planlıyoruz

Merkez'den sadeleştirme vurgusu
BUSINESSHT 28 05 2018, 00:19

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından düzenlenen iftar yemeğinde, Türk finans sektörü temsilcileriyle bir araya geldi.

Toplantı sonrası Business HT'ye değerlendirmelerde bulunan kaynaklar, Merkez Bankası'nın sadeleşmeyi çok yakında tamamlayacağını ve 7 Haziran'daki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının öne çıktığını söyledi.

TCMB Başkanı Çetinkaya, ana fonlama kanalı olarak yeniden haftalık reponun kullanılmasının planlandığını kaydederek, "Simetrik bir koridor olacak. Önümüzdeki günlerde haftalık repodan fonlama yapmayı, belli seviyenin etrafında dar bir bantı işleve geçirmeyi planlıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

TCMB 12 Ocak 2017'den beri haftalık repo ihalesi açmıyor.

Bunun yanı sıra yılın ikinci yarısından itibaren cari açıkta iyileşme olabileceğini kaydeden Çetinkaya, "Enflasyonda iyileşme, iç talepte yavaşlamayla gerçekleşecek. Yıllık enflasyonda düşüş Temmuz ayından itibaren yaşanacak. Gelişmeleri takip ederek ilave sıkılaştırma yapabileceğiz" mesajını verdi.

FAİZDE 1 PUAN ARTIŞ 10,5 MİLYAR TL YÜK GETİRİYOR

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise ilave her yüzde 1 faiz artışının reel sektöre ilave 10.5 milyar TL yük getirdiğini söyledi.

Para va maliye politikalarına ilişkin ek tedbirlerin konulacağını bildiren Şimşek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bankacılık sistemi şoklara dayanıklı. Sorunlu krediler için yüzde 75 karşılık ayrılmış durumda. Yapılandırılan kredilerin toplam içindeki payı yüzde 4 civarında. Reel sektörün borçlarıyla ilgili devletin herhangi bir üslenmesi olmaz ancak özel sektöre prim vergi konusuyla ilgili olarak kamu sübvansiyonu oluşturulabilir."

Ayrıca Şimşek, para politikasının yapısal sorunları çözmeyeceğine değinerek, "Tepki fonksiyonu ve alternatifler arasında en iyi tercih gözetilerek karar veriliyor. Sık değişen koşullara göre sık tepki değişimlerine refere edilirse politika bozulur." dedi.

Mali disiplinde bozulmaya izin vermeyeceklerini kaydeden Şimşek, "İkiz açığı yönetmek mümkün değil. Mali kuralımız yok ancak üstü örtülü mali kural uygulamaya devam edeceğiz. Emekli maaş artışı ve diğer adımlar milli gelirin yüzde 0,8'i civarında, gelir vergisi reformuyla bu yüzde 0,8 telafi edilecek. Para ve maliye politikalarına ek olarak makroihtiyati tebirler (kredi, vergi, dış ticaret) uygulamaya konulacak" diye konuştu.

 

Yukarı

Business HT×