BIST 100 85.168 % -1,85
USD/TRY 6,0607 % 0,54
EUR/TRY 6,7598 % 0,35
Piyasalar
85.163
% -1,85
6,0608
% 0,54
6,7603
% 0,36
1,1146
% -0,18
25,72
0,00
1.275,19
% -0,21
72,51
% 0,75
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

KKTC'de kurun sabitlenmesi de masada

KKTC Başbakanı Tufan Erhürman, Türk Lirası'ndaki değer kaybından çok etkilendiklerini, kurun sabitlenmesi de dahil olmak üzere birçok önlemin değerlendirildiğini söyledi.

KKTC'de kurun sabitlenmesi de masada
BUSINESSHT 23 05 2018, 17:22

KKTC Başbakanı Tufan Erhürman, Türk Lirası'nın son dönemde yaşadığı değer kaybı dolayısıyla kurun sabitlenmesi de dahil olmak üzere birçok seçeneğin masada olduğunu söyledi. 

Bloomberg HT yayınında açıklamalarda bulunan Erhürman, Türk Lirası'ndaki kaybın kendileri için daha fazla etki yarattığını söyledi. 

Erhürman şunları ifade etti: "Türk Lirası'ndaki değer kaybı Türkiye Cumhuriyeti'nde çok ciddi sıkıntılar yaratıyor ama şunu çok net olarak söylemek isterim bu eğer Türkiye Cumhuriyeti'nde bir rüzgar etkisi yaratıyorsa KKTC'de tabiri caizse bir fırtına, bir tsunami etkisi yaratıyor. 5 noktada Türk Lirası'ndaki kayıptan neden daha çok etkilendiğimizi söylemek isterim. 

Birincisi KKTC'de Türkiye'ye kıyasla dövizin özellikle sterlinin günlük hayat içerisindeki kullanımı oldukça yaygın. Üniversite harçları, ev kiraları gibi birçok şey özellikle sterlin üzerinden alınır. Bankalarda döviz kredileri toplam kredilerin yüzde 55'ini buluyor. 

 

İkinci nokta bizde ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 6. Yani biz ciddi şekilde ithalat bağımlısıyız. 

Üçüncüsü petrol ve elektrik fiyatlarında dövizdeki artış doğrudan etkili oluyor. Bizim bunlara da müdahale etme şansımız yok. bu fiyatlardaki yükselme doğrudan hayat pahalılığına neden oluyor.

Dördüncüsü ise maaşlarla ilgili. Hayat pahalılığı bizde senede iki kez maaş artışlarında dikkate alınır. Ama hayat pahalılığı bir ay içinde etkisini gösteriyor. Maaşlar bizim toplam giderlerimizin yüzde 76'sını oluşturduğundan dövizdeki artış maliyede ciddi bir gider yaratıyor.  

Son olarak da KKTC Merkez Bankası'nın dövizdeki artış karşısında kullanacağı enstrümanlar hemen hemen yok derecesinde. TCMB'nin enstrümanlarıyla karlılaştırılabilir değil. Ayrıca bizim Maliye'mizin sahip olduğu olanaklar Türkiye Maliye Bakanlığı'nın olanaklarıyla karşılaştırılabilir değil." 

 

KUR SABİTLEMESİ MASADA

Kur sabitlemesinin de gündemlerinde olduğunu, ancak euro'ya geçiş olacağına dair bir açıklama yapmadığını vurgulayan Erhürman "dün yaptığım açıklamada 'herhangi görüşü dışlıyor değiliz' dedim ama basında "KKTC TL kullanımından vazgeçip euroya geçiyoruz" şeklinde haberler çıktı. Böyle bir şey söylemedim..Bu kuvvetli bir ihtimal olarak görünmüyor. Ama biz sıkıntılar karşısında tüm ihtimalleri masaya yatırıp halkla paylaşma yükümlülüğündeyiz. Çünkü TL'nin değer kaybı Türkiye ekonomisinde üç birimlik sorun yaratıyorsa KKTC ekonomisinde 30 binlik sorun yaratıyor." dedi.

Yabancı paraya geçilmesini konusunda teknik olarak çalışabilecğeini belirten Erhürman "Ancak uzmanlardan aldığımız görüş, bu tür bir adımın soruna doğrudan çare üretmeyeceğidir. Ekonomik ve teknik olarak da çok doğru olacak gibi görünmüyor. Bunun hesabını kitabını yapıp halkla paylaşacağız." 

Yukarı

Business HT×