BIST 100 86.796 % -0,47
USD/TRY 6,0494 % 0,05
EUR/TRY 6,7523 % -0,37
Piyasalar
86.796
% -0,47
6,0494
% 0,05
6,7523
% -0,37
1,1161
% -0,17
26,10
0,10
1.277,53
% -0,71
72,21
% -0,56
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Dolarda kritik seviyeyi bilen stratejisten rekor yorumu

Mayıs ortasında 4,50 seviyesini öngören stratejist dolar/TL'deki rekoru getiren koşulları değerlendirdi.

Dolarda kritik seviyeyi bilen stratejisten rekor yorumu
SELÇUK OKTAY 22 05 2018, 17:08

Dolar/TL'de 4,50 seviyesini öngören stratejiste göre Türk Lirası'nda negatif sarmalın devam etmesi yönünde güçlü bir risk söz konusu. 

Doların haftanın ikinci gününde de rekor seviyeleri görmesinin ardından Business HT'ye değerlendirmelerde bulunan Saxo Bank kur stratejisti John Hardy, dolar/TL'deki son hareketin, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın para politikasına ilişkin yaklaşımı ile ilgili yatırımcıların sahip olduğu korkularla ilgili olduğunu söyledi. 

Hardy, 24 Haziran seçimlerine giderken yatırımcıların, Erdoğan'ın Türk Lirası'nda istikrarı sağlama adına sert önlemler almak için anayasal reformlarla genişletilmiş güçlerini kullanmasından korkabileceklerini belirtti. 

Hardy, Erdoğan'ın açık bir şekilde para politikası konusunda kontrolü ele alacağını söylediğine dikkat çekti. 

 

Erdoğan, Londra'da Bloomberg'e verdiği söyleşide "Şimdi bir defa devlet başkanısınız. Halk para politikalarında sıkıntıya düştüğü zaman bunun hesabını kime sorar? Başkana sorar. Başkana soracağına göre, bu konuda da tabii ki, para politikalarında etkin olan başkan görüntüsü vermeye mecburuz. Birilerini bu rahatsız edebilir. Ama mecburuz. Çünkü vatandaşa hesap veren devleti yönetendir." ifadelerini kullanmıştı. 

Hardy, Türkiye'nin yükselen dolar ve ABD tahvil faizlerinin yanında jeopolitik riskler ve gelen yanlış politik sinyaller tarafından baskılanan yüksek bir borç seviyesi olduğuna vurgu yaptı. 

Hardy, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın acil bir toplantı yapıp yapmayacağını öngöremediğini ancak seçime kadar olan sürenin oldukça uzun olduğunu söyledi. 

Fitch'in Türkiye ile ilgili yaptığı açıklamayı de değerlendiren Hardy, Türk Lirası'ndaki son harekete Fitch'in açıklamasının da etki etmiş olabileceğini, ancak bu etkinin yarattığı farktan emin olamadığını söyledi. 

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarının Haziran ayında yapılacak seçimlerden sonra keyfi politika yapımı ve politika öngörülebilirliğinin baskı altına girmesi olasılığını gündeme getirdiğini belirtti. 

Fitch ayrıca bu durumu daha zorlu küresel finansman koşullarının Türkiye'nin dış finansman ihtiyacının yarattığı kırılganlığı test edeceği bir zamanda gelmesi muhtemel olduğunu belirtti.

Raporda TL'nin Pazartesi günü yaşadığı zayıflamaya ve dolar ve euro karşısında rekor dip seviyeleri görmesine vurgu yapılırken, TL'deki değer kaybının genişleyen cari açık, çift haneli enflasyon ve politik ve jeopolitik baskılar gibi birçok faktörle ilgili olduğu belirtildi. 

Yukarı

Business HT×