BIST 100 90.244 % -0,31
USD/TRY 5,3931 % 0,50
EUR/TRY 6,1065 % 0,31
Piyasalar
90.270
% -0,29
5,3941
% 0,49
6,1063
% 0,32
1,1315
% 0,10
21,35
0,00
1.237,93
% -0,09
60,31
% 0,05
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Türk Eximbank'tan kritik Japonya hamlesi

Türk Eximbank, Japonya Uluslararası İşbirliği Bankası ile iş birliği anlaşması imzaladı

Türk Eximbank'tan kritik Japonya hamlesi
AA 18 02 2018, 15:11

Japonya Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC) ile iş birliği anlaşması imzalayan Türk Eximbank, yeni roadshow programı için rotasını ABD'ye çevirdi. 

Anadolu Ajansı’na konuşan Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, geçen yıl İngiltere, Fransa ve Belçika gibi ülkelerin ihracat destek kuruluşlarıyla anlaşmalara vardığını hatırlattı ve şunları söyledi:

“Japonya’nın doğrudan finansman sağlayan ihracat kredi destek kuruluşu JBIC ile iş birliği anlaşması imzaladık. Bu, Türk Eximbank olarak JBIC ile yaptığımız ilk anlaşma. JBIC ile imzalanan bu anlaşmanın önümüzdeki dönemde hem şirketlerimizin her iki ülkede yapacağı dış ticarete hem de üçüncü ülkelerde birlikte yapılacak projelere ve ihracata önemli ölçüde faydalı olacağını düşünüyoruz. Ayrıca bu anlaşmaların daha faydalı olması için önümüzdeki dönemde JIBC ile farklı çalışmalar da yürüteceğiz."

21 ŞUBAT’TA ABD’Lİ YATIRIMCILARLA BULUŞULACAK

Uluslararası piyasalardan orta ve uzun vadeli kaynak sağlamak için Japonya, Çin, Avrupa ve ABD'nin banka ve finans kuruluşlarının hepsiyle çalışmalar yürüttüklerini vurgulayan Yıldırım, "Japonya'daki roadshow programının bir benzerini de 21 Şubat'tan itibaren ABD'nin New York, Boston ve Los Angeles şehirlerinde yapacağız" ifadesini kullandı.

Yıldırım, orta ve uzun vadeli kaynak temini açısından roadshow programlarının son derece etkili olduğuna dikkati çekerek, "Umuyorum ki bu programda da başarılı olacağız. İhracatçılarımızın kısa vadeli talepleri yanında bizden orta ve uzun vadeli kaynak talepleri var. O nedenle biz bu roadshowlara önem veriyoruz. Bu organizasyonlar da bugüne kadar son derece başarılı geçti" dedi.

ULUSLARARASI PROJELER

Kasım 2017'de gerçekleştirilen Asya Eximbankaları Forumu'nda Tayland Eximbank'ı ile de bir anlaşma imzaladıklarına dikkati çeken Yıldırım, "Endonezya Eximbank'ı ile de önümüzdeki yıl bir anlaşma imzalamayı kararlaştırdık. Asya ülkeleri önümüzdeki dönemde daha çok iş birliği yapmayı planladığımız ülkeler. Avrupa ülkeleri ve ABD eximbankalarıyla da yaptığımız anlaşmalar son derece kapsamlıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Yıldırım, iş birliği anlaşmalarından beklentilerine değinerek, şunları kaydetti:

"Asya ülkelerindeki bankalardan, başta Japonya olmak üzere, ülkemiz ve ihracatçılarımız adına bu anlaşmalarla şunları bekliyoruz; birincisi orta ve uzun vadeli kaynak sağlama bakımından doğrudan fonlama imkanlarının artırılması, ikincisi bu ülkelerle ticaretimizin artırılması, üçüncüsü de bu ülkelerin şirketleriyle bizim Türk şirketlerinin kendi coğrafyamızda Asya’da ve Afrika kıtasında ortak projeler yapmalarının önünün açılması ve yapılan işleri çoğaltmak. O nedenle bizim ihracatımıza çok yönlü etkisi olabilecek fonlama ihracat ve uluslararası projeler bakımından çok boyutlu beklentiler içerisindeyiz."

Türkiye'nin Afrika açılımında Türk Eximbank'ın da önemli bir rol oynadığına işaret eden Yıldırım, Sudan'daki kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör kuruluşlarıyla ticaret ve projeleri artırmak için çalışma yürüttüklerini anlattı.

46 MİLYAR DOLAR HEDEFİ

Yıldırım, ihracatçıların orta ve uzun vadeli beklentileri bakımından Türk Eximbank'ın en önemli kaynağının uluslararası kaynaklar olduğunu belirterek, "Bunu da hem Türkiye içindeki orta vadeli işletme kredileri ve ihracatçılarımızın yatırım kredilerinde, ayrıca uluslararası projelerin ve alıcıların, ihracata diğer ülkelerdeki ithalatçıların yani Türk mallarını ve hizmetini ithal eden yabancı şirketlerin alıcı finansmanında kullanıyoruz. Türk Eximbank’ı olarak ihracatı, bir taraftan içeriden destek sağlarken, dışarıdan da ithalat talebi oluşturarak ve o talebi büyüterek daha fazla destekleme çalışmalarımız var." dedi.

Eximbank'ın ihracata sağladığı kredilere ilişkin hedeflerine de değinen Yıldırım, şöyle konuştu:

"2017 yılını 2016 yılına göre 39,3 milyar dolara artırmak suretiyle, yüzde 19 büyüyerek tamamladık. İhracatçılarımıza desteğimizi, 2018 için 46 milyar dolara ulaştırmayı, dolayısıyla ilave bir yüzde 17 dolar bazında artırmayı hedefledik. Buna doğru da gidiyoruz. Hedefimizi gerçekleştireceğimiz konusunda da son derece inançlıyız. 2017’de verdiğimiz destekle Türkiye ihracatının yüzde 25’ini finanse etmiş olduk, 2018 sonunda bu desteği 2 puan daha artırarak yüzde 27'ye ulaştırmış olacağız. Yıl sonu hedefimizi yüzde 27 olarak gerçekleştirmede son derece kararlıyız."

Yukarı

Business HT×