BIST 100 96.817 % 1,47
USD/TRY 5,3516 % 0,30
EUR/TRY 6,1035 % 0,31
Piyasalar
96.817
% 1,47
5,3516
% 0,30
6,1035
% 0,31
1,1381
% -0,11
18,36
0,14
1.291,98
% -0,13
61,11
% -0,34
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Sektörel oranlı KDV tahsilatı geliyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Hasılat esaslı, sektörel oranlı KDV tahsilatı getireceğiz" diye konuştu

Sektörel oranlı KDV tahsilatı geliyor
BLOOMBERG 06 02 2018, 15:04

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Pazartesi günü Bakanlar Kurulu’nda sunumunu gerçekleştirdiği KDV düzenlemesiyle, KDV tahsilatında sektörel oranlama sisteminin getirileceğini, yaklaşık 1 milyon 300 bin mükellef için “hasılat esaslı KDV ödemenin” önünün açılacağını ifade etti.

TBMM’de Bloomberg’e konuşan Ağbal, devreden KDV’lerle ilgili olarak da mahsuplaştırma formülünün uygulanacağını söyledi.

Ağbal şu açıklamaları yaptı: “KDV reform çalışması üzerinde 9 aydır çalışıyoruz. Bütün STÖ’lerden talepleri ve görüşleri topladık. Bu değişikliğin en büyük, en önemli kısmı işletmelerin sonraki döneme devreden ve iade edilmeyen KDV’lerinin iadesinin önünün açılmasıç

İşletmelerin alışları nedeniyle ödedikleri KDV, satışlarından tahsil ettikleri KDV’den yüksek ise bunu talep edemiyorlar. 1985 yılından beri bu kural böyle. Bu neye sebep oldu? Özellikle yatırım yapan işletmeler, yatırımları nedeniyle yüklendikleri KDV’yi alamadıkları için ciddi finansman yüküyle karşı karşıyalar. 

 

Bizim yaptığımız kendi teknik çalışmamızda kabaca bir 90 milyar TL’lik uzun süredir bekleyen bir alacak var. Yeni dönemde artık işletmeler, belirli bir süre içinde indirim yoluyla gideremedikleri KDV’yi Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan talep edebilecekler.

Bu, geleceğe yönelik bir düzenleme. Geçmişe dönük olmak üzere de bir defalık bir düzenleme yapıyoruz. Talepler doğrultusunda, sonraki döneme devreden KDV’den alacak olarak gözüken tutarlar, farklı farklı vergilere mahsuben ödenecek. Farklı farklı yöntemlerle gider yazılabilecek. KDV ödemelerinden mahsup edilebilecek. Burada işletmelerin bu alacaklarını tahsil edebilmesinin hukuki zeminini de oluşturmuş olacağız. 

 

Küçük işletmelerle ilgili kolaylaştırıcı hükümler getiriyor ve hasılat esaslı bir KDV sistemine geçiyoruz. İhtiyari işletme hesabı esasına göre defter tutan yaklaşık 1 milyon 200 bin mükellef var. Yaklaşık 120 bin civarında serbest meslek erbabı var. Bu işletmelerimiz dilerlerse, 3 ayda bir elde ettikleri KDV dahil hasılatın belirli bir oranını doğrudan doğruya ödemek suretiyle karmaşık vergi yükümlülüklerinden kurtulabilecekler.

Burada bu işletmelerimiz normal vatandaşlardan almaları gereken KDV’yi alacaklar. Mesela yüzde 18’den mal satıyorsa, yine vatandaştan bunu tahsil edecek, ama bize öderken, sektörel olarak belirleyeceğimiz oranlar nispetinde ödeyecek. Belki de yüzde 3 ödeyecek. Bu, bir çok işletmemizin vergiye uyum yükümlülüklerini azaltacak, maliyetlerini düşürecek. 

 

Yukarı

Business HT×