BIST 100 117.670 % -0,69
USD/TRY 6,8658 % 0,06
EUR/TRY 7,7395 % -0,35
Piyasalar
117.687
% -0,67
6,8657
% 0,06
7,7384
% -0,37
1,1267
% -0,38
9,79
0,00
1.777,38
% -0,41
42,66
% -1,02
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Darboğazdaki Bimeks'ten iki seçenek

Bimeks'ten alacaklılarına iki seçenek

Darboğazdaki Bimeks'ten iki seçenek
BUSINESSHT 05 02 2018, 13:37

Bimeks, içinde bulunduğu ticari ve finansal darboğazı aşarak normal ticari kapasitesine tekrar dönme amacıyla iki alternatifli bir çözüm paketi ilan etti.

Ticari alacaklıların, finansal kuruluşların ve tahvil yatırımcılarının davet edildiği bir toplantı düzenleyen Bimeks'in ilk alterantifi alacakılara hisse vermek.

İkinci alternatif ise alacaklıların alacaklarını uluslararası literatürde “SPV” (Special Purpose Vehicle) olarak bilinen Özel Maksatlı Şirkete (ÖMŞ) devretmesi.

ORTAKLIK SEÇENEĞİ

Bimeks'ten yapılan açıklamada ilk alternatif şu şekilde açıklandı:

"Ticari alacaklılar, finansal kuruluşlar ve tahvil yatırımcıları, şirketten alacaklarını, Şirketin gerçekleştirmeyi planladığı tahsisli sermaye artışına iştirak ederek, nominal bedel üzerinden sermaye payına çevireceklerdir. Bir diğer ifade ile şirketin ticari ve finansal borçları özsermayeye dönüşecek ve alacaklı firmalar şirket ortağı olacaklardır."

ÖMŞ ALTERANTİFİ

ÖMŞ'ye dayalı ikinci alternatifin ise ilk alternatife teknik veya idari sebeplerle dahil olamayan alacaklıların alacaklarını ÖMŞ'ye devri ve ÖMŞ'nin lk alternatifte izah edilen tahsisli sermaye artışına katılara Bimeks hissedarı olacağı belirtildi.

NE HEDEFLENİYOR?

ÖMŞ'nin sahibi olduğu hisseleri, alacaklarını devreden alacaklılara, prorata olarak rehin vereceği belirtilen açıklamada çözüm planı ile borçların sermayeye dönüştürülerek bilançonun sürdürülebilir hale gelmesi; alacakların hukuki baskısından kurtularak şirketin devamlılığının sağlanması; şirketin sahip olduğu marka, yazılım, e-perakende altyapısı ve mağazalarının hızla iş modeline evrilerek yeniden değer üretir hale gelmesi; tedarik darboğazının aşılması; alacaklıların mevcut riskini artırmayacak şekilde alacaklara tekrar tahsil kabiliyeti kazandırmak ve çözüme katılacak alacaklıları, 3. taraf risklerine ve hukuki risklere karşı korunaklı hale getirmek hedeflerine vurgu yapıldı.

Bimeks, alternatifli çözüm planını yazılı olarak ticari alacaklılarla, finansal kuruluşlarla ve tahvil yatırımcılarıyla paylaşarak tercihlerini yazılı olarak bildirmelerini talep etti. Gelen cevaplardan sonra oluşacak duruma göre, Sermaye Piyasası Kuruluna müracaat ve diğer yasal prosedürler planlanacak.

Şirket, 5 Eylül 2017'deki açıklamasında tedarikçilere sermaye artırımı yoluyla hisse verilmesi seçeneği üzerinde, belirgin aşamaya geldiği takdirde, ilgili mevzuata göre gereken duyuru ve açıklama yapılacağını ifade edilmiş, Ocak ayında konuya ilişkin basında yer alan haberler üzerine de aynı bildirimini kamuyla paylaşmıştı.

Yukarı

Business HT×