BIST 100 102.556 % 0,00
USD/TRY 5,7144 % -0,07
EUR/TRY 6,3748 % -0,18
Piyasalar
102.556
% 0,00
5,7144
% -0,07
6,3748
% -0,18
1,1151
% -0,01
17,68
0,00
1.420,94
% 0,22
64,03
% 0,31
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Sabancı’dan yeni satın alma sinyali

Dünya Ekonomik Forumu'na katılan Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen, yoğun şekilde çimento başta olmak üzere birçok iş kolunda  dünyada değişik fırsatlara baktıklarını söyledi

Sabancı’dan yeni satın alma sinyali
BUSINESSHT 23 01 2018, 17:14

Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen, İsviçre’nin Davos kasabasında bugün başlayan Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum) kapsamında Bloomberg HT yayınına katıldı.

Sabancı Holding’in küresel olarak hem üretim hem de ticaret yaptığının altını çizen Göçmen şunları söyledi:

“Örneğin Kordsa şirketimizi ele alırsak; Kordsa, Amerika dahil tüm dünyada üretim yapan bir şirket. Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde Amerika’da uçak sanayinin tedarik zincirinde olan bir firmayı satın aldık. Dolayısıyla biz Amerika’da da bir oyuncuyuz. Ve şu an yoğun şekilde çimento başta olmak üzere diğer iş kollarımızda da dünyada değişik fırsatlara bakıyoruz. Dolayısıyla teknoloji transferinin en önemli iki unsurundan ilki bu gelişmiş ekonomilerin ekosistemi içerisinde olmak. İki, -o da bizim büyük şansımız- Türkiye’de çok güçlü bir mühendislik fakültesi olan bir üniversitemiz var. Dolayısıyla bundan sonraki araştırma ve geliştirme faaliyetlerine kendi üniversitemizdeki akademik gücü kullanarak devam edebileceğiz. Biz bunu bir şans olarak görüyoruz. Ve global yeni yapımızı bir fırsat penceresi olarak görüyoruz." 

Teknolojideki gelişmelerin hemen hemen tüm sektörlerde önemli değişimleri de beraberinde getirdiğinin altını çizen Mehmet Göçmen, küresel ekonomide yaşanan bu dönüşümü Sabancı Holding olarak büyük bir fırsat olarak gördüklerini ifade etti.

Sabancı Holding CEO’su, “Bunu tehdit olarak gördüğünüz zaman, defansif davranmak zorundasınız. Halbuki biz bunu yeni rekabet avantajı sağlamak ve yeniden büyüme potansiyelimizin çıkış noktası olarak görüyoruz. O yüzden yeni stratejimizi de ‘Yeni Neslin Sabancı’sı’ olarak adlandırıyoruz" diye konuştu.

"Sanayi 4.0 ve nesnelerin interneti bizim için çok önemli unsurlar" diyen Sabancı CEO'su "Bir taraftan yeni fabrikalarımız var. Bunu bu dünyaya nasıl adapte edebiliriz… Diğer taraftan perakende sektöründe çok önemli bir oyuncuyuz. Bankamız da sigorta şirketlerimiz de perakende şirketlerimizle beraber bakıldığı zaman 30 milyondan fazla insanın hayatına dokunuyoruz. Verinin bu kadar önemli olduğu, büyük veri analitiğinin bu kadar çok değer yarattığı ortamda, Enerjisa’nın 9 milyon adrese enerji sağladığı bir ortamda, biz bunları büyük bir fırsat ve Sabancı’nın büyümeye yönelik oyun planının ayrılmaz bir parçası olarak görüyoruz. Ve adım adım da bu yönde yatırımlar yapmaya başladık” ifadelerini kullandı. 

 

Yukarı

Business HT×