BIST 100 89.085 % 0,00
USD/TRY 6,6676 % -0,52
EUR/TRY 7,3087 % -0,61
Piyasalar
89.085
% 0,00
6,6676
% -0,52
7,3087
% -0,61
1,0946
% -0,16
11,83
0,00
1.587,31
% -0,26
26,87
% 8,61
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Dünyanın en büyük portföy yöneticisinden CEO'lara mektup

BlackRock'ın başındaki isim Laurence Fink, yüzlerce CEO'ya gönderdiği mektupta şirketlerin topluma nasıl katkı yaptıklarının, yayınladıkları finansal tablolar kadar önemli olduğunu söyledi

Dünyanın en büyük portföy yöneticisinden CEO'lara mektup
THE WASHINGTON POST 17 01 2018, 11:03

Küresel çapta 6,3 trilyon dolarlık yatırımı yöneten BlackRock'ın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Laurence Fink'in salı günü yaklaşık bin CEO'ya gönderdiği mektupta bir mesaj, diğer hepsinden daha fazla öne çıkıyordu: İyi finansal rakamlar açıklamanız artık yeterli değil. Toplum üzerinde iyi bir etkinizin de olması gerekiyor.

Laurence Fink'e göre "Uzun dönem stratejiniz nedir?", "Vergi reformu yasasından elde edilecek tasarrufu nasıl kullanacaksınız?", "Toplumdaki rolünüz nedir?" ve "İşgücünüz yeteri kadar çeşitlendirilmiş durumda mı?" gibi sorulara cevap verirken CEO'lar oldukça dikkatli olmalı.  

"İster özel ister kamuya ait olsun, toplum şirketlerden sosyal bir amaca hizmet etmelerini bekliyor" diyen Fink, mektubunda şu ifadelere yer verdi:

" Gelir adaletsizliği, altyapı ve otomasyonla ilgili endişeler nedeniyle yüksek gelir ve yüksek tedirginlik paradoksuna şahit olmaktayız. Finansal krizden bu yana sermayesi olanlar inanılmaz boyutlarda kâr ederken, birçok insan da düşük ücretler ve adaletsiz emeklilik sistemleriyle boğuşuyor. Birçok hükümet geleceğe hazırlık yapılması konusunda sınıfta kalmış durumda."

Diğer yıllık mektuplarına göre bu sefer daha sert bir dili tercih eden Fink'in şirketi BlackRock, çevresel, sosyal ve yönetimsel alanlarda uzun dönem stratejileri olan şirketlerle yaptıkları işi ikiye katlayacağını açıkladı.

Danışmanlık firması ValueEdge Advisors'ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nell Minow, The Washington Post'a yaptığı açıklamada "Sosyal yatırımcılıktan, sanki ilk defa ortaya çıkan bir şeymiş gibi bahsediyoruz. Sosyal, çevresel ve yönetimsel konular yatırımcılar için yeni bir alfabeye sahip. Bu konulardaki boşluğu doldurması için özel sektörden beklentiler büyük. Finansal gelir ve sosyal amaçlar arasında bir tercih yapmak zorunda olmak hata olur" diye konuştu.

Yukarı

Business HT×