BIST 100 118.485 % 2,36
USD/TRY 6,8611 % 0,00
EUR/TRY 7,7680 % 0,02
Piyasalar
118.485
% 2,36
6,8609
% -0,01
7,7679
% 0,01
1,1313
% 0,03
9,79
0,16
1.785,28
% 0,03
43,10
% 0,70
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Türk Lirası'nda uzun pozisyon önerdi

Mizuho Bank Genel Müdür Yardımcısı Shigehisa Shiroki, Türk Lirası'nda uzun pozisyonun sağlıklı olacağına dikkat çekti.

Türk Lirası'nda uzun pozisyon önerdi
BUSINESSHT 16 01 2018, 14:51

Türk Lirası, jeopolitik risklerin etkisiyle benzerlerinden negatif ayrışma gösterirken, dolar/TL analizinde ilk sırada yer alan kurumun genel müdür yardımcısı TL'de uzun pozisyon önerdi. 

Mizuho Bank'ın Bangkok'ta bulunan Genel Müdür Yardımcısı Shigehisa Shiroki, Business HT'ye yaptığı açıklamada kısa vadede birikmiş Türk Lirası uzun pozisyonunun sağlıklı bir pozisyon olacağını söyledi. 

Temel olarak Türk Lirası'nın hala faiz artışı sürecinde olduğunu belirten Shiroki, Aralık ayında açıklanan enflasyon verilerinin ardından piyasanın biraz geri adım attığını belirtti. 

Jeopolitik risklerdeki artış ve ABD ile ilişkilerin daha da gerileyeceği endişeleriyle dolar/TL bugün 3,82'yi aşarak yılın en yüksek seviyesini test etmişti. Böylelikle kurda dün başlayan benzer para birimlerinden negatif ayrışma trendi de bu sabah da devam etmiş oldu. 

Buna karşın küresel piyasalarda dolar, piyasaların küresel toparlanmanın ABD büyümesini aşacağına ve AMB liderliğindeki diğer büyük merkez bankalarının gevşek para stratejisini beklenenden daha hızlı bir şekilde sıkılaştırmaya teşvik edeceğine gittikçe daha fazla güvenmesiyle değer kaybediyor.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün gerçekleştirdiği konuşmada Türkiye'nin Suriye'nin Afrin bölgesine her an müdahale edebileceğini söylemişti. 

Erdoğan, "30 bin kişilik kurduğun ordu orada seni tam anlamıyla temsil edemeyecek ve stratejik ortağının karşısında da rezil olacaksın. Bizim tüm müttefiklerimize söylediğimiz şudur; Teröristlerle aramızda durmayın. Katil sürüleri ile aramıza girmeyin. Ortaya çıkabilecek, istenmeyen hadiselerden biz sorumlu olmayız. Terör örgütünün üstlerindeki bayraklarınızı siz kendiniz indirin ki, biz size teslim etmek zorunda kalmayalım. Teröristlerle birlikte olanları toprağa gömmek mecburiyetinde olmayalım. TSK, en kısa sürede Afrin ve Münbiç meselesini halledecektir. Harekat her an başlayabilir. Ardında da sıra diğer bölgelere gelecektir. Tek bir terörist bırakmayana kadar bu operasyonlar sürecek." ifadelerini kullanmıştı. 

 

Yukarı

Business HT×