BIST 100 93.616 % 0,34
USD/TRY 5,3343 % 0,27
EUR/TRY 6,0986 % 0,19
Piyasalar
93.616
% 0,34
5,3343
% 0,27
6,0986
% 0,19
1,1421
% 0,00
20,19
0,23
1.223,36
% 0,82
66,76
% 0,21
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Bakanlık istihdam teşviklerini açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın açıklaması geldi

Bakanlık istihdam teşviklerini açıkladı
15 12 2017, 08:09

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilan ettiği 'İstihdam Teşvikleri'nin detaylarını paylaştı.

Bakanlık açıklamasında teşviklere dair merakları giderdi.

Tam liste şu şekilde:

İSTİHDAM TEŞVİKLERİ

İmalat ve bilişim sektöründe mevcut istihdama eklenecek her bir  çalışanın tüm sigorta primleri ve vergileri karşılanacaktır.

İmalat ve bilişim sektöründe asgari ücret üzerinden sağlanan sigorta prim desteği ilk kez prime esas kazanç üzerinden verilecektir. 4.740 lira maaşa kadar ek istihdam sağlanılan çalışanların tüm sigorta primleri karşılanacaktır. Böylelikle 2017 yılında, çalışan başına 773 TL’den 1884 TL’ye kadar olan prim desteği sürdürülecek ve bu tutarlar, 2018 yılının asgari ücretine göre güncellenecektir.

İmalat ve bilişim harici sektörlerde ise ilave istihdam edilecek her bir çalışanın sigorta primleri ve vergisi 2017’de olduğu gibi 2018’de de asgari ücret üzerinden ödenmeye devam edilecektir.

Teşvikten yararlanma süresi her bir sigortalı için en fazla 12 aydır.

Özel politika gerektiren gruplar işgücüne katılımlarını artırmak adına özel olarak desteklenmeye devam edilecektir. Bu kapsamda 18-25 yaş arası gençler, kadınlar ve engellilere teşvikten 18 ay yararlanabilme imkânı sunulacaktır.

İstihdam teşviki 31.12.2020 tarihine kadar uygulanacaktır. Bu şekilde işverenlerimize önlerini görerek planlama yapabilme imkanı sunulmuştur.

BİR SENDEN BİR BENDEN TEŞVİKİ

3 ve daha az çalışanı olan imalat sektöründe faaliyet gösteren ve ustalık belgesi olan işyerlerinin 2018 yılında mevcut çalışan sayılarına ek olarak ilave istihdam ettikleri 18-25 yaş grubundaki gençlerimizin maaş, sosyal güvenlik primleri ve vergileri bir ay işveren bir ay devlet tarafından ödenecektir.

Söz konusu destek asgari ücret üzerinden olacak ve 2018 yılının başından itibaren istihdama katılan bir çalışanın 6 aylık ücreti devlet tarafından ödenmiş olacaktır.


İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARI

İŞKUR tarafından uygulanmakta olan İşbaşı Eğitim Programlarının süresi 2018’de Bilişim ve İmalat sektörlerindeki mesleklerde 3 aydan 6 aya çıkartılacaktır. Diğer sektörlerde de işbaşı eğitim
programlarımızı 3 ay uygulamaya devam edeceğiz.

İşbaşı eğitim programlarımıza katılan vatandaşlarımıza günlük 54 TL’ye kadar cep harçlığı verilmeye devam edilecektir.

Katılımcılarımızın genel sağlık sigortasıyla iş kazası ve meslek hastalığı primleri karşılanmaya devam edilecektir.

Ayrıca siber güvenlik, yenilebilir enerji, bulut bilişim, kodlama gibi çağımızın ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda düzenlenecek olan işbaşı eğitim programlarına katılan 18- 29 yaş arası gençlerimizin 9 aya kadar değişen sürelerde eğitim ve günlük 75 TL cep harçlığı alması sağlanacaktır.

Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenecek İşbaşı Eğitim Programlarına ve mesleki eğitim kurslarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş çocukları için aylık 400 TL’lik bakım desteği program süresince İŞKUR tarafından karşılanmaya başlanacaktır.

 

MESLEKİ EĞİTİM PROGRAMLARI

İki yıl süreli Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Projesi (MEGİP) ile işveren örgütlerimizle işbirliği içerisinde mesleki eğitim ve işbaşı eğitim programlarını kombine eden bir sistem hayata geçirilecektir.

Süresi iki yıl olan proje, teorik ve pratik eğitimi içerecek şekilde 8 aya kadar düzenlenecek ve katılımcılara günlük 54 TL cep harçlığı ödenecektir.

Ne istihdamda ne de eğitimde olanların istihdam edilebilirliklerinin arttırılması ve aktifleştirilmesi için tedbirler hayata geçirilecektir. Mesleki Eğitimde Kupon Yöntemi pilot olarak uygulamaya geçirilecektir. Özellikle temininde güçlük çekilen mesleklerde ve nitelikli işgücü gerektiren bilişim sektöründeki mesleklerde gençlerin akredite edilmiş mesleki eğitim sağlayıcılarından kendilerine uygun zaman ve şartlarda esnek şekilde eğitim almaları sağlanacaktır. Bu eğitimlerin ücretlerini İŞKUR ödeyecek olup, eğitimleri aldıktan sonra gençlerimizin hemen istihdama katılmalarını sağlamak için eğitim kurumlarından belirli seviyede istihdam garantisi taahhüdü alınacaktır.

ÇALIŞMA HAYATINA İLİŞKİN ALINACAK TEDBİRLER

Gençlerimizin çalışma hayatına girişlerini desteklemek için bazı tedbirler hayata geçirilecektir.

18-25 yaş arası gençlerimiz, kayıtlı çalışmaya başladıklarında artık yetim aylıkları kesilmeyecektir.

İşverenlerimize kısmi süreli çalışanları için aynı gün SGK’ya bildirim imkânı sağlanacaktır.

Hususi damgalı pasaport sahibi olan gençlerimizin de kayıtlı çalışmaya başladıklarında yeşil pasaportları artık iptal edilmeyecektir.

 

ENGELLİ İSTİHDAMI

Engelli istihdamını desteklemek amacıyla, en az yüzde 40 engelli raporuna sahip, iş kuracağı alanda girişimcilik eğitim sertifikası olan engellilere yönelik İŞKUR tarafından sağlanan kendi işini kurma hibe desteği 2018 yılında 36 bin TL’den 50 bin TL’ye yükseltilmiştir.

Bu kapsamda, engellilerimiz tarafından hazırlanacak projeler 2017 yılı için 29 Aralık 2017 tarihine kadar Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine verilebilecektir.

 

Yukarı

Business HT×