BIST 100 93.236 % 0,57
USD/TRY 5,4641 % -0,30
EUR/TRY 6,1763 % -0,19
Piyasalar
93.174
% 0,50
5,4687
% -0,22
6,1810
% -0,12
1,1296
% 0,09
20,13
0,15
1.201,72
% -0,04
66,20
% 1,12
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

"İşsizliği tek haneye düşürmek belki biraz zaman alacak"

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, işsizlik ve enflasyonla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

"İşsizliği tek haneye düşürmek zaman alacak"
AA 13 12 2017, 14:35

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, şu anda istihdama yönelik teşvikleri gözden geçirdiklerini belirterek, "2018 yılında da istihdama yönelik birtakım teşvik ve tedbirlerimiz olacak ama bunları önümüzdeki günlerde netleştirdikten sonra açıklayacağız." dedi.

Elvan, özel bir haber kanalında katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 

Türkiye'nin üçüncü çeyrek büyüme rakamlarını değerlendiren Elvan, sonuçların memnuniyet verici olduğunu, sanayi üretiminde, iç talep ve yatırımlarda ciddi artış kaydedildiğini söyledi.

Elvan, gelecek yıl yatırımların daha iyi noktaya geleceğini düşündüklerini belirterek, "Gelişmiş olan ülkelerde, gelişmekte olan ülkelerde ve özellikle Avrupa’daki ekonomik büyüme, ekonomik canlanma sürdüğü müddetçe 2018 yılında da bu büyümemiz güçlü bir şekilde devam edecek." ifadesini kullandı.

Dördüncü çeyrekte de göstergelerin iyi seyrettiğine dikkati çeken Elvan, yıl sonu için yüzde 7'nin üzerinde bir büyüme olacağına inandığını belirtti. 

 

Elvan, şu anda istihdama yönelik teşvikleri gözden geçirdiklerini dile getirerek, 2018 yılında da istihdama yönelik birtakım teşvik ve tedbirler olacağını ancak bunları önümüzdeki günlerde netleştikten sonra açıklayacaklarını bildirdi. Elvan, Orta Vadeli Program'dan (OVP) sapmadan bu tedbirleri almaya devam edeceklerini vurguladı. 

İstihdam yaratma konusunda Türkiye'nin başarılı olduğunu söyleyen Elvan, "Biz işsizlik oranlarını aşağı çekiyoruz, çekmeye devam edeceğiz ama tek haneye indirmek belki biraz süre alacak. OVP'nin sonunda da tek haneli rakama inmiş olacağız. Daha erken de inebiliriz açıkçası bu yönde gayretimiz çok, yoğun olarak çalışıyoruz ancak sizin de ifade ettiğiniz gibi iş gücüne katılım oranının bu yükseklikte, bu hızla devam etmesi işsizlik oranını aşağı indirmede biraz daha ağır gitmemize neden oluyor." dedi.

Elvan, enflasyonla mücadeleye kararlı şekilde devam edeceklerini belirtti. Enflasyon artışındaki üç temel faktörün, kur oynaklıkları, petrol ve gıda fiyatları olduğunu anlatan Elvan, şöyle konuştu:

"Gıda fiyatlarına yönelik bazı tedbirleri aldık. Bu tedbirlerin bir kısmı uygulamaya konuldu, bir kısmı önümüzdeki yıl mayıs, haziran gibi uygulamaya konulacak. Dolayısıyla özellikle gıdadaki sevk zincirini regüle eden ve bu fiyat oynamalarını da ortadan kaldıran bir yaklaşımı benimsemiş durumdayız. Önümüzdeki günlerde de bunun sonuçlarını alacağımızı düşünüyorum. Baz etkisi de önemli, bu aydan itibaren enflasyonda bir düşüş trendi göreceğiz. Aralık, ocak, şubat, mart ayı gibi devam edecek bu düşüş." 

 

Yukarı

Business HT×