BIST 100 96.455 % -1,03
USD/TRY 5,6502 % 0,16
EUR/TRY 6,4986 % 0,59
Piyasalar
96.455
% -1,03
5,6622
% 0,38
6,4986
% 0,59
1,1515
% 0,01
25,80
0,00
1.226,48
% 0,05
79,78
% 0,62
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Bu iki sektör Türk Telekom'un hedefinde

Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany, sağlık ve enerji sektörlerinde risk sermayesi yatırımları yapacaklarını açıkladı

Bu iki sektör Türk Telekom'un hedefinde
BUSINESSHT 06 12 2017, 11:02

İstanbul Fairmonr Quasar Otel'de gerçekleşen basın toplantısında konuşan Türk Telekom CEO'su Dr. Paul Doany, önlerindeki en büyük zorluğun döviz kurları olduğunu söylerken, Türk Telekom'un hissedar sorunu çözülünce döviz borcunu ele alacağını belirtti.

Şirketinin sağlık ve enerji sektörlerinde risk sermayesi yatırımları yapacağını söyleyen Doany, ilk beş yatırımın yakında duyurulacağını, söz konusu beş şirketteki hisse oranlarının yüzde 25 ile yüzde 30 arasında olacağını ifade etti.

Türk Telekom, risk sermayesi şirketi kuracağını kasım ayı ortasında kamuya duyurmuştu. 

YENİ HALKA ARZLAR

Diğer taraftan Doany, Türk Telekom iştirakleri için de halka arzın gündemde olduğu sinyalini verdi.

"İştiraklerimizin değerini artırıp borsada kote etmeyi düşünüyoruz" diyen Doany, kurumsal bilişim çözümler sunan Innova'yı, telekomünikasyon teknolojileri geliştiren Argela'dan önce halka arz edebileceklerini açıkladı.

ARGELA TELEFONICA İLE ANLAŞTI

Doany'nin verdiği bilgilere göre Türk Telekom grup şirketlerinden Argela, İspanyol telekomünikasyon şirketi Telefonica ile bir anlaşma imzaladı. İki şirket, bu anlaşma kapsamında sinyal üzerine çalışacak. 

2004’te kurulan ve 2007’de Türk Telekom bünyesine katılan Argela, gelecek nesil telekomünikasyon teknolojileri için araştırma, geliştirme ve inovasyon faaliyetleri yürütüyor ve 5G teknolojileri konusunda fikri mülkiyet geliştiriyor.

ELEKTRİK ŞİRKETLERİYLE İŞBİRLİĞİ

Türk Telekom CEO'su, Türkiye'de internet penetrasyonunun çok düşük olduğunu söyleyerek bunun yüzde 72'ye çıkması gerektiğini söyledi. Bu kapsamda Türk Telekom, enerji dağıtım operatörleri ile işbirliği yapacak.

Doany, "Bakan Bey benden tüm operatörlerle işbirliği yapmamın yolunu bulmamı istedi" dedi.

VERİMLİ BORÇLANMA VURGUSU

Doany, Türk Telekom'un verimli bir şekilde borçlandığını ve yabancı kurla borçlanmanın avantajları olduğunu söyledi.

Türk Telekom, hafta başında Bank of America'dan 100 milyon dolar uzun vadeli kredi sağlamış ve bu krediyle uzun vadeli krediler cari kurdan 10 milyar lirayı aşmıştı. 

Doany, bu yıl ilk 9 ay sonunda yüzde 37 olan FAVÖK marjının da yüzde 40'a çıkması gerektiğini ifade etti. Sermaye harcamalarının satışlara oranının ise yüzde 20'den yüzde 15'e düşmesi hedefleniyor.

"TÜRK TELEKOM'A YATIRIM YAPAN KAZANIR"

Ünlü CEO, Türk Telekom'un yüzde 55'lik payına yönelik olarak şunları söyledi:

 "Türk Telekom için değişen bir durum yok. Hisseyi kim alırsa yardım edebilmek adına öncelikle gelir büyümesi sağlayabilecek 5 yıllık büyüme planı ortaya koymalı. Bu hisseleri alan çok mutlu olacaktır. Süreç, Otaş'a kredi veren bankalar tarafından yönetiliyor. Son değerlemeye göre kredilerle ilgili onların zarar yazması gerekiyor. Bu hisseleri kim alırsa 1-2 yıla yüksek geri dönüş alacak. Türk Telekom'a yatırım yapan 1 yılda yüksek değer sağlar."

CEO, Türk Telekom'un Oger'in borcundan izole olduğunu ayrıca vurguladı.

Yukarı

Business HT×