BIST 100 96.455 % -1,03
USD/TRY 5,6511 % 0,18
EUR/TRY 6,5118 % 0,20
Piyasalar
96.455
% -1,03
5,6514
% 0,19
6,5118
% 0,20
1,1515
% 0,01
25,80
0,00
1.226,48
% 0,05
79,78
% 0,62
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Halka arzları Londra'dan İstanbul'a çekecek düzenleme

Halka arzların yurt dışına yönelmesine neden olan düzenlemede değişikliğe gidildi.

Halka arzları Londra'dan İstanbul'a çekecek düzenleme
BUSINESSHT 01 12 2017, 09:34

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) halka arz olacak şirketlerin Londra yerine İstanbul'u tercih etmelerini destekleyecek bir düzenlemeye imza attı.

Düzenlemeyle, halka arzda yerlilere yüzde 30 olan tahsis zorunluluğu, kurumsalların limiti yarı yarıya indirilerek yüzde 20'ye düşürüldü. Bu oranlar Kurul kararıyla sıfıra kadar da indirilebilecek.

Buna göre, halka arz edilecek sermaye piyasası araçlarının nominal değerinin, en az yüzde onunun yurt içi bireysel yatırımcılara ve yüzde onunun yurt içi kurumsal yatırımcılara tahsis edilmesi zorunlu olacak. Daha önce yurt içi kurumsal yatırımcılar için tahsisat sınırlaması yüzde yirmiydi.

Bu düzenleme ile halka arzların yurt dışına yönelmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor. Birçok halka arz işlemine aracılık eden Ünlü&Co'nun Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Ünlü daha önce yüzde 30 yerli yatırımcı şartı dolayısıyla birçok halka arzın yerli yatırımcı bulamadığı için yurt dışına yöneldiğini belirtti. 

Global Liman'ın halka arzının ertelenmesinin bu sebeple olduğunu söyleyen Ünlü, "Mayıs ayında Global Liman İstanbul'da halka açılıyordu fakat ertelendi. Aslında yurt dışından iki katı talep gelmişti. Ama Türkiye'de yüzde 30 yerli yatırımcı zorunluluğu olduğu ve halka arzın yüzde 30'una yerli yatırımcıdan talep gelmediği için halka arz orada gerçekleşti. Aslında hemen hemen aynı paraya halka arz edildi." ifadelerini kullandı. 

Global Yatırım Holding'in, yüzde 89'una sahip olduğu Global Liman İşletmeleri, 2015 yılının Ocak ayında Türkiye'de halka arz hazırlıklarına başlamış fakat talep toplama sonrasında 11 Mayıs 2015'te iptal olmuştu. 

Şirket, bu yıl Mayıs'ta Londra'da halka arz oldu. Global Ports Holding'in toplam 62,8 milyon hissesinden 24 milyon adedi ihraç edilirken, halka arz fiyatı 7,4 sterlin, halka arz büyüklüğü ise 177,6 milyon sterlin yani yaklaşık 230 milyon dolar oldu. 

 

TEBLİĞDE FİYATA İLİŞKİN DÜZENLEMELER DE YER ALDI

Ayrıca tebliğin ilgili fıkrasına söz konusu oranların sıfırlaması veya bir kata kadar artırılması için SPK'ya yetki veren ifade de eklendi. Tebliğde, "Kurul, halka arz edilecek sermaye piyasası araçlarının piyasa değerini, piyasa koşullarını ve benzeri gerekçeler ile ihraççının ve/veya halka arz edenin talebini de dikkate alarak bu fıkrada yer alan asgari tahsisat oranlarını sıfıra kadar indirebilir veya bir kata kadar artırabilir.” denildi. 

 

Bunun yanı sıra, sermaye piyasası araçlarının halka arz fiyatı, fiyat aralığı ile talep toplanması durumunda fiyat aralığı ya da faiz veya iskonto oranı yapılacak bir özel durum açıklamasıyla satış ve/veya talep toplama süresinin başlangıç tarihinden önce veya söz konusu süreler içerisinde izahname değişikliği gerektirmeksizin aşağı yönlü revize edilebilecek.

Fiyatın satış ve/veya talep toplama süresinin başlangıç tarihinden önce revize edilmesi durumunda halka arza en erken yapılacak özel durum açıklamasını takip eden ikinci gün başlanabilecek. Söz konusu revizenin satış ve/veya talep toplama süresi içerisinde yapılması durumunda ise belirlenen halka arz süresine asgari iki iş günü ilave edilecek.

Sermaye piyasası araçlarının halka arz fiyatına, fiyat aralığı ile talep toplanması durumunda fiyat aralığına, satışa konu sermaye piyasası aracının nominal değerine, faiz veya ek getiri aralığına ya da faiz veya iskonto oranına izahnamede yer verilmediği ve fiyat tespit raporu hazırlama zorunluluğu bulunmadığı durumlarda sermaye piyasası araçlarının halka arzına en erken, izahnamenin önceden yayımlanmış olması kaydıyla bu bilgilerin özel durum açıklamasıyla kamuya duyurulmasını takip eden üçüncü gün başlanabiliyor. 

Yukarı

Business HT×