BIST 100 93.287 % 0,62
USD/TRY 5,4881 % 0,13
EUR/TRY 6,1953 % 0,10
Piyasalar
93.287
% 0,62
5,4908
% 0,16
6,1985
% 0,14
1,1281
% -0,04
20,13
0,15
1.207,89
% 0,47
66,68
% 1,85
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Zarrab davasıyla ilgili Türkiye'de yakalama kararı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, eski CHP milletverkili Aykan Erdemir ve Bankalar Yeminli Murakıbı Osman Zeki Canıtez hakkında yakalama kararı çıkarttı

Zarrab davasında yakalama kararı
HABERTÜRK 28 11 2017, 12:37

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ABD'de görülen ve Halkbank'ın eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın sanık olarak yargılandığı davaya "Sahte delil ve belge götürüldüğü", "Devletin güvenliğine ilişkin belgelerin tahrip edildiği ve amacı dışında kullanıldığı", "Hile ile alınıp çalındığı" gerekçesiyle Cumhuriyet Halk Partisi'nin eski vekili Aykan Erdemir ve Bankalar Yeminli Murakıbı Osman Zeki Canıtez hakkında yakalama kararı çıkarttı. 

Başsavcılığın aktardığına göre yakalama kararı, "ABD'de yer alan kurgu ve plan işbirlikçiliği" adı altındaki soruşturma kapsamında gerçekleşti.

Habertürk İstihbarat Şefi Selahattin Günday, katıldığı BloombergHT yayınında Erdemir ve Canıtez'in ABD'deki davada tanık listesinde yer aldığını ve Türkiye'de ise haklarında FETÖ soruşturması kapsamında arama kararı olduğunu söyledi. 

SAVCILIĞIN TALEP YAZISI

İstanbul Cumhuriyet Başavcılığı yakalama talepli yazısında şu ifadelere yer verildi:

"FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün taşeronluğunda Türkiye Cumhuriyeti Devleti Hükümeti ve Anayasal Düzenine yönelik gerçekleştirilmeye çalışılan 17/25 Aralık yargısal darbe teşebbüsünün başarıya ulaşmaması üzerine Amerika Birleşik Devletleri üzerinden yürürlüğe konulan aynı kurgu/planın işbirlikçiliğini yürüten ve bu minvalde hazırladığı dosya içerisinde örneği bulunan 28 Ocak 2014 tarihli sözde sahte raporu yurtdışına götürerek Newyork bölge mahkemesine ulaştırmak suretiyle yargılamada delil olarak kullanılmasını sağlayan , bununla birlikte açık kaynaklardan elde edilen bilgiler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma yürüten Newyork Bölge Savcısı Joon H.Kim ve savcılık bürosu tarafından terör örgütüne üye olmak suçu yönünden yakalama kararları ile aranmakta olan firari Osman Zeki Canıtez ve aynı tanık listesinde ismi bulunan Aykan Erdemir hakkında TCK 326 /1 maddesi gereğince ‘Devletin Güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme', 'Amacı dışında kullanma' ve “Hile ile alma çalma' suçlarından haklarında soruşturma yürütülmektedir. 

Yürütülen soruşturma kapsamında şüphelilerin hali hazırda firari durumda oldukları gerek açık kaynaklardan elde edilen bulgular gerekse dosya içerisine örneği sunulan rapor içeriğinden de anlaşılacağı üzere atılı suçu işlediklerine dair yeterli bulgulara ulaşılmış olup, şüphelilerin kaçmakta olmaları nedeniyle çağrı yapılamadığı ve kendilerine ulaşılamamıştır" 

TEK SANIK ATİLLA 

ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımların delinerek, petrol, doğalgaz ve altın ticareti yapıldığı gerekçesiyle New York Mahkemesi tarafından yürütülen davanın dün gerçekleşen duruşmasında yargıç Richard Berman, tek sanığın Mehmet Hakan Atilla olduğunu açıklamıştı. 

Savcılıkla işbirliği yapacağı iddia edilen Zarrab ise dünkü duruşmaya da katılmamış, jüri seçimi sadece Atilla için yapılmıştı. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türkiye’ye kumpas kurulduğunu belirtip, “Zarrab tehditle iftiracılığa zorlanıyor” demişti.

Dünkü duruşmada 12 asil, altı yedek jüri de belirlendi. Jüri üyelerinin kimlikleri kamudan gizlenecek. Yargıç jüri üyelerine mahkemede numaralarla hitap edecek.

Jüri seçiminin bitmesiyle Atilla’nın avukatları duruşmanın iki hafta ertelemenmesini talep etti. Avukatlar savcı tarafından kendilerine sunulan dökümanlarda çok sayıda değişiklik yapıldığını öne sürdü.

Yukarı

Business HT×