BIST 100 94.887 % 0,57
USD/TRY 6,3983 % 0,22
EUR/TRY 7,4711 % 0,26
Piyasalar
94.887
% 0,57
6,3983
% 0,22
7,4714
% 0,26
1,1669
% 0,02
25,32
0,00
1.198,85
% 0,04
78,81
% -0,28
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Manipülasyonun dünyaya faturası

Ernst Young'ın (EY) Finans Kuruluşlarında Gözetimin Geleceği raporundan çarpıcı sonuçlar

Manipülasyonun dünyaya faturası
BUSINESSHT 08 11 2017, 11:32

Manipülasyona mücadelenin dünyaya 1 yıllık maliyeti 758 milyon dolar.

Ernst Young'ın (EY) Finans Kuruluşlarında Gözetimin Geleceği raporuna göre finansal hizmet şirketlerinin piyasa manipülasyonu ile mücadeleye bu yıl sonuna kadar global olarak harcadığı toplam miktar 758 milyon dolara
ulaşacak.

Para ve sermaye piyasalarında müşterileri adına işlem yapan finans kuruluşu çalışanlarının gözetimini mercek altına alan EY araştırması, manipülasyonlamücadele ile ilgili çarpıcı bulgular ortaya koydu. Araştıma sonuçları, FX ve Libor gibi alanlarda manipülasyonların saptanması ve önlenmesine yönelik daha fazla kaynak ayrıldığına işaret etti.

MALİYET ARTIYOR

758 milyon dolarlık rakam, piyasa manipülasyonu ile mücadeleye yönelik yapılan harcamaların 2016 yılına göre yüzde 5 arttığını gösterdi.

KURUMLARIN HEDEFİ YANILGIYI AZALTMAK

Araştırma kapsamında, dünya genelinden 35 finans kuruluşunun üst düzey yöneticileri ile konuya ilişkin gerçekleştirilen anket sonuçları da katılımcı şirketlerin yüzde 71'inin mevcut gözetim sistemini güncelleme sürecinde bulunduğunu ortaya koydu. Bununla birlikte finansal kuruluşların bu alanda yaptıkları yatırımların temel hedeflerinden birinin yanılgı payını
azaltmak olduğu vurgulandı. Araştırma finansal kuruluşlarının yüksek miktarlarda ceza ödenmesine neden olan Libor, FX ve ISDAFIX manipülasyon skandallarının tekrarlanmasının önlenmesi adına ileri teknoloji yatırımlarına öncelik verildiği görüldü.

SADECE YÜZDE 7

EY Türkiye Finansal Hizmetler Sektör Lideri Damla Harman araştırma sonuçlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

"Araştırma sonuçları, finans kuruluşları tarafından kullanılan geleneksel gözetim sistemlerinin düzenleyici kurumların taleplerini karşılamaya yönelik tasarlandığına işaret ediyor. Dolayısıyla sistemlerinde sadece bu alanda bazı teknik eklemeler yapan şirketlerin kendilerini rakiplerinden ayıracak bir avantaj sağlama fırsatını kaybettiği söylenebilir. Araştırmamız, katılımcı şirketlerin yalnızca yüzde 7'sinin faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde tüm varlık sınıflarını kapsayan bir gözetim gerçekleştirdiğini ortaya koyuyor."

DÜZENLEYİCİ KURUMLAR DAHA FAZLASINI İSTİYOR

Piyasa Bozucu Eylemlere Yönelik Düzenleme (Market Abuse Regulation- MAR) gibi yönetmelikler finans kuruluşlarının daha detaylı bilgilendirme sağlamasını gerektiriyor. Elektronik iletişim ve işlem takibini bir araya getiren MAR, gözetimde daha bütüncül bir yaklaşım benimsenmesini sağlıyor.

Düzenleyici kurumlar ayrıca finans kuruluşlarının gözetim sistemlerini daha fazla varlık sınıfı ve işlem platformunu kapsayacak şekilde genişletmelerini talep ediyor. Buna göre sabit getirili menkul değer, emtia ürünleri ve diğer borsada kote olmayan ürünlerin yanı sıra organize işlem hesaplarının ve yeni geliştirilen platformların da finans kuruluşlarının gözetim sistemlerinde yer alması gerekiyor. Esasında hisse senetleri gibi daha geleneksel, düzenlenmiş varlık sınıfı işlemlerinin takibinde kullanılmak üzere tasarlanan gözetim sistemlerinin yeni işlem türlerinin ortaya çıkmasıyla birlikte yetersiz kaldığı belirtiliyor.

 

Yukarı

Business HT×