BIST 100 94.887 % 0,57
USD/TRY 6,3972 % 0,20
EUR/TRY 7,4680 % 0,22
Piyasalar
94.887
% 0,57
6,4001
% 0,24
7,4725
% 0,28
1,1667
% 0,00
25,32
0,00
1.199,17
% 0,07
78,79
% -0,30
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Zeybekci: Faiz düşüşü için kamu kaynaklı maliyetler azaltılmalı

Ekonomi Bakanı Zeybekci, karşılık oranlarının makul seviyeye indirilmesi ve vergilerle harçların sıfıra yakın hâle gelmesi gerektiğini söyledi

Zeybekci: Kamu indirimi sonrası bankalar kâr azaltabilir
BLOOMBERGHT 30 10 2017, 12:46

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci,  faizlerin indirilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Paranın ilk giriş maliyetiyle satış fiyatı arasındaki fark için çalışma yapılması gerektiğini belirten Zeybekci, "Mevduata ödenen ya da başka şekilde temin edilen paranın giriş maliyetiyle satış fiyatı arasında bir bölüm var. O bölümü oluşturan enstrümanlarda kamunun da maliyeti var; vergiler, harçlar gibi. Paranın ilk giriş ve satış maliyetleri arasındaki kamu kaynaklı vergi gibi yükler sıfıra indirilmeli" dedi.

Zeybekci, ekonominin bu kadar rahatladığı bir ortamda karşılık oranlarının da örtülü maliyet oluşturduğuna işaret ederek, "100 lira kredi verirken 10 lirası depo olarak yatırılıyor. Siz bunun da maliyetini ödüyorsunuz. Bu da örtülü maliyet" ifadesini kullandı.

Yüzde 10'luk faizde bir puanın karşılık oranlarından kaynaklanabildiğine dikkati çeken Zeybekci, şöyle devam etti:

"Vergiler, harçlar indirilmeli, sıfıra yakın hale getirilmeli. Karşılık oranı da makul seviyeye indirilmeli, biraz daha dokunulabilir oraya. Diğer taraftan kamunun maliyetleriyle ilgili yapılabilecek bir bölüm var. Kamu olarak sen bunu yaptıktan sonra tüm bankacılık sistemine 'Kârlarınızı da yarı yarıya indirin, siz de fedakarlık yapın' denebilir."

Kârla ilgili kamu bankalarının liderlik yapabileceğini vurgulayan Zeybekci, "Kamu bankaları böyle adım atınca diğer bankalar da ister istemez takipçisi olurlar. Şu anda rahatız. Karşılık oranlarıyla ilgili adım atılacak ve hareket edilecek bir bölüm var" dedi.

Zeybekci, bankacılık sektörünün sermaye yeterlilik oranının Avrupa Birliği'ndeki 25 ülkeden iyi olduğunun altını çizerek, "Hakikaten iyi noktadaysam, bununla ilgili sıkıntılarım yoksa, niye o zaman 2-3 puan daha orada hareket alanımı değerlendirmiyorum, kullanmıyorum. Her şeyi hesaplamamız lazım" diye konuştu.

Bu çalışmanın Maliye Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Merkez Bankası ve Türkiye Bankalar Birliği gibi tarafları olduğunu dile getiren Zeybekci, "Ben sadece önerilerimi söylemekle yetinirim. Maliye Bakanlığı veren taraf olacak. Çünkü 'bunlardan vazgeç' dediğin zaman orada kendi dengelerini kurmak zorunda" ifadelerini kullandı.

Yukarı

Business HT×