BIST 100 97.988 % 1,94
USD/TRY 6,2907 % 1,46
EUR/TRY 7,3950 % 1,11
Piyasalar
97.988
% 1,94
6,2907
% 1,46
7,3950
% 1,11
1,1749
% -0,24
25,40
0,08
1.200,04
% -0,59
78,80
% 0,13
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

"Gayrimenkulun finansallaşması için ciddi düzenlemeler göreceğiz"

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, "Önümüzdeki dönemde, gayrimenkul sektörünün finansallaşması için ciddi düzenlemeleri göreceğiz" diye konuştu.

"Gayrimenkulun finansallaşması için ciddi düzenlemeler göreceğiz"
30 10 2017, 08:49

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, bankaların bilanço büyütmesi ve bunun için de gayrimenkul finansmanının da Türkiye’ye özgü bir sistemle ikinci elinin olması gerektiğini söyledi. 

Cemil Ertem, Dünya gazetesine verdiği söyleşide yeni finansman olanaklarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Ertem, söyleşide şu ifadeleri kullandı: 

Günümüzde finans alanında artık çözümler sonsuza gidiyor. Yeni finansal mimariler gelişiyor. Mesela bankaların alacakları menkul kıymetleştirilebilir. Bunların paket halinde ikinci el piyasası oluşabilir, uluslararası piyasalara satılabilir ve ciddi kaynak girişi sağlanır. Hazine altın sertifikası uygulaması çok önemli. Zaman içinde başarılı olacaktır. Türkiye’nin çok ciddi, açığa çıkmamış altın tasarrufu var. Bu kesinlikle mali sistemin içinde olmalıdır. 

 

Ayrıca bankalarımızın bilanço büyütmesi lazım. Bunun için gayrimenkul finansmanının da Türkiye’ye özgü bir sistemle ikinci elinin olması lazım. Bankalar bugün konut kredilerini tüketici kredileri gibi veriyor ve bu sürdürülebilir değil. Önümüzdeki dönemde, gayrimenkul sektörünün finansallaşması için ciddi düzenlemeleri göreceğiz. Bunu yaptığımız zaman banka sisteminin bilançosunun sağlıklı bir şekilde, büyüyeceğini göreceğiz. Türkiye’de mali piyasanın derinliği konusu çok önemli. Çünkü mali piyasa ne kadar derin olursa, sanayinin desteklenmesi, katma değeri yüksek alanların desteklenmesi ve orta gelir tuzağında kurtulma daha kolay olur.

Kısaca, 2018 yılında Türkiye ekonomisinin, ülkemizin dünya ile entegrasyonunu hızlandıracak reform süreciyle karşı karşıya olduğunu görüyoruz. Aslında BES sisteminin güçlendirilmesi de bu konuda atılmış önemli bir adım olarak görülebilir.

Faizin piyasa dinamiklerine bağlı olarak düşmesi önemli. Yoksa başka bir çabayla faiz düşmez. Bu anlayıştan hareketle piyasa koşullarını faizi daha aşağı indirecek hale getireceğiz. Nitekim bununla ilgili çeşitli adımlar da atıldı. Örneğin Kredi Garanti Fonu (KGF) yeni bir teminat mekanizması olarak ortaya çıktı. 2018 yılında bu daha spesifik, daha kurumsallaşmış olarak devam edecek. Varlık Fonu’nu etkin bir oyuncu olarak göreceğiz. 

 

Yukarı

Business HT×