BIST 100 97.988 % 1,94
USD/TRY 6,2907 % 1,46
EUR/TRY 7,3950 % 1,11
Piyasalar
97.988
% 1,94
6,2907
% 1,46
7,3950
% 1,11
1,1749
% -0,24
25,40
0,08
1.200,04
% -0,59
78,80
% 0,13
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Merkez'de sürpriz yok, kararlılık var

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Karar metninde enflasyon hedeflerine uyum sağlanana kadar sıkı duruşta kararlılık mesajı verildi.

Merkez'den yine sürpriz yok
BUSINESSHT 26 10 2017, 13:58

Merkez Bankası ekonomistlerin beklediği gibi faizleri sabit tuttu. 

Merkez Bankası'nın kararı ile politika faizi olan 1 haftalık repo faizi yüzde 8, faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borç alma faizi yüzde 7,25, koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizi yüzde 9,25 seviyesinde tutuldu.

Geç likidite penceresi (GLP) faizi yüzde 12,25 seviyesinde sabit bırakıldı. 

BloombergHT Araştırma Servisi'nin hazırladığı ankette faizlerin sabit bırakılacağı tahmini öne çıkmıştı. 

ENFLASYON HEDEFLERİNE GÜÇLÜ VURGU

Karar metninde enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceği belirtildi.

Bununla birlikte enflasyon beklentilerinin, fiyatlama davranışlarının ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmelerin yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabileceği de belirtildi. 

Merkez Bankası'nın metnindeki "sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceği" ifadesi piyasalar tarafından şahin tonlu bir yorum olarak algılandı. 

Anadolubank Genel Müdür Yardımcısı Recep Atakan, karar metninde şahin bir ifade aranması durumunda bunun söz konusu açıklama olduğuna dikkat çekti. 

Global Yatırım Başekonomisti Sertan Kargın ise Merkez Bankası'nın bu ifadesinin önümüzdeki dönemde faiz indirimi yapmayacağı mesajı olarak okunabileceğini söyledi. 

Kargın, "Bu ifade Merkez Bankası'nın daha uzun bir süre faizleri bu seviyelerde tutacağı anlamına geliyor. Önümüzdeki yıl Ocak-Şubat döneminde, enflasyonun baz etkisiyle gerileyeceği, dolayısıyla faiz indirimi olacağı yönünde bir beklenti vardı. Ama biz Nisan Mayıs dönemine kadar Merkez Bankası'ndan bir faiz indirimi beklemiyoruz" diye konuştu.  

Ekonomist Haluk Bürümcekçi Merkez Bankası'nın Para Politikası metnindeki söyleminde daha şahin olduğunu belirtti. Bürümcekçi "Daha önce 'enflasyon görünümünde belirgin iyileşme olana kadar sıkı duruş sürecektir' deniyordu, şimdi farklı olarak 'hedeflerle uyum sağlanana kadar ve kararlılıkla sürecek' vurgusu yapılmış. Manşet enflasyon Aralık ayı sonrasında bir miktar gerilerse buna tepki vermeyeceğim demeye çalışıyor. Enflasyon sonrası belki ortalama fonlama faizini yükseltebilir, daha sonra baskı devam ederse önümüzdeki aylarda GLP'yi de ayarlamak zorunda kalabilir" değerlendirmesini yaptı.   

 

Karar metninde şu ifadeler kullanıldı: 

Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetin güçlü seyrettiğine işaret etmektedir. İç talepteki iyileşme devam ederken Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir. Kurul, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir.

Enflasyonun bulunduğu yüksek seviyeler ve çekirdek enflasyon görünümüne ilişkin gelişmeler fiyatlama davranışlarına dair risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, sıkı para politikası duruşunun korunmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Yukarı

Business HT×