BIST 100 85.135 % -1,89
USD/TRY 6,0601 % 0,53
EUR/TRY 6,7595 % 0,35
Piyasalar
85.170
% -1,85
6,0584
% 0,50
6,7594
% 0,34
1,1147
% -0,17
25,72
0,00
1.275,44
% -0,19
72,38
% 0,57
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Ayder, Davos olur mu?

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy, Ayder'in İsviçre’nin turizm bölgesi Davos’a dönüştürülmesiyle uzun vadede gelir getiren destinasyon olacağını söyledi

Ayder, Davos olur mu?
AA 15 10 2017, 12:59

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi ( TOKİ) tarafından Rize'nin Çamlıhemşin ilçesindeki yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden biri olan Ayder Yaylası'nda uygulayacağı Kentsel Dönüşüm Projesi için düzenlenen "Ayder Yenileme ve Koruma Projesi" kapsamında "Arama Konferansı" düzenlendi.

Konferansta konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy, Ayder'in İsviçre’nin turizm bölgesi Davos’a dönüştürülmesiyle uzun vadede gelir getiren destinasyon haline getirileceğini kaydederek şu ifadeleri kullandı:

“Ayder ve Davos'u fiyat bakımından karşılaştırmak istiyorum. Davos'ta yıllık ortalama bakımından 3 ve 4 yıldızlı otellerde tek kişilik oda fiyatı ortalama 250 dolar bu rakam Ayder için arkadaşlarımızın derlediği bilgilere göre yıllık ortalama iki kişilik oda fiyatı 100 dolar dolayında gözüküyor. Beş yıldızlı otellerin oda fiyatlarını söylemiyorum. Ayderimizi sürdürülebilir yıllara sahip ve güzelliğine yakışan bir turizm merkezi haline getirmenin yolu şuanda başlangıç düzeyinde olan ve Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Bakanlığımızın da destek verdiği bu yenileme koruma projesi. Buralarda yüksek oranda konaklama elde etme imkanımız yok.

Dolayısıyla kişi başına turistten en yüksek geliri elde edecek standart bir düzey geliştirmek zorundayız. Bunun için buradaki yapılanmayı yöresel mimariye uygun ve doğaya ve çevreye saygılı standardı yüksek sunduğumuz hizmetin kalitesine oranla fiyatlandırabildiğimiz bir düzeye eriştirmek ve bun sürdürülebilir yılmak zorundayız. Ben bu bakımdan bu çalışmanın sonra derece hayati tarihi bir fırsat olduğunu kanaatindeyim. Türkiye'de bunu TOKİ'den daha iyi yapabilecek bir kurum bilmiyorum. Kısa vadede endişeleriniz olabilir ama Davos gibi merkez üretebilirsek bunu uzun vadede gelir getiren destinasyon haline getirebiliriz.”

PROJE ALANI 1 MİLYON METREKARE

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ise amaçlarının Ayder'in önceliklerine doğal güzelliklerine ve yapısına uygun hem yenileme hem de koruma projesi oluşturmak olduğunu söyleyerek bu çalışmanın Türkiye'de plancılık, mimarlık ve mühendislik açısından bir ilk olacağını kaydetti:

“Örnek bir çalışma olacaktır. Çünkü bugüne kadar bu alanda ve büyüklükte yapılmış planlanmış bir yayla projesi yoktur. Ayder'de yaklaşık 1 milyon metrekare alanda bir proje çalışması yürütülecektir. Bildiğiniz gibi alanın tamamı birinci, ikinci, üçüncü sit alanından oluşmakta turizm bölgesi, milli park ve yayla olmak üzere kadastro görmüş ve büyük kısmı özel mülkiyeti yerleşim alanıdır. Toplamda 639 parsel bulunmakta olup bunların 607 şahıs mülkiyetindedir. Ayder'de yaptığımız tespitlere göre bu 639 adet parselden 262 tanesi üzerinde yapı bulunmaktadır. Tescilli 2 adet yapı bulunmakta, 98 adet yapıda korunması gereken yapı statüsündedir. Bu arama konferansında ilgili uzmanlar projeye yönelik çeşitli vizyon ve yaklaşımları gündeme getireceklerdir. Bu projenin bölenin ihtiyaçlarına ve taleplerine cevap verecek nitelikte insan ve doğa ilişkisini ön planda tuttuğu kendi kendini koruyan ve geliştiren bir proje olmasını arzuluyoruz. Buradan çıkacak netice ve daha sonra yapacağımız çalıştay sonrasında hedefimizi Ayder'in gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılabilmesi için öncelikle tescilli ve korumaya değer yapıların rehabilitasyonu üzerinde durmak olacaktır.”

EKOLOJİK HASSASİYET GÖZ ÖNÜNE ALINACAK

TOKİ'nin ilk defa böyle bir proje yapacağını ifade eden Turan, "Ayder'in tamamına ilişkin kentsel tasarım ve mimari projeler geliştirilecektir. Gerekirse yeni yapılacak olan yapıların az katlı ve yöresel mimariye uygun şekilde inşa edilmesi esas alıyoruz. Burada sadece yapısal olan dönüşüm değil hizmet anlayışında ve sistemininde de dönüşümün ve şahsen gerekli olduğunu düşünüyoruz. TOKİ için bu proje özellikleri itibariyle üstlendiğimiz ve üzerinde çalıştığımız içeriği ve süreci farklı yeni bir projedir.

Her türlü ekolojik hassasiyetler göz önüne alınacaktır” diye konuştu.

Yukarı

Business HT×