BIST 100 86.771 % 0,00
USD/TRY 6,0406 % 0,18
EUR/TRY 6,7461 % 0,13
Piyasalar
86.771
% 0,00
6,0406
% 0,18
6,7461
% 0,13
1,1161
% -0,05
25,72
0,00
1.275,72
% -0,16
72,21
% 0,33
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

TÜSİAD Başkanı: Büyüme inşaattan çok besleniyor. Sürdürülebilir değil

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, katıldığı CNN Türk yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu

TÜSİAD Başkanı: Büyüme inşaattan çok besleniyor. Sürdürülebilir değil
HÜRRİYET 15 10 2017, 10:11

CNN Türk’te Hakan Çelik’in programına katılan Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, Türkiye ekonomisi, Almanya ile ilişkiler ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun TÜSİAD ile ilgili açıklamaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Büyüme rakamlarını memnun edici olduğunu söyleyen Bilecik, yeni bir bakış açısına ihtiyaç olduğunun da altını çizdi:

“Göz kamaştırıcı büyüme noktalarına gelmeliyiz. Büyüme kompozisyonunda eksiklikler var. Kısa dönem harcamalarının motive ettiği bir büyüme var. Geçici dönem için son derece olağan. Ama burayı stop ettirmeliyiz artık. AK Parti hükümetleriyle, 2002’yle birlikte başlayan dönemin en önemli özelliği mali disiplin. Burada acaba bir gevşeme mi var, gidişata bakmalıyız. Büyüme inşaattan çok besleniyor. Bu çok sürdürülebilir değil.”

“TÜSİAD’IN SÖYLEMLERİ GENEL BAŞKAN’IN ÖNÜNE DAHA ÇOK KOYULMALI”

Bilecik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TÜSİAD’ın sessiz kaldığı eleştirilerine şu yanıtı verdi:

“Tüm Türk iş dünyasını iyi savunduğumuzu düşünüyoruz. Ülke meselelerine dönük olarak, ticaret müttefiklerimize dönük olarak, dünya meselelerinin iş dünyasına etkilerine dönük olarak konuşmayı her zaman bir borç biliriz. Hatta zaman zaman yüksek ses tonundan söylediğimiz için, eleştiriler de alırız. Bu da işin doğal durumu. Daha iyisi yapılamaz mı yapılabilir. Aksiyonlarımızı da alırız. Ama veriye dayalı olarak bir şey söylüyorsak, mutlaka arkasında analizlerin iyi yapılması gerekir. İnandığımız çok temel bir hedef var. Küresel arenada Türkiye’yi daha güçlü konumda tutmak. TÜSİAD’da 18’nci başkanım ben. Hiçbir söylem biçiminde farklılaşma yok. Cesareti sorgulayacak hiçbir vaka yok. Biraz başkanlara özgü olarak, bir üslup farkı olabilir. TÜSİAD kendi doğrularından asla ödün vermeden yolculuğuna devem eder.”

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına şaşırdığını ve üzüldüğünü söyleyen Bilecik, “Siyasi gündeminde yoğunluğunu biliyorum, sözüm bir miktar danışmanlara olabilir. TÜSİAD’ın hem söylemlerini, hem derecesini, hem sıklık düzeyini genel başkanın önüne daha çok koyabilirler” ifadelerini kullandı.

“ALMANYA İLE TİCARETTE DÜŞÜŞ RİSKİ VAR”

Almanya ile yaşanan sıkıntılı dönemin bir sonucu olarak ticarette düşüş riskini gördüklerini de söyleyen Bilecik, şunları söyledi:

“Bunun hayata geçmemesi için pozisyon alıyoruz. Alman hükümetinin yoğun telkinleri var. Türkiye’ye karşı Alman iş dünyasının motivasyon problemi var. Burada dönüp dolaşıp iletişim kanallarını ve konuşma kanallarını çoğaltmak gerekiyor. Türkiye’de son dönemlerde uzlaşma yenilgi gibi algılanıyor. Böyle bir iklim yeşeriyorsa buna ‘dur’ dememiz gerekiyor. Uzlaşma bir yenilgi değildir.”

ABD ile yaşanan vize krizine de değinen Bilecik, iki ülke arasında güvenin tekrar tesis edilmesi gerektiğini söyledi. Bunun için ilişkilerde, “Reset’e (Tekrar başlatma) basıp, tekrar başlanması” gerektiğini kaydeden Bilecik, “ABD ile vize krizinin çok uzamayacağını düşünüyorum. Ama bence Almanya ile hasarın onarılması zaman alacak” diye konuştu.

“OHAL’LE İLGİLİ ÖZELEŞTİRİ YAPILMALI”

OHAL’le ilgili olarak da konuşan Bilecik, iş dünyasının sohbetlerinde “Acaba Türkiye normallerden uzaklaşıyor mu?” sorusunun gündeme geldiğini söyledi.

Yatırımcılara daha fazla güven verecek ve iştahı artacak kararların alınması gerektiğini söyleyen Bilecik, dışarıdaki gelişmelerin yanı sıra Türkiye’nin de kendisine dönüp demokrasi, hukuk, OHAL gibi konularda özeleştiri yapması gerektiğini söyledi.

TÜSİAD’ın sık sık bakanlarla çalıştaylar yaptığını ve görüşlerini aktardığını ifade eden Bilecik, “Kamuoyunun her kesimiyle daha fazla istişare yapılması gerektiğine inanıyorum. Bunun bir milli menfaat meselesi olduğunu düşünüyorum” dedi.

Yukarı

Business HT×