BIST 100 84.262 % 0,70
USD/TRY 6,1359 % 0,69
EUR/TRY 6,8506 % 0,66
Piyasalar
84.275
% 0,72
6,1359
% 0,69
6,8497
% 0,65
1,1136
% -0,14
25,92
0,20
1.277,55
% 0,33
69,80
% -1,68
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Şimşek: OVP'nin içeriğinin tartışılmaması talihsizlik

IMF-Dünya Bankası toplantıları için ABD'de bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Orta Vadeli Program'ın içeriğinin tartışılmamasının talihsiz bir durum olduğunu söyledi

Şimşek: OVP'nin içeriğinin tartışılmaması talihsizlik
AA 14 10 2017, 12:07

BD’nin başkenti Washington’da düzenlenen Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası’nın yıllık toplantıları sırasında Anadolu Ajansı’na konuşan  Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, kamuoyunda tartışmalara neden olan Orta Vadeli Program (OVP) hakkında yorum yaptı.

OVP’nin içeriğinin fazla tartışılmamasının talihsiz bir durum olduğunu söyleyen Şimşek, “Maalesef programın içeriği çok tartışılmadı. Daha çok bu vergi düzenlemeleri ön planda oldu. O talihsiz bir durum. Ama inanıyorum ki bu program incelenirse, ayakları yere basan, ilgili tedbirlerin meclise sunulduğu, reformların yapılmaya başlandığı güçlü bir program olduğu çok net bir şekilde görülecek" dedi. 

Hafta ortasında başlayan yoğun temaslarının son derece olumlu geçtiğini belirten Şimşek, bir araya geldiği yüzlerce küresel yatırımcıya, Türkiye’nin ekonomik performansını, reform gündemini ve geleceğini anlatma fırsatı bulduklarını dile getirdi.

Şimşek, IMF-Dünya Bankası toplantıları ve G20 oturumlarından çıkan ana mesajı "şimdi reform yapma zamanı" diyerek özetlerken, "Küresel ekonomide kısa vadede her şey çok iyi görünüyor, yani her şey güllük gülistanlık. Orta vadede tabii her zaman için bir takım riskler var. İşte o risklere karşı küresel olarak küresel ekonominin direncini artırmak için reform ihtiyacı var" değerlendirmesini yaptı.

AB İLE EKONOMİK ZİRVE

Çoklu toplantıların yanı sıra bire bir görüşmelerle, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble gibi birçok muhatabıyla sohbet etme imkanı bulduğunu söyleyen Şimşek, ayrıca Avrupa Birliği (AB) yetkilileriyle verimli görüşmeler yaptığını aktardı.

“AB Komisyonu'nun Ekonomik ve Parasal İşlerden Sorumlu Üyesi Pierre Moscovici’yle de bir araya gelme fırsatımız oldu. Aralıkta Avrupa’yla Yüksek Düzeyli Ekonomik Zirve öngörüyoruz. Bu yönde bir davet var. AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen ve benim eş başkanlığımda, Avrupa Komisyonu üyeleri ve bizim bakan arkadaşlarımızın katılacağı, Türkiye ve AB arasında ekonomik entegrasyonu ve ilişkileri geniş bir şekilde değerlendireceğimiz bir zirve öngörüyoruz.”

Yukarı

Business HT×