BIST 100 86.796 % -0,47
USD/TRY 6,0494 % 0,05
EUR/TRY 6,7523 % -0,37
Piyasalar
86.796
% -0,47
6,0494
% 0,05
6,7523
% -0,37
1,1161
% -0,17
26,10
0,10
1.277,53
% -0,71
72,21
% -0,56
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

UBS'in de favorisi Türk hisseleri

UBS Wealth Management Türk hisseleri için iyimser tarafta yer alıyor

UBS'in de favorisi Türk hisseleri
BLOOMBERG 18 09 2017, 15:10

UBS Wealth Management fon yöneticisi Michael Bolliger’in şu sıralar gelişmekte olan ülkeler arasında iyimser tarafta olamayacağı tek bir ülke var: Güney Afrika.

Güney Afrika Başkanı Jacob Zuma Aralık ayında Afrika Ulusal Kongresi yeni lider seçimi öncesi yargılamalarla boğuşurken bir yandan da eski karısının kendi yerine geçmesi için mücadele veriyor. Ancak Bloomberg anketindeki birçok analist başkan yardımcısı Cyril Ramaphosa’nın liderliği alacağını düşünüyor. Politik kriz nedeniyle Nisan ayında iki ayrı yatırım yapılabilir notunu kaybederek beden ödeyen bir ülke için karmaşa hala bitmiş değil.

UBS Wealth Management’da gelişmekte olan ülkeler biriminde 2 trilyon dolar yöneten Michael Bolliger Dubai’de Bloomberg’e verdiği röportajda "Siyasi kararlar genellikle yatırım kararlarımızda önemli bir rol oynamıyor ancak Güney Afrika, kriz iki çok ayrı şekilde sonlanabileceği için bir istisna" dedi. 

İlk çeyrekte dünyanın en iyi performans gösteren para birimlerinden biri olan Rand, yılın genelinde gelişmekte olan ülkelerin arasında bu yıl ilk 10’da değil.

"TÜRKİYE'DE BÜYÜME HİKAYESİ VAR"

Bolliger Rand ve hisse senetlerinde ağırlık azaltmaktan yana. "Siyasi durum, büyüme ve büyüme beklentileri üzerinde etkili olmaya devam edecek" diyen Bolliger, "Cyril Ramaphosa ya da başka bir piyasa dostu liderin kazanarak yeni ANC lideri oduğu senaryoda, rand kolayca 12.50 (ABD doları) ya da daha düşük bir seviyeye ralli yapabilir, hisse senetleri ise güçlü yükseliş yaşar" değerlendirmesini yaptı. 

Türkiye’de büyüme hikayesi gören Bolliger, uzun süredir Türk lirası ve hisse senetleri üzerinde pozisyon artırılması tarafında yer alıyor. Bolliger, Türk ekonomisinin sürdürülebilir bir şekilde yüzde 4,5-5 oranında büyüyebileceğini düşündüklerini, EMEA’da benzer şekilde yüksek bir büyüme sağlayacak pek çok ülke olmadığını belirtti. 

Bolliger, cazip bir temettü getirisi ödeyen ve gelişmekte olan birçok piyasayla kıyaslandığında iyi değerlemelerde bulunan ruble ve hisse senetleri üzerinde ağırlık artırma yönünde. Fon yöneticisi, "Rusya’nın hisse senedi piyasasını seviyoruz çünkü ekonominin sonunda zor bölümü geride bıraktığını düşünüyoruz. Önümüzdeki Mart ayında seçimler yapılacak. Putin’in seçimler öncesinde ekonomik ivmenin bozulmadan devam etmesini sağlayacağına inanıyoruz" diye konuştu. 

Yukarı

Business HT×