BIST 100 86.796 % -0,47
USD/TRY 6,0596 % 0,14
EUR/TRY 6,7708 % 0,35
Piyasalar
86.796
% -0,47
6,0595
% 0,13
6,7710
% 0,35
1,1167
% 0,07
26,10
0,10
1.278,12
% 0,05
73,04
% 1,15
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Gedikli: Arkadaşımız biraz tecrübesiz

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli: Arkadaşımız biraz tecrübesiz

Gedikli: Arkadaşımız biraz tecrübesiz
13 09 2017, 13:06

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem'in tecrübesiz olduğunu ifade etti.

Habertürk TV'de konuşan Gedikli, Ertem'in "Kur seviyesine düşük demek yanlış" açıklaması için "Arkadaşımız biraz tecrübesiz" dedi.

Gedikli, düşük kura karşı duruşta ve bu noktada Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem'den ayrışıyor.

"YATIRIMCILAR VE SICAK PARACILAR"

Gedikli, canlı yayından sonra Twitter hesabından yaptığı bir açıklamada da "Yatırımcılarla (Sayın Cumhurbaşkanımızın da savunduğu) sıcak paracılar arasındaki tartışma,fikir tartışması olur,herkes aynı düşünemez" dedi.

"FAİZİN AŞAĞI GELMESİ KURU YÜKSELTMEZ"

Gedikli, Türkiye'nin yüksek faiz düşük kur döngüsüne sokulmak istendiğini söyledi. Ayrıca Gedikli, "Faizin aşağı gelmesinin kuru yükselteceğini zannetmem." dedi.

Gedikli, Kredi Garanti Fonu (KGF) konusunda da ortak bir dil oluşması gerektiğini belirtti.

GEDİKLİ STRATEJİST ASH'E DE YANIT VERDİ

Gedikli'nin açıklamalarının ardından Bluebay Stratejisti Timothy Ash Twitter hesabından bazı paylaşımlarda bulundu. İlk paylaşımında Ash, Gedikli'nin paralel bir evrende yaşadığını söyledi. Gedikli, bunun üzerine Türkçe, "Sayın Ash Avrupa'da uygulanan negatif faiz de mi PARALEL EVRENDE gerçekleşiyor? Dünya'da faizi konuşmaktan daha önemli ekonomi sorunları var" karşılığını verdi. 

Bu yorumun üzerine Ash, deflasyonist bir dünyada Türkiye'nin enflasyonunun yüzde 10,7 olduğunu, dolayısıyla sıkılaşmaya ihtiyaç olduğunu belirtti. Gedikli buna cevaben de gerçekleşen enflasyon değil beklenen enflasyona göre hesap yapılması gerektiğine dikkat çekti. 

Son mesajında Ash yabancıların Türk Lirası'nı desteklediğini, Türklerin ise Türk Lirası'nı sattığını, faizlerin inmesi durumunda Türk Lirası'nın çökeceğini belirtti. Gedikli de "Yabancılar şahıslara değil Türkiye'nin sağlam alt yapısı,genç nüfusu ve üretimpotansiyeline geliyorSn Erdoğan bile şahıslar değil ülke diyor" ifadelerini kullandı. 

CEMİL ERTEM'DEN YENİ PAYLAŞIMLAR

Gedikli'nin Habertürk TV canlı yayınında söyledikleri ve Twitter'daki paylaşımlarından bir süre sonra Cemil Ertem Twitter hesabından yeni paylaşımlarda bulundu. 

Ertem şunları söyledi: 

1) Türkiye ekonomisinin hedefleri, bu hedeflere için geliştirilecek araç ve politikalarda savunduğumuz görüşler çok nettir. 

2) Konjonktüre bağlı olarak, teoriye dayanan bazı söylemlerden kimse fikir ayrılığı gibi gereksiz tartışma alanları açmasın.

3) TR,yüksek faiz,gereksiz değerli TL oluşturan yanlış ekonomi-politikalarından çok çekmiştir.Bu konuda "hepimizin" görüşü ve duruşu nettir.

4)"Dalgalı kur rejiminde kur seviyesi tartışmak yanlış"cümlesi, teorik bir üst cümledir. Bu cümle hiç bir yere gönderme yapmıyor.

 

İKİ KARŞIT GÖRÜŞ

Daha önce Ertem, "Dalgalı kur rejimi uyguladığımız için kur seviyesine düşük ve bu seviye tehlikeli demek yanlış" demiş ve "KGF uygulaması devam edecek; bunun tartışılmasına gerek yok" açıklamasında bulunmuştu. Gedikli ise hafta başındaki açıklamasında, "Bizde kurların daha aşağı gitmesi riskli çünkü ihracatı zora sokar, şirketlerin karlılığı düşer, bu da istihdam sorununu doğurur" demişti.

 

 

 

Yukarı

Business HT×