BIST 100 86.072 % 1,74
USD/TRY 6,0802 % -0,31
EUR/TRY 6,8436 % -0,14
Piyasalar
86.072
% 1,74
6,0802
% -0,31
6,8436
% -0,14
1,1210
% 0,24
25,74
-0,18
1.284,93
% 0,12
68,69
% 1,37
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

"Varlık Fonu'nu yeniden organize etmemiz şart"

Kazakistan ziyareti öncesi konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Varlık Fonu'nda hedeflenen sürecin gerçekleşmediğini söyledi

Erdoğan'dan Varlık Fonu ve Zafer Çağlayan hakkında kritik açıklamalar
BUSINESSHT 08 09 2017, 12:42

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan'a resmi ziyareti öncesi İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, Mehmet Bostan'ın Varlık Fonu CEO'luğundan alınmasıyla ilgili "Varlık Fonu'nda hedeflenen süreç ne yazık ki olmadı" yorumunu yaptı.

Cumhurbaşkanı "Varlık Fonu'nu bizim yeniden bir re-organize etmemiz şart. Kazakistan sonrası, sayın Başbakan'la değerlendirip onun da adımını atacağız" dedi. 

ZAFER ÇAĞLAYAN HAKKINDA AÇILAN DAVA

Erdoğan,  New York Güney Bölgesi Başsavcılığı'nın, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'a, ABD'nin İran'a karşı uyguladığı ambargoyu delme suçlamasıyla açtığı dava hakkında "Atılan bu adım siyasidir" yorumunu yaptı.

ABD'nin bu konuyu gözden geçirmesi gerektiğini söyleyen Erdoğan, "Bu işlerin arkasından çok pis kokular geliyor. Rıza Zarrab olayı da öyledir, Halkbankası'nın Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Aslan ile ilgili konu da öyledir.Washington'da büyükelçiliğimiz önünde PKK terör örgütü mensuplarının bize saldırıyor gibi bir hava içerisine girdiğinde Amerikan güvenlik güçlerinin herhangi bir tedbir almaması da bu pis kokunun bir ifadesidir.O olayla ilgili benim korumalarım hakkında soruşturma açtılar."

NEYLE SUÇLANIYOR?

Başsavcılık, Çağlayan'ın yanı sıra , eski Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan, Genel Müdür Yardımcısı Levent Balkan ile Abdullah Happani hakkında da dava açtı.

İddianamede eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve öteki sanıkların uluslararası para işlemleri hakkında "yalan bildirimde bulundukları" öne sürüldü.

İddianamede ABDnin İrana karşı uyguladığı "ambargoyu delmek için kurulan şebekenin elemanı" olarak gösterilen Çağlayan’a, "İran ambargosunu delmek için ABD yönetimi yetkililerine yalan söyleme, milyonlarca dolarlık yasadışı işlemlerle bağlantılı fonları aklama; bu işlemlerin asıl niteliğini gizleyerek çeşitli finansal kurumları aldatma" suçlamaları yöneltildi.

Yukarı

Business HT×