BIST 100 100.647 % 0,50
USD/TRY 5,2834 % 0,05
EUR/TRY 6,0001 % -0,24
Piyasalar
100.647
% 0,50
5,2834
% 0,05
6,0001
% -0,24
1,1348
% -0,32
18,20
0,00
1.278,82
% -0,30
60,46
% -1,11
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Sanayici Amerikan modeli KDV istiyor

KDV'de İngiliz modeline geçiş için çalışmalar devam ederken, sanayicinin istediği ABD modeli

Sanayici Amerikan modeli KDV istiyor
DÜNYA 23 08 2017, 08:03

Katma Değer Vergisi'nde (KDV) İngiliz modeline geçiş için çalışmalar devam ederken, sanayicilerden ABD modeli önerisi geldi.

ABD sisteminde sadece nihai tüketicilere malların satılması aşamasında KDV alınıyor, üretim süreçlerinden bu vergi yer almıyor.

Sanayiciler, bu yolla kayıt dışılığın azalarak, vergi kaybının da önüne geçilebileceği vurgulayor ve devlette biriken KDV iade stoğunun da piyasada dönebileceğine dikkat çekiyor.

"BİR DÜZELTME BAŞKA BİR YERİ BOZUYOR"

Dünya'nın haberine göre İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkan Yardımcısı İrfan Özhamaratlı, KDV sisteminde herhangi bir düzeltme yapmaya kalkıldığında başka bir yerden bozulduğuna işaret ederek, "Konfeksiyon yan sanayinden talep geldi KDV'lerin düşmesi için. Maliye Bakanlığı da olumlu yaklaştı fakat sonra bazı insanlar ise 'yüzde 18'le ham maddeyi alıyorum, şimdi malı yüzde 8'le satmaya başladım' diye yakındılar" dedi. KDV'de devletin gelir kaybı olmayacak şekilde tek oran uygulanması gerektiğini kaydeden Özhamaratlı, Maliye ekibinin yarısının KDV konusunda çalıştığını dile getirdi. ABD'deki gibi sadece nihai tüketiciye satış üstünden vergilendirme sistemine geçilmesi halinde herkese kazandıracağını savunan Özhamaratlı, naylon faturaların ortadan kalkacağını ve kayıt dışının azalacağını anlattı.

"İŞ ÇOK KARIŞTI"

İSO Başkan Yardımcısı Adnan Dalgakıran da KDV konusunun çok karmaşık hale geldiğini ifade etti. İş dünyasının yanlış bir istekte bulunduğunu vurgulayan Dalgakıran, "KDV indirimlerinin ardından malı yüzde 8 vergiyle satıp, ham maddeyi yüzde 12 ile alma gibi durumlar ortaya çıktı. Bu da şirketlerin devletten alacakları KDV iadelerini artırdı" dedi. KDV sisteminin sadeleştirilmesi gerektiğine vurgu yapan Dalgakıran, ABD sisteminin en doğru sistem olabileceğine dikkat çekti. Tüm aşamaları kontrol etmek yerine sadece son satış aşamasının takip etmenin çok daha kolay olacağını kaydeden Dalgakıran, bu sistemin kayıt dışılılığa darbe vuracağını belirtti.

"FİNANSMAN İHTİYACI AZALIR"

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, üretim üzerindeki her türlü yükün kalkmasının olumlu olacağını söyledi. Özellikle finansman ve faiz yükünü üreticinin üzerinden kaldırmakta fayda olduğunu dile getiren Eroğlu, KDV'nin üretimden alınmaması doğrudan finansman ve faiz yükünün azalmasına sebep olacağının altını çizdi. Bu şekilde haksız rekabetin önüne geçileceğini vurgulayan Eroğlu, şunları anlattı:

"Aynı sektördeki merdiven altı üretim yapan firmalarla , ciddi üreticilerin rekabete aynı noktadan başlamasını sağlar. Böylece haksız rekabetin önüne geçer ve kayıt dışı çalışan firmaların büyümesinin önü açılır. KDV aslında tüketim üzerinden alınması gereken bir vergidir. Her ne kadar tüketimden alınan bir vergi olsa ve ödeyeceği vergiden mahsup yapsa da finansman ayağı üretimin üzerinde bir yüktür. Bu haliyle üretime de yük olan bir dolaylı vergi haline gelmiştir. Üretimden KDV alınmaması, ithalat aşamasında üretici üzerine yüklenilen KDV'yi ortadan kaldıracağından sektörümüz açısından da finansman ihtiyacını azaltır."

"ÜRETİCİNİN PARASI CEBİNDE KALIR"

TESK Başkanı Bendevi Palandöken de önerilen sisteme geçilmesi halinde, üreticilerin parasının cebinde kalacağını ve bu yolla fiyatların aşağı inebileceğini, üretimdeki katma değerin daha net ortaya çıkabileceğini de söyledi. Palandöken ayrıca sistemin vergi kaybının da önüne geçebileceğini vurguladı.Yukarı

Business HT×