BIST 100 100.141 % 0,00
USD/TRY 5,2961 % 0,27
EUR/TRY 6,0405 % 0,41
Piyasalar
100.141
% 0,00
5,2964
% 0,25
6,0388
% 0,37
1,1386
% 0,02
18,20
0,00
1.283,25
% 0,04
60,73
% -0,67
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Karsan'ın Finlandiya yatırımında merak edilenler

Karsan CEO’su Okan Baş: MaaS Global’e yatırımın karşılığını en iyi biçimde alacağımıza inanıyoruz

Karsan'ın Finlandiya yatırımında merak edilenler
DÜNYA 14 08 2017, 08:44

Karsan'ın Finlandiyalı mobilite servis operatörü MaaS Global yatırımı hakkında yeni bilgiler paylaşıldı.

MaaS Global, toplu taşıma ile bireysel ulaşımı entegre eden çözümler getiriyor. Toplu taşıma projelerine odaklanan Karsan'ın da bu yatırımla kent içi ve kentler arası ulaşım sahasında dünyanın her tarafında ulaşım hizmeti sunma konusunda rekabet avantajı sağlaması bekleniyor.

Dünya'ya konuşan Karsan CEO’su Okan Baş, “Önemli hissedarlarından olduğumuz MaaS Global, dünyanın bu alanda faaliyet gösteren ilk şirketi. Ulaşım sistemini çok daha etkin hale getirmeyi hedefleyen ve uygulamaya konmasında etkin ana oyunculardan biri olan MaaS Global’e Karsan olarak ilk yatırım yapan otomotiv şirketi olduk. MaaS’ın ardında yatan temel fikir, bireylerin günlük mobilite ihtiyaçlarını kullandıkça ödeme veya aylık abonelik çözümü ile bir uygulama üzerinden tesis etmek. Bu minvalde yapılan global araştırmalara baktığımızda 2030 yılına kadar küresel mobilite çözüm pazarının (MaaS) bir trilyon doları aşacağı tahmin ediliyor. Hızla büyüyen pazara ilk giren Finli şirketin geleceği son derece parlak ve umut vaat ediyor. MaaS Global’e yatırımın karşılığını en iyi biçimde alacağımıza inanıyoruz” dedi.

WHIM APP NEDİR?

MaaS Global, farklı ulaşım çözümlerini bir arada sunan yenilikçi bir ulaşım platformu oluşturmak üzere kuruldu. Şirket, ‘Whim’ adı verilen dijital uygulaması üzerinden müşterilerin ulaşım ihtiyaçlarına göre belirlenmiş toplu taşıma, e-taksi çağırma ve otomobil kiralama hizmetlerini kapsayan aylık bir abonelik paketi satın almalarını sağlıyor.

Otoparklar, otobüsler, özel araçlar, trenler, ödeme sistemleri yani kısaca bütün ulaşım sistemleri birbirine bağlı bir sistem içinde işliyor ve ulaşım ihtiyacı olan bütün bireylere özel çözümler sunuyor. Şu an için Helsinki’de faal olan uygulamanın kapsama alanının bu yıl Avrupa’nın en önemli üç kentinde daha devreye alınması planlanıyor.

İSTANBUL'DA ÇALIŞACAK MI?

Yatırımı değerlendiren Baş, şirketin Türkiye’de, özellikle de trafik sıkışıklığından bunalan İstanbul’da faaliyet gösterip göstermeyeceği konusunda bir açıklama yapmadı. Ancak, Karsan’ın bunu hedefl ediği, ilk fırsatta uygulamanın kullanıma sunulacağı tahmin ediliyor.

Karsan'ın MaaS Global'de yüzde 17,53 hisseye denk finansal yatırımı bulunuyor. Diğer ortaklar Toyota, Transdev ve Veho.

Yukarı

Business HT×