BIST 100 95.672 % 0,27
USD/TRY 5,3697 % 0,64
EUR/TRY 6,1311 % 0,77
Piyasalar
95.605
% 0,20
5,3709
% 0,65
6,1331
% 0,79
1,1389
% -0,04
18,22
0,00
1.292,50
% -0,09
61,10
% -0,36
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Kâr kaybı sigortasında ne bilmelisiniz?

İşletmeler kâr kaybı sigortasıyla hangi riskler için güvence sağlayabilir?

Kâr kaybı sigortasında ne bilmelisiniz?
DÜNYA 02 08 2017, 07:32

Sigortacılıkta son dönemde öne çıkan branşlardan biri “kâr kaybı” sigortaları.

Bu sigortayla bir işletmede yangın ve diğer riskler sonucu meydana gelen maddi hasarlar, yangın poliçesi ile karşılanırken, hasarın gerçekleşmesi nedeniyle işin durmasından doğacak; ciro düşmesi, masraf artışı ve benzeri kayıpları sigortasıyla tazmin ediliyor.

Yılın ilk 6 ayında bu branşta prim üretimi yüzde 50,3 artarak 117,4 milyon liraya ulaştı. 2016 yılında ise toplam üretim 146,1 milyon lira

KREDİTÖRLERDEN TALEP GELİYOR

Dünya'ya konuşan Allianz Türkiye CEO'su Aylin Somersan Coqui standart mühendislik riskleri, yangın ve ek teminatlarıyla birlikte kâr kaybı sigortalarına ilişkin taleplerde de artış gözlemlediklerini belirtti. Özellikle banka kredileriyle ilişkili satın almaların sigorta sektörü genelinde daha aktif rol oynamasıyla beraber kreditörler, teminat kapsamına kâr kaybı teminatının da dahil edilmesini talep ediyor.

İlk 6 aylık prim üretimindeki artışı da yorumlayan Somersan Coqui, “İlk 6 aylık üretimde yüzde 50 oranındaki yüksek artışın sebepleri arasında, sigorta şirketleri arasında koasürans yolu ile yazılan birkaç büyük hacimli işin 1 yıldan uzun süreli yenilemelerinin bu döneme denk gelmesinin etkisi bulunuyor” dedi.

ÖNE ÇIKAN SEKTÖRLER

Kâr kaybı sigortasının şirketlerin kârlılığının sürekliliği açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Somersan Coqui, bu sigortanın olası bir yangın veya inşaat-montaj, makine kırılması ve elektronik cihaz risklerini kapsayan mühendislik branşında yaşanabilecek kâr kayıplarını teminat altına aldığını hatırlattı. Üst Yönetici şöyle devam etti:

"Daha açık bir dille kâr kaybı teminatıyla bir ticari faaliyetin yürütülmesinde kullanılan taşınır ve taşınmaz değerlerde, yangın veya mühendislik sigorta sözleşmeleri kapsamında teminat altına alınan risklerin gerçekleşmesi ile ortaya çıkan hasar ve kayıplar sonucu, ticari faaliyetin kısmen ya da tamamen durması nedeniyle oluşan kâr kayıpları, sigortacı tarafından teminat altına alınıyor. Sigorta şirketleri hasarın meydana geldiği andan, ticari faaliyetin durma veya aksamasının tamamen giderildiği ana kadar geçecek süre içinde ve poliçede belirtilen azami tazminat süresini aşmamak kaydıyla, meydana gelecek kâr kaybından sorumlu oluyor. Kâr kaybı sigortası yaptıran şirketlerin özellikle bir sektörde yoğunlaştığını belirtmek çok mümkün değil. Ancak üretim ve enerji sektörlerinin öne çıktığını ifade edebiliriz. Genellikle büyük ölçekli şirketler ile yabancı ortaklı firmalar poliçe yaptırmayı tercih ediyor."

 

Yukarı

Business HT×