BIST 100 98.685 % 0,74
USD/TRY 5,3508 % 0,52
EUR/TRY 6,0811 % 0,41
Piyasalar
98.690
% 0,75
5,3493
% 0,48
6,0801
% 0,42
1,1359
% -0,09
18,10
0,06
1.284,03
% 0,28
62,25
% -0,78
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Yabancı bankalar elini taşın altına koyuyor mu?

Türkiye'de aktifleri sektörün yüzde 41'ine ulaşan yabancı bankalar Türk ekonomisinin dinamizmini destekliyor mu?

Yabancı bankalar elini taşın altına koyuyor mu?
BUSINESSHT 28 07 2017, 16:16

2000'li yıllarda Türkiye ekonomisinin büyüme potansiyeli, kişi başına düşen gelir ve artan nüfus projeksiyonu yabancı bankaların iştahını kabarttı. Bu çerçevede Türkiye'ye gelen yabancı bankalar özellikle yeni ürün ve teknolojilerle bireysel tarafa yöneldi. Fakat Türkiye'de bankacılık sektörünün 2000'li yıllardaki kurumsal taraftaki dinamizmin de katkısıyla yabancı bankalar kendilerini kurumsal alana daha çok yönelmek durumunda buldu. 

Burgan Bank Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erten, "Yabancı bankalar Türkiye'de kurumsal tarafta taşını elin altına koydu mu?" sorusuna karşılık yabancıların Türkiye'de satın aldığı bankaların odaklandığı alanlardaki stratejiyi sürdürdüklerini belirtti. Erten, yabancı ortaklıklardan sonra bankaların Türkiye'nin ihtiyaçlarına cevap vermeye devam ettiklerini ifade etti. 

Deniz Yatırım Bankacılık Analisti Sadrettin Bağcı'ya göre ise bireysel için gelen yabancılar zamanla kurumsal bankacılığa ağırlık vermek durumunda kaldı. Bağcı, "Yabancılar demografik yapı, nufus artış hızı, gelir dağılımı iyileşmesi hikayesi ile bireysel tarafa daha fazla ağırlık vermek düşüncesi ile geldiler. Ama zorunluluktan kurumsala daha fazla ağırlık vermek zorunda kaldılar. Yabancı bankalarda BDDK haftalık verilerine göre 2011 sonundan bu yana yüzde 34'lük bileşik yıllık büyüme var. Tüketici kredilerinde yüzde 25, kredi kartlarında ise yüzde 17'lik bir büyüme söz konusu. Bir kısmını kurumsal kredilerdeki kur farkına yedirsek dahi bireysel taraftaki büyüme daha zayıf görünüyor." değerlendirmesini yaptı. 

2000'Lİ YILLARDA YABANCI İLGİSİ ARTTI

Türkiye küresel bankaların odaklandığı önemli bir pazar konumunda. Dünyanın önde gelen bankalarının Türkiye'de tümüyle sahip olduğu bankalarla birlikte, hissedar olduğu birçok banka bulunuyor.

Özellikle Avrupa Birliği ile Türkiye'nin yakınlaşmasının ardından 2000'li yıllarda Türkiye'ye küresel bankaların daha çok rağbet gösterdiği görüldü. Bu yıllarda Türkiye'ye birçok yeni banka gelirken, o dönemde burada bulunan yabancılar ise faaliyetlerini geliştirdi. 

Burgan Bank Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erten, Türkiye'nin Avrupa Birliği müzakerelerinin başlamasıyla yabancıların Türk bankalarına ilgisinin arttığını belirtti. Erten, bu dönemden sonra Türkiye'de faaliyette bulunmayan bankaların bu dönemde bankacılık sektöründe hisse almaya ve sektöre girmeye başladığını ifade etti. 

Bugün toplam aktifler, krediler ve mevduatlar gibi temel göstergelere bakıldığında Türkiye bankacılığında yabancı sermayeli bankaların önemli bir ağırlığa ulaştığı görülüyor. 

Türkiye Bankalar Birliği'nin verilerine göre yabancı sermayeli bankaların toplam aktiflerdeki payı 2016 sonu itibariyle yüzde 41,3 olarak gerçekleşti. Bu bankaların toplam kredilerdeki payı yüzde 39'a yakın olurken, mevduatlardaki payları ise yüzde 41'e yakın oldu.

2008 yılında Türkiye bankacılık sektöründe bu bankaların toplam aktiflerdeki payı yüzde 37'ler civarındaydı. O dönemden bu yana bu bankalar Türkiye'deki ağırlığını 4 puan artırdı.

 

2000'Lİ YILLARDA ÖNE ÇIKAN SATIN ALMA VE BİRLEŞME İŞLEMLERİ

2000'li yıllarda Türk bankacılık sektörü yabancı birleşme ve satın alma işlemleri bakımından oldukça hareketli bir dönem geçirdi. Bu yıllardaki öne çıkan işlemleri şöyle sıralamak mümkün.

2001

HSBC, Demirbank'ı devraldı 

2006

Denizbank Belçikalı Dexia'ya satıldı

Finansbank National Bank of Greece tarafından satın alındı

2008

Hollandalı ING Oyak Bank'ı devraldı

2011

BBVA, Garanti'deki payını yüzde 25'e çıkardı 

2012

Dexia Denizbank'ı Rus Sberbank'a devretti    

Bank Audi, Odea Bank ile Türkiye'ye girdi. 

2013

Alternatifbank Katarlı The Commercial Bank'a satıldı.  

Eurobank Tekfen Burgan Bank'a devroldu

2014

ICBC Türkiye pazarına geldi

2016

Katarlı QNB Finansbank'ı satın aldı

2017

BBVA'nın Garanti Bankası'ndaki payı yüzde 49,85 oldu.  

PROFİL DEĞİŞTİ

2000'li yılların başında Türkiye'ye Avrupalı bankaların yoğun ilgi gösterdiği görülürken 2008 finansal krizi sonrası bu bankalar yeniden yapılandırma sonrası, Türkiye'de sahneyi Ortadoğulu bankalara bıraktı. 

Türkiye'ye ilgi gösteren yabancı profilinde zamanla bir evrim yaşandığına dikkat çeken Mehmet Erten önceleri Avrupa bankalarının Türkiye'ye geldiğini, 2008 krizi sonrasında Türkiye'de profilin değiştiğini, kriz dolayısıyla Avrupalı bankaların küçülmesiyle Ortadoğulu bankaların Türkiye pazarına daha çok yöneldiğini belirtti. 

TÜRKİYE'DE BANKALAR 2010'DAN SONRA DAHA UCUZA GİDİYOR

2000'li yıllarda Türkiye'de yabancıların bankacılık serüveninde ilgi çekici unsurlardan birisi de çarpan değerlerinde yaşanan erozyon oldu. 

Son büyük satış olan Finansbank'ın Katarlılara satışında çarpan 1 seviyesine yakın gerçekleşti. Çarpan oranının bu seviyede gerçekleşmesi Finansbank'ın ucuza gidip gitmediği konusunda soru işaretleri yaratmıştı. Zira Hüsnü Özyeğin Finansbank'ı National Bank of Greece'e (NBG) sattığında bu çarpan oranı 3,8 civarındaydı. Bu çarpan dikkate alındığında bankanın satış fiyatının yaklaşık 5,5 milyar dolar olarak gerçekleşmesi gerekiyordu. Fakat ortaya çıkan rakam yaklaşık 3 milyar dolar oldu. 

Çarpan oranlarının düşüş göstermesi sadece Finansbank'ta değil Türk bankacılık sektörünün genelinde görülen bir eğilim olarak dikkat çekti. 2006 yılında bankaların çarpanları oldukça yüksekken, bu oran 2015'in sonunda ortalama olarak 0,9 seviyelerine geldi.

O dönemdeki satışları hatırlatmak gerekirse Dexia, Denizbank'ı 2006 yılında 3.9 çarpanla satın almıştı, Citi, Akbank hisselerini satın aldığında çarpan 2.98 idi. EFG Eurobank ise Tekfenbank'ı 3.68 çarpan ile almıştı. 

2010'dan sonra yaşanan satışlarda çarpan oranları 3 seviyelerinden 1,5 seviyelerine geriledi. Örneğin Dexia, 3,9 çarpanla aldığı Denizbank'ı Sberbank'a sattığında bu rakam 1.3 ile sattı. Citi'nin Akbank hisselerini sattığı çarpan 1'lere kadar gerilemişti.  

Yukarı

Business HT×