BIST 100 98.455 % 1,69
USD/TRY 5,3243 % -0,27
EUR/TRY 6,0497 % -0,72
Piyasalar
98.455
% 1,69
5,3243
% -0,27
6,0497
% -0,72
1,1364
% -0,25
18,19
0,00
1.282,11
% -0,77
62,70
% 2,48
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Erdoğan: Hiçbir Alman şirketi hakkında başlatılan soruşturma yoktur

Cumhurbaşkanı Erdoğan, basında çıkan haberleri yalanlayarak Türkiye'de faaliyet gösteren hiçbir Alman şirketi hakkında başlatılan bir soruşturma olmadığını söyledi

Erdoğan: Hiçbir Alman şirketi hakkında başlatılan soruşturma yoktur
BUSINESSHT 21 07 2017, 15:29

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çırağan Sarayı'nda düzenlenen "İstanbul İkitelli Şehir Hastanesi Kredi Anlaşması İmza Töreni"nde konuştu.

Dünden beri devam eden Türkiye-Almanya gerilimini değerlendiren Erdoğan, "Alman Dışişleri Bakanı'nın ülkemize yatırım yapan şirketleri ürkütmeyi amaçlayan beyanlarını kınıyorum" dedi. 

Milli İstihbarat Teşkilâtı yetkilileriyle de konuştuğunu söyleyen Erdoğan, şu ana kadar hiçbir Alman şirketi ile ilgili başlatılan bir soruşturma ya da araştırmanın olmadığını vurguladı. Erdoğan, "Şirketlerin kara listeye alındığını iddiasını ortaya atanları, bunu ispata davet ediyorum" dedi. 

"Ülkeler dedikodularla yönetilemez" diyen Cumhurbaşkanı, "Almanya kökenli şirketler ülkemizde en rahat çalıştığımız özel bir yere sahiptirler" diye konuştu. Erdoğan, "Alman firmalar bugüne kadar nasıl güvence altındaysa bundan sonra da o şekilde güvence altında olacak" ifadesini kullandı. 

"Almanya kendine çekidüzen vermelidir" diyen Erdoğan, "Kendi yargıları ne kadar bağımsızsa bizim yargımız onlardan daha bağımsız" şeklinde konuştu.  

NİHAT ZEYBEKCİ DE LİSTEYİ YALANLADI

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de Alman şirketleri ile ilgili kara liste çalışmasını yalanladı. 

Ekonomi Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: 

“Son günlerde maalesef Alman medyasında çıkan bazı haberler, gazetecilik ilkeleri ve ahlakıyla hiçbir şekilde örtüşmemekte, kadim köklere sahip Türk-Alman dostluğuyla en ufak bir şekilde bağdaşmamaktadır. Söz konusu haberler yalan haberlerdir ve bu yalan haberleri üretmekteki kasıt kamuoyunca sorgulanmalıdır. Şunu özellikle belirtmek isterim ki Türk Makamları tarafından, teröre destek veren firmalara ilişkin bir liste hiçbir zaman Alman Makamlarına iletilmemiştir.  

Bu mesnetsiz ve yalan haberlerin esas amacının; siyasi ve ticari düzlemde oldukça sağlam bir zemin üzerinde yer alan Türk-Alman ilişkilerini zedelemek olduğu aşikârdır. Bölgesinin refah ve kalkınmasına ciddi katkılar sunan iki ülkenin arasında suni bir kriz çıkarmaya çalışanlar; şunu çok iyi bilsinler ki, geçmişte olduğu gibi yarın da sükût-u hayale uğrayacaklar. Biz, ülkemizde üretim yapan, katma değer üreten ve istihdam yaratan dostlarımızın, dün yanında olduğumuz gibi yarın da daha güçlü bir şekilde yanında var olmaya devam edeceğiz.

Altını kalın bir şekilde çizerek ifade etmek isterim ki, ülkemizde yatırım yapan tüm yabancı girişimcileri bizden biri olarak kabul ediyor, bu ülkeye değer katan ekonomik aktörler olarak onları Türk firmaları ile eşit olarak değerlendiriyoruz. Dolayısıyla bu art niyetli ve yalan iddialara verilecek en iyi cevap, Hükümetimizin yatırım ortamını iyileştirme yolunda 15 senedir uygulaya geldiği reformlara ve bu süre zarfında ülkemize giriş yapan 185 milyar doları aşkın doğrudan yatırıma işaret etmek olur.

Şu anda ülkemiz ile ciddi yatırım ilişkileri içerisinde olan Alman dostlarımız bulunmaktadır. Biz Alman dostlarımızın karşılaştığı sorunlara daima çözüm getirme, onların tabi olduğu iş yapma ortamını geliştirme ve karşılıklı menfaatlerimiz için en uygun kararları alma gayreti içerisinde olduk. Bu politikamızı bundan sonra da muhafaza edeceğiz. Son dönemlerde hangi karanlık amaca hizmet ettiği son derece sarih olan yalan haberler, bu yöndeki irademizi ve vizyonumuzu asla değiştiremez.

Almanya ve Türkiye, karşılıklı menfaatlerini en üst düzeye çıkarmak adına ikili ekonomik ve ticari temaslarını her zamanki ciddiyetle sürdürmektedir. Türkiye ile bir bakıma kader ortaklığı yapan, Türkiye’de katma değer üreten ve istihdam yaratan Alman dostlarımızı hiçbir zaman Türk firmalarından ve diğer yabancı yatırımcılarımızdan ayırmadık. Böylelikle, bir takım kısır, vizyonsuz ve art niyetli siyasi tartışmalar ve mesnetsiz haberlerle bugüne kadar elde ettiğimiz kazanımların kaybına asla izin vermeyeceğimizi belirtir, kamuoyunun bilgisine sunarız.” 

 

Yukarı

Business HT×