BIST 100 95.411 % 0,00
USD/TRY 5,3584 % 0,41
EUR/TRY 6,1152 % 0,49
Piyasalar
95.411
% 0,00
5,3584
% 0,41
6,1152
% 0,49
1,1385
% -0,08
18,22
0,00
1.291,65
% -0,16
61,00
% -0,52
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

AMB toplantısından önce okunması gereken kulis

AMB tahvil alımlarını sonbaharda azaltmak için çalışmaya başladı

AMB toplantısından önce okunması gereken kulis
BLOOMBERG 19 07 2017, 09:10

Avrupa Merkez Bankası (AMB) yaz tatilinden döndükten sonra değerlendirilmesi gerekecek olan teşvik planları üzerinde sessizce çalışmaya başladı.

Konuya yakın Euro Bölgesi yetkililerine göre AMB, Eylül’deki faiz toplantısı öncesinde, niceliksel genişlemenin gelecekteki yönü üzerindeki senaryoları inceliyor. Yetkililer, konu henüz kamuoyu ile paylaşılmadığı için isimlerinin yayınlanmasını istemedi. İletişim kurulan bir AMB sözcüsü yorum yapmatı reddetti.

Yürütülen çalışmalar, tahvil alım programına ilişkin değişikliğinin yakında olacağı anlamına gelmiyor. Çarşamba günü Frankfurt’ta iki gün sürecek bir toplantıya başlayacak olan politika yapıcılar, tahvil alımlarını sona erdirme konusunda henüz resmi görüşmelere başlamadı ve sürece ilişkin kesin bir teklif veya zamanlama ortaya koymadı. Bloomberg’e konuşan yetkililere göre Avrupa Merkez Bankası, politika değişikliğine şu anda geçmeye sıcak bakmıyor.

Yönetim Konseyi üyeleri, dikkatli bir şekilde hareket etmeleri gerektiği konusunda hemfikir. En büyük endişe, yatırımcıların, tahvil alımlarının azaltılacağına ilişkin ilk sinyalle harekete geçmesi ve böylece piyasa faizlerinin hızlıca yükselip bölgenin ekonomik toparlanmasının bundan darbe alması. AMB Başkanı Mario Draghi’nin 27 Haziran’da, Portekiz’in Sintra kentinde yaptığı, reflasyon baskılarının bölgede etkili olduğuna dair açıklaması ile bu piyasa riski, tahvil faizlerinde yaşanan yükselişle de ortaya çıkmıştı. 

PİYASA TEPKİSİ DAHA TEMKİNLİ HALE GETİRİYOR

Üç yetkiliye göre piyasa tepkisi, bazı politika yapıcıları daha temkinli yaptı. Tahvil alımları, mevcut durumda, yıl sonuna kadar aylık 60 milyar euro (69 milyar dolar) olara devam edecek şekilde planlandı.

Guvernörlere muhtemelen 6 hafta önce Talinn’de düzenlenen son toplantıdan bu yana görünümün fazla değişmediği söylenecek. Ekonomi sağlam bir tempoda toparlanmaya devam etmekle birlikte, enflasyon ve ücretler sınırlı bir ivmelenme ile baskı altında kalmaya devam ediyor. Zayıflayan petrol fiyatları ve güçlenen euro da inceleme altında olacak.

Tüketici fiyatları geçen ay yıllık yüzde 1,3 ile yüzde 2’lik hedefin altında kaldı ve AMB ardarda büyümenin devam eden parasal desteğe bağımlı olduğu açıklamasını yaptı. 

7 Eylül’de yapılacak olan bir sonraki politika toplantısından önceki yedi haftalık boşluk yetkililere, ekonomik gelişmeleri izlemek ve QE için en iyi politikanın ne olduğu hakkında görüşlerini geliştirmek için biraz zaman tanıyacak. Bloomberg tarafından düzenlenen ankete katılan ekonomistler, bir duyuru yapılması için en olası tarihi Eylül toplantısı olarak görüyor ve AMB’nin tahvil alımlarını önümüzdeki yıl başında azaltmaya başlayacağını öngörüyor.

JACKSON HOLE'DA KONUŞACAK

İki yetkili, ön çalışmaların önümüzdeki haftalarda belirleneceğini ve bu çalışmaların tahvil alımlarının azaltılmasına dönük patikayı ve varlık alımlarının, miktarı azaltılarak süresinin uzatılmasını kapsayacağını söyledi.

Draghi, 24-26 Ağustos tarihleri ​​arasında Wyoming’de düzenlenecek olan Fed’in Jackson Hole sempozyumunda, Eylül’deki faiz toplantısı öncesi sinyal verme fırsatı bulacak.

Fed kendi QE programını azaltarak sonlandırma kararı aldığında, bunu Aralık 2013’te, azaltma sürecine başlamadan bir ay önce ilan etmişti. O karar, aylar boyunca süren tartışmalar sonrasında gerçekleşirken AMB, Fed’in tecrübesinin herhangi bir çıkış stratejisinin bilinmeyenlerini zaten çözdüğünü düşünüyor olabilir.

AMB’nin para politikası kurulu, faiz kararları ile tahvil alımlarına ilişkin ayrıntıları Perşembe günü Frankfurt saati ile 13:45’te açıklayacak; Draghi’nin basın toplantısı da 45 dakika sonra gerçekleşecek. 

Yukarı

Business HT×