BIST 100 91.639 % -0,18
USD/TRY 5,3724 % 0,14
EUR/TRY 6,0869 % 0,14
Piyasalar
91.615
% -0,20
5,3724
% 0,14
6,0906
% 0,20
1,1327
% 0,09
21,37
0,00
1.242,76
% -0,04
60,72
% 0,86
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Katar'ın bir numaralı para otoritesi krizi yorumladı

Katar Merkez Bankası Başkanı Şeyh Abdullah Bin Saoud Al Thani, herhangi bir kriz karşısında yeterince nakit rezervlerinin olduğunu söyledi

Katar'ın bir numaralı para otoritesi krizi yorumladı
HABERTÜRK 10 07 2017, 09:57

Katar Merkez Bankası Başkanı Şeyh Abdullah Bin Saoud Al Thani, Körfez ülkelerinin uyguladığı ambargolardan sonrası durum hakkında CNBC'ye konuştu.

Ülke rezervlerinin, kraliyet ailesi varlıkları da dahil olmak üzere Körfez ablukası karşısında sorun yaşatmayacak düzeyde sağlam olduğunu açıklayan Al Thani, "Bu bizim sistemimizin güvenilirliğini gösteriyor. Herhangi bir kriz karşısında yeterince nakit rezervimiz var" dedi.

Aynı zamanda QNB, Harrods ve Kraliyet Varlık Fonu yönetim kurulunda da yer alan Al Thani, Merkez Bankası rezervlerinde 40 milyar dolar ve altın, Katar'ın yerli ve yabancı yatırım fonlarını yöneten Katar Yatırım Otoritesi'nin de nakde dönüştürülebilecek 300 milyar dolarlık varlık olduğunu da söyledi. 

"GİREN PARA ÇIKANDAN ÇOK"

Al Thani, Merkez Bankası'nın ülke vatandaşı olmayan kesime ait fonlarında dışarıya çıkış trendi olduğunu kabul etse de miktarın dikkate değer olmadığını ve dışarı çıkan paradan çok daha fazlasının ülkeye giriş yaptığını belirtti.

IMF başta olmak üzere diğer uluslararası kuruluşlarla işbirliği içerisinde olduklarını vurgulayan Merkez Bankası Başkanı, "Hesaplarımız açık, gelip incelemek isteyene zorluk çıkarmayız" diye konuştu.

"ANLAŞMALARDA SORUN YOK"

Al Thani ayrıca, gaz ve petrol endüstrisiyle olan uzun vadeli anlaşmalarda herhangi bir sorun olmadığını aktardı.  

Piyasalardaki karışıklığa rağmen ekonomistler ise Katar'ın dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğal gaz ihracatçısı olmasına ve düze çıkmak için yeni nakliye rotalarının oluşturulmasına ve planlı üretim artışına dikkat çekiyor. 

RİYALDE DENGESİZ SEYİR

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn'in teröre destek suçlamasıyla 5 Haziran'dan itibaren Katar ile diplomatik ve nakliye bağlantılarını kesmesinin ardından Katar menkul kıymetlerinde zayıflama görülmüş ve spot piyasalarda riyal dengesiz bir seyir izlemekteydi.

Doha ablukayı başlatan ülkelerin suçlamalarını reddederken, uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's bu ay Katar'ın görünümünü stabil yerine negatif olarak güncellemiş ve Suudi Arabistan'ın başını çektiği Körfez ittifakıyla ortaya çıkan diplomatik, ekonomik ve finansal gerilime atıfta bulunmuştu.

Körfez ülkeleri ve Katar arasında Kuveyt'in arabuluculuğunda devam eden görüşmelerden henüz bir sonuç alınmış değil.

Yukarı

Business HT×