BIST 100 90.529 % -0,94
USD/TRY 5,3621 % 0,41
EUR/TRY 6,0681 % -0,13
Piyasalar
90.529
% -0,94
5,3621
% 0,41
6,0681
% -0,13
1,1306
% -0,48
21,35
-0,21
1.239,02
% -0,24
60,28
% -1,90
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Canikli, banka müdürleri ile görüşüyor

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli bugün banka genel müdürleri ile bir araya geliyor

Canikli, banka müdürleri ile görüşecek
BUSINESSHT 07 07 2017, 10:13

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, bugün banka genel müdürleri ile bir araya geliyor. Toplantıya Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut'un da katıldığı belirtildi. 

Görüşme BDDK ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor. 

Ekonomi yönetimi son dönemde bankaların verdiği faiz seviyelerine karşı açıklamalarda bulunuyordu. 

Salı günü özel bir haber kanalında konuşan Canikli, mevduat kapma yarışına izin vermeyeceklerini belirtmişti. 

2017'nin bütününde orta vadeli programda hedefin yüzde 4,4 büyüme olduğunu söyleyen Canikli, yüksek faiz oranlarının istenilen büyüme rakamlarına engel teşkil ettiğini aktardı:

"Üretimin önündeki en büyük engellerden bir tanesi kesinlikle faizdir. Bu durum, enflasyon için de geçerli. Sıkıntı şuaradan kaynaklanıyor: Bankalar mevduat kapma yarışına giriyorlar. Faiz yükseltiyorlar. Bunun hiç kimseye bir faydası yok. Bunu yaptığınız zaman mevduat ya da kaynak miktarı artmayacak. Sadece yer değiştirecek. Dolayısıyla böyle bir yarış yanlıştır. Buna kesinlikle izin veremeyiz. Faizler 2-3 puan yükseldiğinde, bu reel sektör üzerine yüktür. Firmalar bunu nasıl ödeyecek? "

Canikli'nin bu açıklamalarını takiben Merkez Bankası'nın bankaların Hazine'den sorumlu genel müdür yardımcıları ile rutin görüşmeler yapacağı belirtildi. Merkez Bankası bazı bankaların hazineden sorumlu genel müdür yardımcıları ile Ankara’da Çarşamba ve Perşembe günleri bir araya gelecek. Toplantıya en az 4 banka katılacak.

Bu toplantılardan ilki Çarşamba günü gerçekleştirilmişti. 

DÖVİZ SWAPLI MEVDUATA UYARI

Bu sabah geçen habere göre de Merkez Bankası bu görüşmelerde döviz swaplı mevduat konusunda uyarılarda bulundu. 

Bloomberg’e bilgi veren 2 bankacılık kaynağı, Merkez Bankası’nın 5-6 Temmuz tarihlerinde Ankara’da bazı bankaların Hazine’den sorumlu yetkilileri ile yapılan görüşmelerde bankacılara döviz swaplı mevduatlar konusunda rahatsız olduklarını iletildiği kaydetti.

Toplantılara katılan bankacılardan biri, TCMB’nin döviz swap mevduatlarından rahatsızlıklarını ilettiklerini, ayrıca bu işlemlere son verilmesini istedikleri izlenemini aldığını söyledi. Aynı kaynak bu işlemler nedeniyle Döviz Tevdiat Hesapları’nın daha yüksek, TL mevduatların ise daha düşük göründüğünü belirtti. 

 

 

Yukarı

Business HT×