BIST 100 91.584 % -0,24
USD/TRY 5,3764 % 0,21
EUR/TRY 6,0948 % 0,27
Piyasalar
91.542
% -0,28
5,3764
% 0,21
6,0948
% 0,27
1,1327
% 0,09
21,37
0,00
1.244,53
% 0,10
60,55
% 0,58
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Draghi teşviklere devam dedi, euro uçtu

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, Euro Bölgesi'nde ekonominin toparlanma sinyali vermesine rağmen teşviklerin hala gerekli olduğunu söyledi

Draghi teşviklere devam dedi
BLOOMBERG 27 06 2017, 12:50

Avrupa para politikasının patronu, uygulanmakta olan teşvik politikalarına hala ihtiyaç olduğunu belirtti.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, Portekiz'in Sintra kentinde yaptığı konuşmada Avrupa'da ekonominin yukarı yönlü yeni bir aşamaya geçmiş olsa bile trendin devamını sağlayabilmek için Euro Bölgesi'nde devam eden teşviklere ihtiyacın devam ettiğini söyledi.

Bütün sinyallerin Euro Bölgesi'nde güçlenme ve toparlanmanın genişlemesine işaret ettiğini söyleyen Draghi, deflasyonist unsurların yerini enflasyonist unsurların aldığını vurguladı. Bunlarla birlikte enflasyonun kendi kendini sürdürebilmesi için parasal teşviklerin makul ölçüde uygulanması gerektiğini söyleyen Draghi'nin konuşması ile euro da hızlı yükseldi.

Euro başkanın konuşmasının ardından çıkışa geçti ve euro/dolar paritesi 1.255 ile 14 Haziran'dan bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Parite öncesinde 1.1187 seviyesindeydi.

 Draghi, enflasyonu baskılayan faktörlerin geçici olduğunu ancak enflasyonun hedefe geri dönüşünden emin olabilmek için para politikasında sürekliliğe ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Draghi, ECB tarafından merkez bankacılığı konusunda Portekiz’de düzenlenen forumda bir konuşma yaptı. Draghi, bankanın resmi sitesinde yayımlanan konuşmasında finansal krizden yıllar sonra gelişmiş ekonomiler arasındaki ekonomik performansın cansız olduğunu ifade etti.

Şu an ise küresel toparlanmanın sıkılaştığına ve genişlediğine işaret eden Draghi, politika üreticilerinin karşı karşıya olduğu temel sorunun, bu yeni büyümenin sürdürülebilir olmasını sağlamak olduğunu kaydetti.

Draghi, ECB’nin uyguladığı para politikalarının çalıştığına ve enflasyon üzerindeki tüm etkilerinin kademeli olarak gerçekleşeceğine ilişkin emin olabileceklerini vurgulayarak, "Ancak bunun için politikamızın kalıcı olması gerekiyor ve politika parametrelerini, ekonomik koşulların iyileştirilmesi için nasıl ayarladığımız konusunda ihtiyatlı olmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Euro Bölgesi'nde büyümenin 16 çeyrektir devam ettiğini belirten Draghi, şunları kaydetti:

"Bu büyüme sürecinde para politikasının rolü açık. 2014 yılının ortalarından beri, para politikası duruşumuz üç aracın birleşimi ile belirlendi. Bunlar, ilk olarak, düşük politika faiz oranları, ikinci olarak, finansal piyasalarda varlık alımları ve bankalar için hedeflenen uzun vadeli yeniden finansman işlemleri üçüncü de bunların sözlü yönlendirmeyle desteklenmesi..."

Varlık satım alım programının ilanından sonra yani Ocak 2015'ten bu yana Euro Bölgesi'nde gayri safi yurt içi hasılanın (GSYH) yüzde 3,6 arttığına dikkati çeken Draghi, ayrıca bankanın uyguladığı para politikalarının enflasyonu 2016-2019 yılları arasında kümülatif olarak yüzde 1,7 puan artacağını tahmin ettiklerini aktardı.

Mario Draghi, enflasyon ve para politikası görünümüne ilişkin değerlendirmelerinin üç mesajla özetlenebileceğini ifade ederek, bunları "Birincisi, para politikasının etkili olduğuna ve iletim sürecinin işe yarayacağına olan güven. İkincisi bütün işaretler şimdi Euro Bölgesi'ndeki güçlenmeyi ve genişlemeyi işaret ediyor. Üçüncüsü deflasyonel unsurların yerini enflasyonel unsurlar aldı." şeklinde sıraladı.

Hala enflasyonun gidişatını baskılayan faktörler olmasına karşın bunların şu anda merkez bankasının tipik olarak gözlemleyebileceği geçici faktörler olduğunu belirten Draghi, "Ancak, enflasyon dinamiklerinin dayanıklı olması ve kendi kendini idame ettirebilmesi için önemli miktarda parasal duruşa ihtiyaç var. Dolayısıyla, enflasyonun hedefe geri dönüşünden emin olabilmemiz için para politikamızda sürekliliğe ihtiyacımız var." değerlendirmesinde bulundu.

Yukarı

Business HT×