BIST 100 91.387 % 1,48
USD/TRY 5,3519 % 0,22
EUR/TRY 6,0828 % 0,12
Piyasalar
91.387
% 1,48
5,3519
% 0,22
6,0828
% 0,12
1,1361
% 0,00
21,56
0,00
1.242,34
% 0,03
61,45
% 2,16
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Trafik sigortasında yeni adım: Kötü sürücüler "havuza"

Başbakan Yardımcısı Şimşek, zorunlu trafik sigortasında "Riskli Sigortalılar Havuzu'" oluşturacaklarını söyledi

Trafik sigortasında yeni adım: Kötü sürücüler "havuza"
AA 25 06 2017, 13:41

Anadolu Ajansı'na konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, zorunlu trafik sigortasında tavan fiyat uygulamasının ardından bazı şirketlerin hasar riski yüksek araç grupları için poliçe düzenlemekten kaçındıklarını belirterek, sorunun çözümü amacıyla prim ve hasar tutarlarını tüm şirketlere dağıtacak "Riskli Sigortalılar Havuzu'" oluşturacaklarını bildirdi.

12 Nisan'dan itibaren araç grubu, basamak ve il grupları bazında zorunlu trafik sigortalarına ilişkin azami primlerin belirlendiğini ve makul seviyelere çekildiğini hatırlatan Şimşek, sorunun çözümü için başlattıkları çalışmayı şöyle açıkladı: 

"Bu modelde şirketler, kapsamdaki sigorta grupları için yani birinci ve ikinci basamak dediğimiz kötü sürücüler veya taksi, minibüs, otobüs gibi sürekli trafikte olan araçlara yönelik kesilen poliçelerden aldıkları primleri merkezi bir havuzda toplayacak.

Hasar ödemeleri de belli kurallar dahilinde bu havuzdan karşılanacak ancak hasar sürecini her şirket kendisi yürütecek. Şirketler havuz modelinde prime ve hasar tutarına belli kurallar dahilinde iştirak edecek. Bu iştirakte şirketlerin son 3 yıldaki pazar payları yüzde 50 oranında dikkate alınacak, kalan yüzde 50 ise şirketler arasında eşit dağıtılacak.

Ayrıca, şirketler devrettikleri primden belli bir payı, giderler için komisyon olarak alacak. Biz modelde bu oranı yüzde 5 olarak belirledik."

RİSKLİ GRUPLAR İÇİN HASAR TUTARLARI BÖLÜŞTÜRÜLECEK

Söz konusu modelin tavan fiyat uygulamasının bir alt kümesi olduğunu söyleyen Şimşek, tavan fiyat uygulamasında her şirketin primi aldığını ve hasarı kendisinin ödediğini, havuz sisteminde ise riskli sigorta gruplarının prim ve hasar tutarlarının şirketler arasında merkezileştirilerek bölüştürüldüğünü söyledi.

Şimşek, "Yeni modelde Hazine, şirketlere 'Havuz kapsamındaki araç ve basamaklar için kesilecek poliçelerin primlerini merkezi bir havuzda toplayacaksınız, hasarı da bu havuzda birikecek fondan ödeyeceksiniz' diyor, prim ve hasar paylaşımı için de bazı kurallar getiriyor" dedi.

Havuz modelinde sigorta şirketlerinin hasar süreçlerini kendilerinin yönetmeye devam edeceğine işaret eden Şimşek, sigortalılar açısından muhatap bulma sorunu yaşanmayacağını vurguladı.

SİSTEMİN YÖNETİMİ MOTORLU TAŞIT BÜROSU'NDA

Şimşek, söz konusu havuzu Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu'nun yöneteceğine dikkati çekerek, büronun işlemlerinin de Hazine Müsteşarlığınca takip edilerek denetleneceğini bildirdi.

Havuz kapsamındaki prim ve hasar paylaşımı hesaplamalarının trafik sigortası branşında ruhsat sahibi tüm şirketleri kapsayacak şekilde, tavan fiyat uygulamasının başlangıç tarihi olan 12 Nisan'dan itibaren gerçekleştirileceğini belirten Şimşek, şunları kaydetti:

"Havuz modeli sayesinde, riskli gruplar için poliçe düzenleyememekten şikayet eden acentelerin de işleyişinin normale dönmesi bekliyoruz. Azami fiyat ve havuz modeli kapsamındaki düzenlemeleri ihlal eden sigorta şirketlerine gerekli yaptırımları uygulayacağız. Müsteşarlığımızca trafik sigortası genel şartıyla ilgili çalışmalar tamamlandı, sektörün nihai görüş ve değerlendirmelerini iletmesini bekliyoruz. Bu kapsamda, sektör temsilcileri tarafından düzenleneceği belirtilen geniş kapsamlı çalıştayı da destekleyeceğiz. " 

Yukarı

Business HT×