BIST 100 91.507 % 0,48
USD/TRY 5,3295 % -0,29
EUR/TRY 6,0791 % 0,02
Piyasalar
91.519
% 0,49
5,3258
% -0,35
6,0747
% -0,04
1,1402
% 0,33
21,23
0,00
1.250,47
% 0,08
56,38
% 0,21
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Mevduat yarışında Rekabet Kurumu vurgusu

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem:Anormal olan ve pek de rekabetçi olmayan faiz yarışının önüne geçilmesi gerek, Rekabet Kurumu buraya bakabilir

Mevduat yarışında Rekabet Kurulu vurgusu
BUSINESSHT 22 06 2017, 12:16

Kredi/mevduat rasyosunundaki yükseliş bankaları faiz üzerinden mevduat yarışına yöneltirken TL mevduat faizleri 2009 zirvesine ulaştı. Ekonomi yönetiminin bankalara uyarısı sertleşirken Rekabet Kurumu'nun da devreye girebileceği konuşuluyor.

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, faiz üzerinden mevduat yarışında Rekabet Kurumu'na işaret etti.

Bir televizyon kanalının canlı yayınında konuşan Ertem, "Anormal olan ve pek de rekabetçi olmayan faiz yarışının önüne geçilmesi gerek, Rekabet Kurumu buraya bakabilir." dedi.

Ertem, "Bankaların faiz yarışı hiçbirimizin hoşuna gitmiyor" diyerek bankacılık sisteminde çok önemli reformlar gerektiğini söyledi. 

Ertem, Mayıs ayındaki bir açıklamasında da "Bankacılık sektörünün mevduat toplama yarışını faiz üzerinden yapmamalıdır, rekabet bu şekilde olmamalıdır" demişti.

"TL'YE GÜVENİN, DÖVİZE YÖNELMEYİN"

Ayrıca Ertem, mevduat sahiplerine hitaben "TL'ye güvenin, dövize yönelmeyin" dedi ve Varlık Fonu'nun önümüzdeki günlerde daha sıkı çalışmaya başlayarak piyasada çok etkin bir oyuncu olacağı bilgisini verdi.

DÜŞÜK FAİZ İÇİN "YENİ ARAÇ VE FONLAR"

Ertem, bir gün önce Başbakan Binali Yıldırım'ın yüksek faizlere karşı araçların kullanılabileceğini söylemesinin ardından yaptığı bu son konuşmasında ayrıca "Yeni araç ve fonlar düşük faizle borçlanma sağlayabilir" dedi.

Yıldırım, dünkü açıklamalarında "Bu hareketten önce son çağrıdır. Tren kalkıyor hareketten önce son çağrıyı yapıyorum. Ya adam gibi makul bir faiz oranını benimsersiniz ya da bunun da tedbirini alırız" demiş ve "Bankacılarımız tehdit olarak algılamasın. Elimizde araçlarımız var. Ellerinden parayı alacak değiliz. Aracımız olduğunu bilsinler istiyoruz ki doğal seyrinde işler düzelsin. Nasıl Kredi Garanti Fonu ile kaynak ürettiysek diğer tedbirlerimizle iş alemini rahatlattıysak bankalar da çaresiz diye düşünmesinler. Elimizde araçlarımız var o araçları kullanmaktan çekinmeyiz. İstiyoruz ki tatlılıkla olsun" ifadeleriyle sözlerine devam etmişti.

 

 

Yukarı

Business HT×